Konsultacja merytoryczna:

Olicard retard

Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard występuje w postaci białych, nieprzezroczystych kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu, zawierających peletki cukrowe.
Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard należy do grupy farmakoterapeutycznej: leki rozszerzające naczynia w chorobach serca; nitraty.

Wskazania do stosowania:
Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard jest stosowany w celu zapobiegania napadom dławicy piersiowej w przebiegu stabilnej choroby wieńcowej.

Jaki jest skład Olicard retard, jakie substancje zawiera?

Olicard 40 retard
– Substancją czynną leku jest 40 mg monoazotanu izosorbidu.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, skrobia kukurydziana, etyloceluloza, talk. Skład otoczki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171).

Olicard 60 retard
– Substancją czynną leku jest 60 mg monoazotanu izosorbidu.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, skrobia kukurydziana, etyloceluloza, talk. Skład otoczki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Olicard retard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek przyjmuje się doustnie.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej:
Stosuje się 1 kapsułkę leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard raz na dobę (co odpowiada przyjęciu 40 mg/ 60 mg monoazotanu izosorbidu).
Leczenie należy rozpocząć od niskich dawek leku, stopniowo je zwiększając do uzyskania pożądanej dawki.
Kapsułki twarde o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody).
O czasie trwania leczenia decyduje lekarz prowadzący.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard jest za mocne lub za słabe, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ponieważ dotychczas nie zanotowano żadnego przypadku przedawkowania leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard, można opisać jedynie możliwe objawy związane z przedawkowaniem leku.
Zależnie od stopnia przedawkowania może wystąpić znaczny spadek ciśnienia krwi (hipotonia) z przyspieszeniem akcji serca, ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy i uczucie zamroczenia, uderzenia gorąca, nudności, wymioty i biegunka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olicard retard – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne przyjęcie tego leku z alkoholem może spowodować zbyt duże obniżenie ciśnienia krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olicard retard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Z uwagi na brak danych w zakresie stosowania leku u kobiet w ciąży oraz konieczność zachowania w ich przypadku szczególnej ostrożności, w okresie ciąży można przyjmować preparat Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard tylko na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośrednie lub pośrednie szkodliwe działanie na ciążę, rozwój zarodkowy i płodowy, poród lub rozwój pourodzeniowy w dawkach odpowiednich dla ludzi.

Również podczas karmienia piersią, można stosować Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard tylko na wyraźne zalecenie lekarza, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Ulotka Olicard retard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OLICARD 40 RETARD, 40 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 182.49 KB


OLICARD 60 RETARD, 60 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 183.02 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olicard retard m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OLICARD 40 RETARD, 40 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 231.50 KB


OLICARD 60 RETARD, 60 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 231.35 KB

Cena - ile kosztuje Olicard retard?

Cena Olicard retard i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Olicard retard.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Olicard retard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz