Olicard retard

Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard występuje w postaci białych, nieprzezroczystych kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu, zawierających peletki cukrowe.
Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard należy do grupy farmakoterapeutycznej: leki rozszerzające naczynia w chorobach serca; nitraty.

Wskazania do stosowania:
Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard jest stosowany w celu zapobiegania napadom dławicy piersiowej w przebiegu stabilnej choroby wieńcowej.

Może Cię także zainteresować: Poradnik - zdrowe serce i układ krążenia

Jaki jest skład Olicard retard, jakie substancje zawiera?

Olicard 40 retard
– Substancją czynną leku jest 40 mg monoazotanu izosorbidu.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, skrobia kukurydziana, etyloceluloza, talk. Skład otoczki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171).

Olicard 60 retard
– Substancją czynną leku jest 60 mg monoazotanu izosorbidu.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, skrobia kukurydziana, etyloceluloza, talk. Skład otoczki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających: .

Dawkowanie preparatu Olicard retard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek przyjmuje się doustnie.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej:
Stosuje się 1 kapsułkę leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard raz na dobę (co odpowiada przyjęciu 40 mg/ 60 mg monoazotanu izosorbidu).
Leczenie należy rozpocząć od niskich dawek leku, stopniowo je zwiększając do uzyskania pożądanej dawki.
Kapsułki twarde o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody).
O czasie trwania leczenia decyduje lekarz prowadzący.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard jest za mocne lub za słabe, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ponieważ dotychczas nie zanotowano żadnego przypadku przedawkowania leku Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard, można opisać jedynie możliwe objawy związane z przedawkowaniem leku.
Zależnie od stopnia przedawkowania może wystąpić znaczny spadek ciśnienia krwi (hipotonia) z przyspieszeniem akcji serca, ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy i uczucie zamroczenia, uderzenia gorąca, nudności, wymioty i biegunka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olicard retard – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne przyjęcie tego leku z alkoholem może spowodować zbyt duże obniżenie ciśnienia krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olicard retard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Z uwagi na brak danych w zakresie stosowania leku u kobiet w ciąży oraz konieczność zachowania w ich przypadku szczególnej ostrożności, w okresie ciąży można przyjmować preparat Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard tylko na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośrednie lub pośrednie szkodliwe działanie na ciążę, rozwój zarodkowy i płodowy, poród lub rozwój pourodzeniowy w dawkach odpowiednich dla ludzi.

Również podczas karmienia piersią, można stosować Olicard 40 retard/ Olicard 60 retard tylko na wyraźne zalecenie lekarza, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Ulotka Olicard retard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OLICARD 40 RETARD, 40 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)


OLICARD 60 RETARD, 60 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olicard retard m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OLICARD 40 RETARD, 40 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)


OLICARD 60 RETARD, 60 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Isosorbidi mononitras)

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Olicard retard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz