OEKOLP FORTEPodmiot odpowiedzialny: Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH

OPIS DZIAŁANIA LEKU / WSKAZANIA

Po podaniu dopochwowym leku Oekolp forte około 20% zawartego w globulkach estriolu jest wchłaniane do krwi i może wywołać działanie ogólne. Po jednorazowym podaniu leku w dawce 0,5 mg stężenie estriolu we krwi osiąga wartości od 50 – 150 pg\ml. Po podaniu wielokrotnym leku uzyskuje się stałe stężenie estriolu we krwi, które mieści się w granicach stężeń fizjologicznych. We krwi estriol występuje w około 8% w postaci wolnej, a w około 91% w postaci związanej z albuminami. Estriol jest metabolizowany w wątrobie przeważnie do nieaktywnych glukuronianów i siarczanów, które następnie są szybko wydalane przez nerki. Pozostała część estriolu wydalana jest z żółcią do jelita, przy czym nie dochodzi do istotnej resorpcji zwrotnej wolnego estriolu.

Lek Oekolp forte stosuje się w leczeniu chorób spowodowanych niedoborem estrogenów,
takich jak:
– zmiany atroficzne (zmiany zanikowe) w obrębie pochwy i sromu oraz związane z tym dolegliwości (świąd, pieczenie, suchość pochwy), dyspareunia (odczuwanie bólu w czasie stosunku), atroficzny nieżyt sromu i pochwy, upławy, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, stan zapalny pochwy i szyjki macicy, jako leczenie pomocnicze w przypadkach zakażeń pochwy.

SKŁAD LEKU

Substancją czynną jest estriol w ilości 0,5 mg na 1 globulkę

Pozostałe składniki leku to; butylohydroksytoluen, cetomakrogol 1000, monorycynolenian glicerolu, tłuszcz twardy.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Lek Oekolp forte należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosuje się 1 globulkę dopochwowo (0,5 mg estriolu) w ciągu doby. Dawki tej nie powinno się przekraczać. Globulkę wprowadza się głęboko do pochwy wieczorem, przed położeniem się spać.

Leczenie zmian atroficznych (zanikowych) pochwy i sromu trwa zwykle około 3 tygodni.
Stosuje się 1 globulkę na dobę. Następnie podaje się lek 1 do 2 razy w tygodniu przez okres ustalony przez lekarza. Jest to dawka podtrzymująca.

PRZEDAWKOWANIE

Ostra toksyczność estriolu podawanego doustnie jest bardzo mała. Tkliwość i bolesność
piersi, upławy, obrzęki, zwiększenie masy ciała, krwawienie z pochwy lub macicy, nudności
i wymioty mogą być objawami przedawkowania, które może być zwalczane poprzez
zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Bardziej nasilona toksyczność nie jest znana nawet w przypadku zwiększania podawanych miejscowo dawek estriolu. W przypadku zażycia przez dzieci leków zawierających estriol w większych dawkach, nie należy oczekiwać wystąpienia poważnego zatrucia. Mogą wystąpić nudności i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W każdym przypadku należy skontaktować się lekarzem.

JEDZENIE I PICIE

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oekolp forte z jedzeniem i piciem.

CIĄŻA

Brak jest wskazań do podawania estriolu podczas ciąży.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT TEGO LEKU

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

OEKOLP FORTE CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

16 KOMENTARZE

 1. Ja już dwa lata aplikuje ale nie odczowam znacznej poprawy. Pieczenie zmniejszyło się o polowe. Może w końcu pomoże na 100 procent oprócz tego kremu wspomagam się globulkami nawilżającymi bez recepty. Czy jest może na forum pani która ma podobne dolegliwości pieczenia i nie do końca pomaga ten krem i jak sobie radzi aby sobie jakoś pomoc

 2. Mi to zapisano na nawracające zapalenia pęcherza, furagina pomagała na chwilę i się wracało, potem antybiotyki i tak co 2 miesiące na antybiotykach, koszmar, do tego skótki uboczne antybiotyków jak swędzenie pieczenie co doprowadziło do kiepskiej cytologii w końcu pani ginekolog zapisała mi oekolp forte raz na tydzień i jest duża poprawa, mi pomaga i jestem zadowolona. Mąż też ;).

 3. dostałam ten lek na nietrzymanie moczu,ale wstrzymałam się od zażywania po przeczytaniu komentarzy, może napisałby coś lekarz ginekolog, a z tym nietrzymaniem moczu u mnie nie jest jeszcze tak żle i wolę ćwiczyć niż coś zepsuć.

 4. Lek oecolp aplikuję już dwa lata i jest ok czuję olbrzymią poprawę i komfort nawilżenia .Mam 58 lat a czuję jakby moje wnętrzności miały 20.Ten lek uratował moje życie intymne polecam paniom po menopauzie ,które cierpią na suchość pochwy i zrezygnowały z seksu.

 5. Trzeba dodać, że wycofano ze sprzedaży lek w postaci kremu, natomiast dostępny jest nadal w w formie globulek.
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku dla kobiet. Chodzi o krem dopochwowy Oekolp.

  • Tak,producent leku zwrócił sie do Ministerstwa Zdrowia w Polsce z decyzja o wycofanie tego leku z wszystkich aptek powód -zły skład w tym syntetycznym hormonie.Lek 17 .10.2017 został wycofany z przedaży.

 6. Ja zażywam 3 czopek i dziś miałam krwawienie podczas oddawania stolca,nie wiem czy tj związane z tym lekiem.ale czuje się dobrze i nic mnie po 3czopku nie swędzi ani nie piecze.jest super,tylko ten stolec,nie wiem czy to przez te czopki

 7. Lekarz również przepisał mi te globulki dopochwowe ale zastanawiam się przed ich zaaplikowaniem po przeczytaniu dokładnie ulotki oraz komentarzy

 8. Witam , Mam 57 lat Dostałam 4 opakowania dopochwowo na nietrzymanie moczu . Użyłam 2 i przestaję . To są hormony . Tyłam źle się czułam byłam leniwa , ospała i senna ( ja żywioł ) . Dostawałam swędzenia . Fakt utrzymuję mocz ale źle się czułam . Muszę pomyśleć o diecie chociaż jadłam tyle co zawsze raczej puchłąm i mało chodziłam do toalety . To nie wiem co się dzieje .

 9. Natychmiast po założeniu globulki , poczułam świąt, bardzo intensywny, trwający około 30 min.
  Lekarz kazała odstawić lek.Podziękowałam.

 10. ja aplikuję już 5 miesięcy i dopiero zaczynam odczuwać niewielką poprawę. Na początku nie było żadnego polepszenia ale tak hormony działają dopiero po kilku miesiącach. Trzeba cierpliwości

 11. Przyjęłam zaledwie jedna globulke (przygotowanie do zabiegu, laserowej likwidacji nietrzymania moczu) a doznałem silnego podrażnienia, rumień, świąd i uplawy. Okropne!

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here