Od 10 października żółta strefa w całej Polsce – nowe obostrzenia!

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest coraz poważniejsza. Z dnia na dzień notowany jest dynamiczny wzrost zachorowań, jednocześnie zwiększa się liczba zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2. Polski rząd zmuszony jest do przywrócenia części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W czwartek ogłoszono, że od 10 października 2020 roku cała Polska znajdzie się w strefie żółtej. Co to oznacza w praktyce i z jakimi obostrzeniami musimy się liczyć?

Przyczyną takiej decyzji rządzących jest fakt, iż już na ten moment strefie żółtej znajduje się ok. 100 powiatów (1/3 powierzchni kraju).

koronawirus obostrzenia

Najważniejsze – w całym kraju zasłaniamy twarz i nos, nawet na powietrzu

Dotychczas w naszym kraju funkcjonowały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. W dwóch ostatnich obowiązywały szczególne zasady bezpieczeństwa. Od 10 października 2020 roku obostrzenia, które dotyczyły wyłącznie stref żółtych zostają rozszerzone na cały kraj. W dalszym ciągu funkcjonuje strefa czerwona, najbardziej restrykcyjna ze specjalnymi zasadami.

WAŻNE:  W strefach żółtej i czerwonej noszenie maseczek obowiązuje nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu.

Przykłady innych obostrzeń w strefie żółtej obowiązujących od 10 października

  • imprezy sportowe –  mogą odbywać się z udziałem 25% publiczności.
  • imprezy kulturalne – mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25%, publiczności
  • restauracje i ogródki – obowiązuje dystans – 1 osoba ma 4 mkw., a klienci muszą też zakrywać nos i usta do momentu zajęcia miejsca przy stoliku (obowiązek ten przez cały czas dotyczy obsługi)
  • kina –  obowiązuje ograniczenie 25% publiczności o obowiązek zachowania 1,5 m odstępu oraz zasłaniania ust i nosa
  • kościoły – w kościele uczestnicy mszy muszą zasłaniać nos i usta
  • siłownie oraz kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 7 mkw.
  • dyskoteki i kluby nocne – całkowity zakaz funkcjonowania

Szczegółową listę nowych obostrzeń w żółtej i czerwonej strefie, w zależności od branży znajdziesz na stronie rządowej gov.pl.

Brak maseczki? – posypią się mandaty

Równocześnie z wprowadzeniem strefy żółtej w całym kraju oraz obowiązku noszenia maseczek, wchodzi w życie rozporządzenie MZ będące podstawą prawną do wystawiania mandatów za niezasłanianie ust i nosa.

– W sobotę zacznie obowiązywać rozporządzenie ministerstwa zdrowia w sprawie mandatów za nienoszenie maseczek – powiedział w czwartek na konferencji prasowej rządu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk, podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że policja będzie zdecydowanie karać obywateli za brak założonej maseczki. W marcu, na początku pandemii 80% interwencji kończyło się pouczeniem, a jedynie 20% najbardziej niepokornych obywateli było karanych mandatami. Teraz sytuacja ma się odwrócić. Policja zapowiedziała „politykę zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust. Osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać przy sobie ważne zaświadczenie lekarskie. Do tej pory wystarczające było oświadczenie o stanie zdrowia, co było często wykorzystywane w sposób bezzasadny.