Oculamid

Oculamid to lek okulistyczny, który zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol. Jest to lek złożony, który jest dostępny na receptę. Oculamid jest wskazany do leczenia zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy monoterapia lekiem beta-adrenolitycznym jest niewystarczająca. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Oculamid. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Oculamid jest preparatem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne: dorzolamid oraz tymolol.
· Dorzolamid należy do grupy substancji nazywanych: „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
· Tymolol należy do grupy substancji zwanych „beta-adrenolitykami”.

Oculamid podaje się w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia w oku, gdy terapia tzw. lekiem beta-adrenolitycznym jest niewystarczająca.

Jaki jest skład Oculamid, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: dorzolamid i tymolol.
1 ml zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci 22,26 mg dorzolamidu chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci 6,83 mg tymololu maleinianu).

Ponadto lek zawiera: mannitol (E 421), hydroksyetylocelulozę, benzalkoniowy chlorek (jako środek konserwujący), sodu cytrynian (E 331), sodu wodorotlenek (E 524) w celu regulacji pH, wodę do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Oculamid – jak stosować?

Lek Oculamid należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkę i czas leczenia ustala lekarz.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Oculamid, to jedna kropla do chorego oka (oczu), podawana dwa razy
na dobę, na przykład rano i wieczorem.

Jeżeli równocześnie stosuje się inne krople do oczu, należy zachować co najmniej 10 minut przerwy przed
podaniem następnego leku.

Nie należy zmieniać dawkowania leku bez porozumienia z lekarzem. W przypadku konieczności
przerwania leczenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nie należy dotykać końcówką kroplomierza powierzchni oka lub jego okolic. Nieprawidłowe stosowanie kropli do oczu może być przyczyną zanieczyszczenia leku bakteriami, które mogą spowodować zakażenie oka. Stosowanie zanieczyszczonego roztworu może prowadzić do poważnego uszkodzenia oka,
a w następstwie nawet do utraty wzroku. Aby zapobiec możliwemu zanieczyszczeniu kroplomierza należy
chronić końcówkę kroplomierza przed kontaktem z innymi powierzchniami.

Aby zapewnić dokładne odmierzanie, nie należy powiększać otworu w kroplomierzu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek Oculamid należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku podania do oka nadmiernej ilości kropli lub połknięcia zawartości butelki, może wystąpić pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, zwolnienie tętna. Jeżeli wystąpią powyższe objawy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oculamid – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oculamid z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Oculamid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie należy stosować leku Oculamid w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna poinformować o tym lekarza, zanim zacznie stosować lek Oculamid.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Oculamid

Ulotka Oculamid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Oculamid przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Oculamid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Oculamid w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Oculamid

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Oculamid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Oculamid. Podziel się doświadczeniami na forum.