OCTRIN


Lekarstwo

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Substancja czynna leku Octrin jest syntetyczną pochodną somatostatyny, która występuje fizjologicznie w organizmie człowieka i hamuje uwalnianie pewnych hormonów, np. hormonu wzrostu. Przewaga leku Octrin nad somatostatyną polega na silniejszym i dłuższym działaniu.

Octrin stosuje się:
 w akromegalii – chorobie, w której organizm wytwarza za dużo hormonu wzrostu. Prawidłowo hormon ten kontroluje wzrost tkanek, narządów i kości. Za duża jego ilość powoduje zwiększenie wymiarów kości i tkanek, zwłaszcza rąk i stóp. Octrin znacząco łagodzi objawy akromegalii, do których należy ból głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie rąk i stóp, zmęczenie i ból stawów.
 w celu łagodzenia objawów związanych z obecnością pewnych guzów układu pokarmowego (tj. rakowiaki, VIPoma, glukagonoma, gastrinoma, insulinoma). W tych chorobach żołądek, jelita lub trzustka wytwarzają nadmierną ilość specyficznych hormonów i innych substancji, co zaburza naturalną równowagę hormonalną organizmu i wywołuje wiele objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, biegunka, niskie ciśnienie tętnicze, wysypka i zmniejszenie masy ciała. Octrin pomaga kontrolować te objawy.
 w zapobieganiu powikłaniom po operacji trzustki. Octrin pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych (tj. ropień w jamie brzusznej, zapalenie trzustki).
 w celu zahamowania krwawienia i zapobiegania nawrotom krwawień z pękniętych żylaków przełyku u pacjentów z marskością wątroby (przewlekła choroba wątroby). Octrin pomaga opanować krwawienie i zmniejszyć zapotrzebowanie na przetoczenie krwi.
 w leczeniu guzów przysadki wydzielających zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH). Zbyt duża ilość tego hormonu prowadzi do nadczynności tarczycy. Octrin stosuje się u osób z guzami przysadki wydzielającymi zbyt dużą ilość TSH:

– gdy inne rodzaje leczenia (operacja lub radioterapia) są nieodpowiednie dla pacjenta lub okazały się nieskuteczne;
– w okresie przejściowym po radioterapii, zanim osiągnie ona pełną skuteczność.

SKŁAD

– Substancją czynną jest oktreotyd.
Jeden mililitr leku Octrin zawiera 0,05 mg, 0,1 mg, 0,2 mg lub 0,5 mg oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.

– Pozostałe składniki to: kwas (S) mlekowy, mannitol, sodu wodorowęglan, woda do wstrzykiwań.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zależnie od leczonego schorzenia, Octrin może być podawany:
– we wstrzyknięciu podskórnym lub
– w infuzji dożylnej.

U pacjentów z marskością wątroby (przewlekłą chorobą wątroby) lekarz może dostosować dawkę podtrzymującą.
Lekarz lub pielęgniarka udzieli wskazówek, jak należy wstrzykiwać Octrin pod skórę, ale infuzję dożylną wykonuje zawsze fachowy personel medyczny.

Wstrzyknięcie podskórne
Dogodnymi miejscami dla podania podskórnego są: górna część ramienia, udo i brzuch.
Do każdego wstrzyknięcia podskórnego należy wybrać nowe miejsce, aby uniknąć podrażnienia tkanek. Jeśli pacjent będzie sam wykonywał wstrzyknięcia podskórne, zostanie dokładnie poinstruowany przez lekarza lub pielęgniarkę.
Jeśli roztwór przechowywany jest w lodówce, przed wstrzyknięciem należy pozwolić, aby stopniowo ogrzał się do temperatury pokojowej. Zmniejszy to ryzyko bólu w miejscu wstrzyknięcia. Ampułkę można ogrzać w dłoniach, ale nie należy jej podgrzewać.
Niektóre osoby odczuwają ból w miejscu wstrzyknięcia podskórnego, ale trwa on zwykle krótko. Taki ból można złagodzić pocierając delikatnie miejsce wkłucia przez kilka sekund po podaniu leku.
Przed zastosowaniem ampułki należy upewnić się, że roztwór nie zawiera widocznych cząstek ani nie zmienił barwy. Leku nie należy stosować, jeśli nastąpiła jakakolwiek zmiana w jego wyglądzie.

PRZEDAWKOWANIE

Po przedawkowaniu leku Octrin nie zgłaszano reakcji zagrażających życiu.

Objawy przedawkowania to: nieregularna czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie mózgu, silny ból w nadbrzuszu, zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, biegunka, osłabienie, zmęczenie, brak energii, zmniejszenie masy ciała, obrzęk brzucha, odczucie dyskomfortu i duże stężenie kwasu mlekowego we krwi.

Jeśli pacjent podejrzewa, że nastąpiło przedawkowanie leku i występują u niego takie objawy, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Występowanie objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego może być zmniejszone przez unikanie przyjmowania posiłków tuż przed podaniem podskórnym leku lub zaraz po jego podaniu, tzn. wykonanie wstrzyknięcia między posiłkami lub przed udaniem się na spoczynek.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Octrin można stosować podczas ciąży tylko w razie wyraźnej konieczności.

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować podczas leczenia skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Podczas stosowania leku Octrin nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT OCTRIN

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).OCTRIN CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here