Kontrola masy ciała, czyli wszystko o wskaźniku BMI

BMI to skrót z języka angielskiego od Body Mass Index. Jest to wskaźnik masy ciała, jeden z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w celu klasyfikacji swojej wagi. BMI wyróżnia najczęściej cztery klasyfikacje – niedowagę, wagę prawidłową, nawagę i otyłość (I, II lub III stopnia)

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik masy ciała BMI pozwala – najprościej rzecz ujmując – ocenić aktualny stan masy ciała oraz stopień odżywienia. Dzięki właśnie temu miernikowi, możemy sprawdzić, do której oceny otyłości się kwalifikujemy.

Sam wzór na wyliczenie wskaźnika BMI jest bardzo prosty. Masa ciała (kilogramy) jest dzielona przez wzrost (wyrażony w centymetrach albo metrach) i podniesiony do potęgi drugiej. Miernik Body Mass Index jest powszechnie stosowany w medycynie – zarówno przez lekarzy, jak osoby zajmujące się ochroną zdrowia. Głównie wykorzystuje się go do oceny tego, jak często występuje niedowaga, nadwaga oraz otyłość. Warto zaznaczyć, że jest on wykorzystywany tylko i wyłącznie w przypadku oceny otyłości u osób dorosłych. Do sklasyfikowania dzieci stosuje się tak zwane siatki centylowe, przystosowane do konkretnych grup osób. Wskaźnik BMI nie powinien być również stosowany w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Istnieje jednak możliwość wyliczenia wskaźnika samodzielnie z pomocą wzoru: BMI – km/m². Aby uzyskać precyzyjne i pewne wyniki, warto skorzystać z kalkulatora internetowego BMI.

odchudzanie BMI

Klasyfikacja BMI

Kalkulatory BMI przewidują różne klasyfikacje i stopnie otyłości. Najbardziej szczegółowy przewiduje następujące wartości:

  • < 16,00 – wygłodzenie;
  • 16,00-16,90 – wychudzenie;
  • 17,00-18,40 – niedowaga;
  • 18,50-24,90 – wartość prawidłowa;
  • 25,00-29,99 – nadwaga;
  • 30,00-34,99 – I stopień otyłości;
  • 35,00-39,99 – II stopień otyłości;
  •  40,00 – III stopień otyłości.

Warto pamiętać, że interpretacje wyników mogą być różne. Na przykład sportowcy, w tym przede wszystkim kulturyści, w zdecydowanej większości mają bardzo wysokie wyniki wskaźnika BMI. Mimo to, nie interpretuje się ich jako nadwagi czy otyłości. U kobiet natomiast ciało zawiera więcej tłuszczu w stosunku do płci przeciwnej. Nie należy więc sztywno odczytywać klasyfikacji.

Równocześnie wiele kobiet stara się uzyskać możliwie jak najniższy wynik BMI. Tymczasem jednak klasyfikacji lekkiej nadwagi również nie należy traktować zbyt poważnie. Zdarza się bowiem, że kobiety zbyt mocno przejmują się wynikami miernika, co może prowadzić między innymi do problemów hormonalnych.

Niedowaga

W podstawowej klasyfikacji BMI, na samym początku jest niedowaga. Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia, mówimy o niej w przypadku przedziału 17,00-18,40. Wówczas zaleca się zmianę stylu życia, w tym dietę bogatą w witaminy, białka czy też składniki mineralne. Zbyt niskiego wskaźnika nie należy ignorować, ponieważ może prowadzić do zaburzeń hormonalnych czy nieprawidłowej pracy serca. Oprócz tego, możliwe jest również wystąpienie anemii oraz osteoporozy.

Waga prawidłowa

Jeśli nasz wskaźnik BMI mieści się w przedziale 18,50-24,90, wówczas nie mamy się czym martwić. Oznacza to, że nasza waga jest adekwatna do wzrostu. Nie musimy w takim wypadku zmieniać stylu życia, wprowadzać żadnych diet ani dodatkowych aktywności fizycznych. Ważne jest jednak, aby nie zmieniać swoich przyzwyczajeń. Zdarza się, że niektóre osoby za wszelką cenę próbują uzyskać wskaźnik podchodzący pod niedowagę za pomocą diet odchudzających, bądź też – z drugiej strony – zaczynają folgować sobie, narażając się na nadwagę.

Nadwaga

Nadwaga to przedział 25,00-29,99. Pomimo że taki wynik nie jest powodem do zbyt dużych zmartwień, to jednak nie warto czekać, aż nasz wskaźnik zacznie pokazywać otyłość. W takim przypadku warto zmienić codzienną dietę, zmniejszyć ilość spożywanych posiłków lub też odstawić niezdrowe i kaloryczne jedzenie, szczególnie takie, które zawiera cukry. Nadwaga to ostrzeżenie i jednocześnie impuls do zmiany własnego stylu życia na zdrowszy. Nie trzeba robić testów ani badań, jednak warto zacząć robić coś w kierunku lepszych wyników.

Otyłość

Otyłość jest czwartym i ostatnim stopniem w klasyfikacji podstawowej. Mowa tutaj o osobach mieszczących się w przedziale 35,00-39,99 i więcej. W takim wypadku należy udać się do lekarza, ponieważ nasz stan zdrowia, a nawet życie są zagrożone. Konieczne jest więc wprowadzenie ważnych zmian w trybie życia, a także zastosowanie diet. Można również zacząć ćwiczyć, na przykład uprawiać nordic walking albo rozpocząć od ćwiczeń na siłowni przystosowanych do naszego stanu zdrowia fizycznego.

 

Sprawdź naszą listę leków i suplementów diety wspomagających odchudzanie.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.