Konsultacja merytoryczna:

Nyscandin

Nystatyna jest antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym – grzybostatycznym lub grzybobójczym (w wyniku uszkodzenia błony komórkowej grzyba). Nystatyna działa na wiele szczepów drożdży i grzybów drożdżakopodobnych, szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida (w tym Candida albicans).
Lek nie wchłania się do płynów ustrojowych i działa tylko w miejscu podania.

Wskazania:
– leczenie zakażeń drożdżakowych przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej (np. pleśniawki błon śluzowych dziąseł, języka, czerwieni wargowej) i przełyku;
– profilaktycznie u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów;
– profilaktycznie u noworodków z wagą urodzeniową poniżej 1500 g, u których nie można zastosować leku pierwszego wyboru.

Jaki jest skład Nyscandin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest nystatyna.
1 ml zawiesiny zawiera 100 000 IU nystatyny.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), glicerol (E 422), guma ksantan, hydroksypropyloceluloza, kwas cytrynowy (do ustalenia pH 6,0-7,0), sodu cytrynian (do ustalenia pH 6,0-7,0), aromat malinowy AR0320 (Himbeere fl. (mieszanina substancji aromatycznych i rozpuszczalnika), cis-3-heksenol, wanilina, glikol 1,2-propylenowy), woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nyscandin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
1 ml zawiesiny zawiera 100 000 IU nystatyny.

Dorośli
Leczenie zakażeń drożdżakowych jamy ustnej i gardła:
400 000 do 600 000 IU co odpowiada 4 mL do 6 mL zawiesiny, 4 razy na dobę co 6 godzin.
Zawiesinę przed połknięciem należy trzymać w jamie ustnej tak długo, jak to jest możliwe.

Leczenie zakażeń drożdżakowych przewodu pokarmowego:
500 000 IU do 1 000 000 IU co odpowiada 5 mL do 10 mL zawiesiny, 4 razy na dobę co 6 godzin.

Profilaktycznie (podczas antybiotykoterapii):
500 000 IU co odpowiada 5 mL zawiesiny, 3 razy na dobę co 8 godzin.

Stosowanie u niemowląt, dzieci i młodzieży
Leczenie zakażeń drożdżakowych jamy ustnej:
Pleśniawki jamy ustnej: 100 000 IU co odpowiada 1 mL zawiesiny, 4 razy na dobę co 6 godzin.
Im dłużej przed połknięciem zawiesina pozostanie w jamie ustnej w kontakcie z zakażonym miejscem, tym skuteczność leku będzie większa.

Leczenie zakażeń drożdżakowych przewodu pokarmowego:
50 000 IU do 500 000 IU co odpowiada 0,5 mL do 5 mL zawiesiny, 4 razy na dobę co 6 godzin.

Profilaktyka zakażeń drożdżakami u noworodków z wagą urodzeniową poniżej 1500 g: 100 000 IU co odpowiada 1 mL zawiesiny, 3 razy na dobę, co 8 godzin, przez 6 tygodni.
Lek może być także stosowany zewnętrznie do pędzlowania jamy ustnej 2 do 3 razy na dobę. Na miejsca zmienione chorobowo należy nanieść produkt leczniczy przy pomocy zwilżonego zawiesiną patyczka higienicznego.

Sposób podawania
Podanie doustne.
Przed każdym użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką. Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna z adapterem ułatwiająca dawkowanie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nystatyna praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a przedawkowanie lub przypadkowe przyjęcie leku nie powoduje toksycznych działań ogólnych.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nyscandin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nyscandin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie wiadomo czy lek może wpływać szkodliwie na płód.
Lek Nyscandin nie jest zalecany w okresie ciąży.
Leku nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Ulotka Nyscandin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Nyscandin, 100 000 IU/mL, zawiesina doustna (Nystatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 211.68 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nyscandin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Nyscandin, 100 000 IU/mL, zawiesina doustna (Nystatinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 144.55 KB

Cena - ile kosztuje Nyscandin?

Cena Nyscandin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nyscandin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nyscandin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz