Kategorie powiązane: Leki na choroby neurologiczne, N,

Nuedexta

Lek NUEDEXTA zawiera dwie substancje czynne:
– Dekstrometorfan wpływa na czynność mózgu.
– Chinidyna zwiększa ilość dekstrometorfanu w organizmie, hamując rozkład dekstrometorfanu w wątrobie.

Lek NUEDEXTA stosuje się w leczeniu nietrzymania afektu (ang. pseudobulbar affect, PBA) u osób dorosłych. PBA jest chorobą neurologiczną cechującą się epizodami niezamierzonego i niekontrolowanego śmiechu i (lub) płaczu, które nie odpowiadają stanowi emocjonalnemu lub nastrojowi pacjenta.

Lek NUEDEXTA może przyczynić się do rzadszego występowania epizodów PBA

Jaki jest skład Nuedexta, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:

Każda kapsułka leku NUEDEXTA 15 mg/9 mg zawiera dekstrometorfanu bromowodorek jednowodny, co odpowiada 15,41 mg dekstrometorfanu, i chinidyny siarczan dwuwodny, co odpowiada 8,69 mg chinidyny.

Każda kapsułka leku NUEDEXTA 23 mg/9 mg zawiera dekstrometorfanu bromowodorek jednowodny, co odpowiada 23,11 mg dekstrometorfanu, i chinidyny siarczan dwuwodny, co odpowiada 8,69 mg chinidyny.

Pozostałe składniki to kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian i żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), tusz drukarski (szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E171)).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nuedexta – jak stosować ten lek?

Dawkowanie

Początek leczenia (pierwsze 4 tygodnie):
Lekarz rozpocznie leczenie od leku NUEDEXTA w kapsułkach 15 mg/9 mg, który należy przyjmować w następujący sposób:
– Przez pierwsze siedem dni leczenia: jedna kapsułka na dobę, przyjmowana rano.
– Od ósmego dnia leczenia: dwie kapsułki na dobę, jedna przyjmowana rano i jedna wieczorem w odstępie 12 godzin.

Po 4 tygodniach:
Lekarz przeprowadzi dokładne badania. W zależności od reakcji na leczenie lekarz może zdecydować o:
– kontynuacji leczenia lekiem NUEDEXTA w kapsułkach 15 mg/9 mg lub
– zwiększeniu dawki leku i przepisaniu leku NUEDEXTA w kapsułkach 23 mg/9 mg.

Niezależnie od tego, jaką moc leku NUEDEXTA przepisano, należy:
– kontynuować leczenie, stosując: dwie kapsułki na dobę (jedna kapsułka co 12 godzin).

Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie jest konieczne dostosowanie dawki leku NUEDEXTA.

Jak przyjmować lek NUEDEXTA
Kapsułki należy przyjmować doustnie z jedzeniem lub bez jedzenia o tej samej porze każdego dnia. Przyjmując dwie kapsułki na dobę, należy zachować około 12 godzin odstępu między jedną a drugą kapsułką.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby kapsułek niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Obserwowane działania niepożądane mogą wystąpić częściej lub mieć większe nasilenie, a lekarz może przeprowadzić dodatkowe badania i ściślej monitorować stan pacjenta.

Objawy przedawkowania dekstrometorfanu to nudności, wymioty, osłupienie, śpiączka, depresja oddechowa, drgawki, przyspieszenie czynności serca, nadpobudliwość oraz psychoza toksyczna. Inne objawy to: utrata koordynacji ruchów (ataksja), mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs), nadmierną kurczliwość mięśni (dystonia), niewyraźne widzenie oraz zmienione odruchy mięśniowe. Dekstrometorfan może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego (patrz punkt ulotki Ostrzeżenia i środki ostrożności oraz Możliwe działania niepożądane).

Objawy przedawkowania chinidyny to: nieregularna czynność serca i niskie ciśnienie krwi, a możliwe są także: wymioty, biegunka, dzwonienie w uszach, utrata słuchu w zakresie wysokich częstotliwości, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, zwiększona wrażliwość oczu na światło, ból głowy, dezorientacja i majaczenie (objawiające się brakiem uwagi, osłabieniem pamięci, dezorientacją, zaburzeniami mowy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nuedexta – czy mogę spożywać alkohol?

W okresie przyjmowania leku NUEDEXTA nie należy pić soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów, gdyż mogłoby to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.

W przypadku spożywania alkoholu w okresie przyjmowania leku NUEDEXTA należy zachować ostrożność, gdyż może dojść do zwiększenia ryzyka wystąpienia takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy i senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nuedexta w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, gdy planuje ciążę lub gdy nie stosuje skutecznej antykoncepcji, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Lek NUEDEXTA może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, dlatego jego stosowanie w trakcie ciąży lub przez kobiety w okresie rozrodczym niestosujące antykoncepcji jest niezalecane. Lekarz omówi z pacjentem ryzyko i korzyści płynące ze stosowania tego leku w wymienionych sytuacjach.

Nie wiadomo, czy substancje czynne zawarte w produkcie NUEDEXTA przenikają do mleka ludzkiego. Lekarz zdecyduje, czy wskazane jest przyjmowanie tego leku w okresie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek NUEDEXTA może powodować zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia nie prowadzić pojazdów ani nie obsługiwać maszyn.

Ulotka Nuedexta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NUEDEXTA 15 mg/9 mg, 23 mg/9 mg kapsułki twarde (dekstrometorfan/chinidyna)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nuedexta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NUEDEXTA 15 mg/9 mg, 23 mg/9 mg kapsułki twarde (dekstrometorfan/chinidyna)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Nuedexta - forum pacjentów

Stosujesz Nuedexta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz