Konsultacja merytoryczna:

Nuedexta

Lek NUEDEXTA zawiera dwie substancje czynne:
– Dekstrometorfan wpływa na czynność mózgu.
– Chinidyna zwiększa ilość dekstrometorfanu w organizmie, hamując rozkład dekstrometorfanu w wątrobie.

Lek NUEDEXTA stosuje się w leczeniu nietrzymania afektu (ang. pseudobulbar affect, PBA) u osób dorosłych. PBA jest chorobą neurologiczną cechującą się epizodami niezamierzonego i niekontrolowanego śmiechu i (lub) płaczu, które nie odpowiadają stanowi emocjonalnemu lub nastrojowi pacjenta.

Lek NUEDEXTA może przyczynić się do rzadszego występowania epizodów PBA

Jaki jest skład Nuedexta, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:

Każda kapsułka leku NUEDEXTA 15 mg/9 mg zawiera dekstrometorfanu bromowodorek jednowodny, co odpowiada 15,41 mg dekstrometorfanu, i chinidyny siarczan dwuwodny, co odpowiada 8,69 mg chinidyny.

Każda kapsułka leku NUEDEXTA 23 mg/9 mg zawiera dekstrometorfanu bromowodorek jednowodny, co odpowiada 23,11 mg dekstrometorfanu, i chinidyny siarczan dwuwodny, co odpowiada 8,69 mg chinidyny.

Pozostałe składniki to kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian i żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), tusz drukarski (szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E171)).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nuedexta – jak stosować ten lek?

Dawkowanie

Początek leczenia (pierwsze 4 tygodnie):
Lekarz rozpocznie leczenie od leku NUEDEXTA w kapsułkach 15 mg/9 mg, który należy przyjmować w następujący sposób:
– Przez pierwsze siedem dni leczenia: jedna kapsułka na dobę, przyjmowana rano.
– Od ósmego dnia leczenia: dwie kapsułki na dobę, jedna przyjmowana rano i jedna wieczorem w odstępie 12 godzin.

Po 4 tygodniach:
Lekarz przeprowadzi dokładne badania. W zależności od reakcji na leczenie lekarz może zdecydować o:
– kontynuacji leczenia lekiem NUEDEXTA w kapsułkach 15 mg/9 mg lub
– zwiększeniu dawki leku i przepisaniu leku NUEDEXTA w kapsułkach 23 mg/9 mg.

Niezależnie od tego, jaką moc leku NUEDEXTA przepisano, należy:
– kontynuować leczenie, stosując: dwie kapsułki na dobę (jedna kapsułka co 12 godzin).

Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku nie jest konieczne dostosowanie dawki leku NUEDEXTA.

Jak przyjmować lek NUEDEXTA
Kapsułki należy przyjmować doustnie z jedzeniem lub bez jedzenia o tej samej porze każdego dnia. Przyjmując dwie kapsułki na dobę, należy zachować około 12 godzin odstępu między jedną a drugą kapsułką.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby kapsułek niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Obserwowane działania niepożądane mogą wystąpić częściej lub mieć większe nasilenie, a lekarz może przeprowadzić dodatkowe badania i ściślej monitorować stan pacjenta.

Objawy przedawkowania dekstrometorfanu to nudności, wymioty, osłupienie, śpiączka, depresja oddechowa, drgawki, przyspieszenie czynności serca, nadpobudliwość oraz psychoza toksyczna. Inne objawy to: utrata koordynacji ruchów (ataksja), mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs), nadmierną kurczliwość mięśni (dystonia), niewyraźne widzenie oraz zmienione odruchy mięśniowe. Dekstrometorfan może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego (patrz punkt ulotki Ostrzeżenia i środki ostrożności oraz Możliwe działania niepożądane).

Objawy przedawkowania chinidyny to: nieregularna czynność serca i niskie ciśnienie krwi, a możliwe są także: wymioty, biegunka, dzwonienie w uszach, utrata słuchu w zakresie wysokich częstotliwości, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, zwiększona wrażliwość oczu na światło, ból głowy, dezorientacja i majaczenie (objawiające się brakiem uwagi, osłabieniem pamięci, dezorientacją, zaburzeniami mowy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nuedexta – czy mogę spożywać alkohol?

W okresie przyjmowania leku NUEDEXTA nie należy pić soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów, gdyż mogłoby to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich działań niepożądanych.

W przypadku spożywania alkoholu w okresie przyjmowania leku NUEDEXTA należy zachować ostrożność, gdyż może dojść do zwiększenia ryzyka wystąpienia takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy i senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nuedexta w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, gdy planuje ciążę lub gdy nie stosuje skutecznej antykoncepcji, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Lek NUEDEXTA może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, dlatego jego stosowanie w trakcie ciąży lub przez kobiety w okresie rozrodczym niestosujące antykoncepcji jest niezalecane. Lekarz omówi z pacjentem ryzyko i korzyści płynące ze stosowania tego leku w wymienionych sytuacjach.

Nie wiadomo, czy substancje czynne zawarte w produkcie NUEDEXTA przenikają do mleka ludzkiego. Lekarz zdecyduje, czy wskazane jest przyjmowanie tego leku w okresie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek NUEDEXTA może powodować zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia nie prowadzić pojazdów ani nie obsługiwać maszyn.

Ulotka Nuedexta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NUEDEXTA 15 mg/9 mg, 23 mg/9 mg kapsułki twarde (dekstrometorfan/chinidyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 671.73 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nuedexta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NUEDEXTA 15 mg/9 mg, 23 mg/9 mg kapsułki twarde (dekstrometorfan/chinidyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 1.12 MB

Cena - ile kosztuje Nuedexta?

Cena Nuedexta i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nuedexta.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nuedexta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Szałwia liść do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, anginie, ropnym zapaleniu dziąseł.  W postaci okładów na powierzchniowe stany zapalne skóry, uszkodzenia naskórka, trudno gojące się rany, oparzenia.

Coraz popularniejsza postać witaminy C, czyli sproszkowany kwas L-askorbinowy! Witamina C marki Bellis Pharma w dziennej zalecanej porcji (1g) zawiera aż 1000mg witaminy C, co stanowi 1250% referencyjnej wartości spożycia!

Nerwobonisol stosowany jest wspomagająco w nerwicy, bezsenności, zaburzeniach emocjonalnych okresu przekwitania, napięciu przedmiesiączkowym.

SCHOLL Light Legs Rajstopy uciskowe 20 DEN rozmiar L czarne doskonale dopasowują się do kształtu nóg. Delikatnie je masują, jednocześnie pobudzając krążenie i zapobiegając uczuciu zmęczenia nóg i opuchnięciom.

GUARANA ENERGY stanowi źródło kofeiny działającej pobudzająco i energetyzująco na organizm. Ogranicza zmęczenie i wspomaga pracę układu nerwowego, a szczególnie jego funkcji poznawczych (np. koncentracji, pamięci).

Suplement diety w postaci kapsułek wegetariańskich – Now Foods Vitamin K-2 (MK7) 100mcg. Witamina K to substancja wykazująca między innymi działanie wspomagające utrzymanie kości i zębów w dobrym stanie. Do stosowania od 18…

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego Bebilon pepti 1 Syneo proszek to preparat mlekozastępczy przeznaczony do stosowania u niemowląt od urodzenia w postępowaniu dietetycznym w przypadku alergii pokarmowej na białka mleka krowiego.

A-Derma Exomega Mleczko, to kosmetyk do pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci i dorosłych. Innowacyjny skład zapewnia kompletną pielęgnację skóry wrażliwej w tym atopowej i suchej. Zawiera wyciąg z młodych pędó…

Suplement diety Galsen zawiera melatoninę, witaminę B6 oraz ekstrakty z liści melisy i szyszek chmielu. Uzupełnianie diety w te składniki polecane jest w przypadku problemów ze snem. Melatonina pomaga skrócić czas potrzebny do zaśnię…

GYNOMED VAGINAL to produkt naturalnego pochodzenia, który normalizuje florę bakteryjną pochwy, usuwając takie objawy jak: pieczenie, swędzenie, a także nieprzyjemny zapach i podrażnienia.

Jeśli jesteś zmarzluchem i często się przeziębiasz, doceń korzyści płynące ze stosowania termoforu! Termofor z pokrowcem Apteo Care świetnie sprawdzi się w miejscowym ogrzewaniu ciała. Pojemność termoforu: 2 litry.

Preparat polecany dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, dzieci i dorosłych. Suplement diety Sambucol Baby w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania uzupełnia codzienną dietę w standaryzowany ekstrakt z owoców bzu czarnego, witaminy C i…

ULGIX LAXI wykazuje właściwości emulgujące i ogranicza napięcie powierzchniowe, co ułatwia przenikanie wody i lipidów do masy stolcowej. Dzięki temu wspiera proces defekacji i ułatwia wypróżnianie.

Zła dieta, brak aktywności fizycznej niekorzystnie wpływają na ciśnienie krwi. Pomocniczo można stosować suplement diety Na ciśnienie, który zawiera chlorek potasu oraz naturalne wyciągi roślinne, wspierające zachowanie prawidłowych wartoś…

POXCLIN COOLMOUSSE to produkt w postaci pianki, który odpowiada za łagodzenie swędzenia skóry w przypadku ospy wietrznej. Daje uczucie chłodu i zapobiega powstawaniu ran związanych z drapaniem.

Rutinovit C marki Olimp to kompleksowy suplement diety, zawierający substancje wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego w tym: rutyna, witamina C, bioflawonoidy oraz cynk.

Naturalny sok z żurawiny zawiera bogactwo bioflawonoidów, naturalnych antyoksydantów, witaminy C, B1, B2 i PP. Sok żurawiny działa wspomagająco przy leczeniu zapalenia pęcherza oraz infekcji dróg moczowych.

Wyrób medyczny Gelovox o smaku wiśniowo-mentolowym rekomendowany jest do stosowania w przypadku suchości, bólu oraz podrażnienia gardła. Tabletki do ssania działają nawilżająco i osłonowo, powlekając śluzówkę filmem hydroż…

Suplement diety Laventi Acerola Proszek to wysokiej jakości naturalna witamina C w postaci sproszkowanego ekstraktu z owoców aceroli! Zaletą suplementu jest nie tylko doskonały skład, ale również wielkość opakowania, które zawiera aż 300g preparatu!

Swego czasu aloes zdobił parapety w prawie wszystkich polskich domach, obecnie bardziej niż jego piękny wygląd docenia się jego niesamowite właściwości wspomagające organizm. Godnym polecenia produktem z aloesem jest Sok z Aloesu bez konserwantó…