Konsultacja merytoryczna:

Nimesil

Lek Niemsil zawiera 100 mg nimesulidu. Nimesulid zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa selektywnie na hamowanie cyklooksygenazy COX-2, a działanie na COX-1 jest minimalne. Cyklooksygenazy są zaangażowane w liczne procesy fizjologiczne i patofizjologiczne, m.in. powstawanie bólu i procesu zapalnego.  COX-1 może brać udział w początkowej fazie zapalenia, w którego trakcie następuje przede wszystkim zwiększenie aktywności COX-2. Nimesulid wpływa również na zmniejszenie wytwarzania nadtlenków anionowych generowanych przez neutrofile, przez co blokuje syntezę czynników aktywowania płytek (PAF), czynnika martwicy nowotworów (TNF), metaloproteinaz oraz posiada niewielkie działanie antyhistaminowe.

Wskazaniami do stosowania jest leczenie drugiego rzutu:

  • ostrego bólu,
  • bolesnego miesiączkowania.

Jaki jest skład Nimesil, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest nimesulid.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nimesil – jak stosować ten lek?

Lek Nimesil jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych. Zalecana dawka to 100 mg  (1 saszetka) dwa razy na dobę po posiłkach. Lek należy stosować do momentu ustąpienia bólu, ale nie dłużej niż przez 15 dni. Ma to na celu wyeliminowanie wystąpienia działań niepożądanych.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania leku są: senność, śpiączka, nudności, wymioty oraz ból w podbrzuszu. Niekiedy może dojść do uszkodzenia śluzówki żołądka i wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Rzadko występującym objawem jest niewydolność nerek lub zatrzymanie oddechu. Leczenie przedawkowania obejmuje postępowanie objawowe i podtrzymujące, ponieważ brak specyficznego antidotum.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nimesil – czy mogę spożywać alkohol?

Zalecana dawka leku Nimesil to 100 mg dwa razy na dobę (2 razy 1 saszetka) po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (np. 1 szklanka).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nimesil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w czasie ciąży wiąże się z negatywnym wpływem braku prostagladyn na rozwój płodu. Może to skutkować poronieniem lub nieprawidłowościami w budowie serca. Dlatego nie zaleca się stosowania nimesulidu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, poza przypadkami zdecydowanej konieczności.

Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matka, dlatego stosowanie leku w okresie laktacji jest przeciwwskazane.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Nimesil

Ulotka Nimesil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NIMESIL, 100 mg, Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (Nimesulidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3792 razy

Rozmiar plku 170.17 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nimesil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NIMESIL, 100 mg, Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (Nimesulidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 793 razy

Rozmiar plku 266.62 KB

Cena - ile kosztuje Nimesil?

Cena Nimesil i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nimesil.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nimesil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Nimesil”

Dodaj komentarz