Nimesil

12345678910
(247 ocen, średnia: 5,93 na 10)
Loading...

Działanie i wskazania

Lek Niemsil zawiera 100 mg nimesulidu. Nimesulid zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa selektywnie na hamowanie cyklooksygenazy COX-2, a działanie na COX-1 jest minimalne. Cyklooksygenazy są zaangażowane w liczne procesy fizjologiczne i patofizjologiczne, m.in. powstawanie bólu i procesu zapalnego.  COX-1 może brać udział w początkowej fazie zapalenia, w którego trakcie następuje przede wszystkim zwiększenie aktywności COX-2. Nimesulid wpływa również na zmniejszenie wytwarzania nadtlenków anionowych generowanych przez neutrofile, przez co blokuje syntezę czynników aktywowania płytek (PAF), czynnika martwicy nowotworów (TNF), metaloproteinaz oraz posiada niewielkie działanie antyhistaminowe.

Wskazaniami do stosowania jest leczenie drugiego rzutu:

  • ostrego bólu,
  • bolesnego miesiączkowania.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Nimesil.

Skład

– Substancją czynną leku jest nimesulid.

– Pozostałe składniki to: sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Lek Nimesil jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych. Zalecana dawka to 100 mg  (1 saszetka) dwa razy na dobę po posiłkach. Lek należy stosować do momentu ustąpienia bólu, ale nie dłużej niż przez 15 dni. Ma to na celu wyeliminowanie wystąpienia działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Objawami przedawkowania leku są: senność, śpiączka, nudności, wymioty oraz ból w podbrzuszu. Niekiedy może dojść do uszkodzenia śluzówki żołądka i wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Rzadko występującym objawem jest niewydolność nerek lub zatrzymanie oddechu. Leczenie przedawkowania obejmuje postępowanie objawowe i podtrzymujące, ponieważ brak specyficznego antidotum.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Zalecana dawka leku Nimesil to 100 mg dwa razy na dobę (2 razy 1 saszetka) po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody (np. 1 szklanka).

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w czasie ciąży wiąże się z negatywnym wpływem braku prostagladyn na rozwój płodu. Może to skutkować poronieniem lub nieprawidłowościami w budowie serca. Dlatego nie zaleca się stosowania nimesulidu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, poza przypadkami zdecydowanej konieczności.

Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do mleka matka, dlatego stosowanie leku w okresie laktacji jest przeciwwskazane.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

1 OPINIA O LEKU

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here