NICOPASS


Lekarstwo

Uwaga! Poniższy opis dotyczy postaci farmaceutycznej: NICOPASS 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo–miętowym, 1,5 mg, pastylki twarde.
Ten lek występuje także w innych smakach i mocach. Szczegółowy opis znajdziecie Państwo w załączonych ulotkach w dolnej sekcji strony.

Podmiot odpowiedzialny: PIERRE FABRE MEDICAMENT

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Lek ten zawiera jako substancję czynną nikotynę. Te pastylki są stosowane jako pomoc w rzuceniu palenia. Należy przeczytać porady związane z edukacją zdrowotną umieszczone na końcu poniższej ulotki.

Podczas ssania pastylek nikotyna uwalnia się powoli. Nikotyna powoduje złagodzenie objawów odstawiennych, które występują po zaprzestaniu palenia papierosów, takich jak bezsenność, rozdrażnienie, lęk, niepokój oraz pomaga zmniejszyć nasilenie głodu nikotynowego oraz pomaga opanować chęć sięgnięcia po papierosa. W ten sposób lek ten pomaga w likwidacji uzależnienia od nikotyny.

SKŁAD

Substancja czynna:
1 pastylka twarda zawiera 1,5 mg nikotyny, co odpowiada 8,33 mg nikotyny z kationitem.

Ponadto lek zawiera:
Izomalt, hypromeloza, wyciąg suchy z korzenia lukrecji, sodu węglan bezwodny, sodu wodorowęglan, aromat mięty pieprzowej (IFF 13 571-016) (naturalny aromat mięty pieprzowej, pulegone), aromat korygujący smak GIVAUDAN [1 1031-31] (naturalne substancje smakowe, maltodekstryna, guma arabska, glikol propylenowy), acesulfam potasowy (E 950), aspartam (E 951).

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Lek Nicopass zawsze należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w poniższej ulotce. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Te pastylki twarde zawierające 1,5 mg nikotyny są przeznaczone dla osób, które wypalają 20 lub mniej papierosów dziennie (wynik 0 – 6 w teście Fagerströma).

W celu całkowitego rzucenia palenia za pomocą tej terapii należy całkowicie przestać palić.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinny stosować tego leku bez zgody lekarza.

Osoby dorosłe (> 18 lat)

Dawkowanie
Leczenie uzależnienia od nikotyny zwykle dzieli się na dwie fazy:

Faza I:
Należy ssać pastylkę powoli, kiedy występuje potrzeba zapalenia papierosa.

Dobowa dawka pastylek 1,5 mg wynosi ogólnie 8-12 i nie powinna w żadnym razie być większa niż 20 pastylek.

Ta faza trwa około 3 miesięcy. Czas jej trwania może ulec zmianie w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta.

Faza II:
Gdy potrzeba palenia ulegnie zahamowaniu, stopniowo należy zmniejszać dobową dawkę pastylek.

Leczenie należy zakończyć, kiedy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 pastylek na dobę.

Nie zaleca się stosowania pastylek dłużej niż 6 miesięcy.

Sposób podawania
Ten lek jest przeznaczony do użycia na błonę śluzową jamy ustnej (pastylka rozpuszcza się w jamie ustnej).

Pastylkę należy umieścić w jamie ustnej, gdzie stopniowo będzie się rozpuszczać. Należy ją regularnie przesuwać w jamie ustnej i ssać powoli aż do całkowitego rozpuszczenia. Struktura pastylek twardych została stworzona w taki sposób, aby rozpuszczały się w czasie około 30 minut, co pozwala na stopniowe uwalnianie nikotyny i powolne wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej.

Dlatego pastylek nie wolno żuć ani połykać.

Nie należy pić kwaśnych napojów (kawa, woda sodowa) przez 15 minut przed podaniem leku Nicopass.

Nie należy jeść ani pić, kiedy pastylka Nicopass znajduje się w jamie ustnej.

PRZEDAWKOWANIE

W razie przypadkowego przedawkowania lub połknięcia pastylki przez dziecko: należy zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Nawet małe dawki nikotyny są niebezpieczne dla dzieci.

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania:
osłabienie,
nadmierna potliwość,
nadmierne wydzielanie śliny,
uczucie palenia w gardle,
nudności,
wymioty,
biegunka,
ból brzucha,
pogorszenie ostrości słuchu i wzroku,
ból głowy,
częstoskurcz i nieregularne bicie serca,
trudności w oddychaniu,
krańcowe wyczerpanie,
zawał mięśnia sercowego lub zmniejszone ciśnienie tętnicze (zapaść sercowo-naczyniowa),
śpiączka i drgawki terminalne, które mogą prowadzić do śmierci.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

W czasie ssania pastylki należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Nie należy spożywać kwaśnych napojów (kawa lub napoje gazowane) na 15 minut przed zażyciem NICOPASS 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo-miętowym.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Ciąża
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Zaprzestanie palenia w okresie ciąży jest bardzo zalecane ze względu na wolniejszy wzrost dziecka.

Palenie może też prowadzić do przedwczesnego porodu a nawet do porodu martwego płodu.

Rzucenie palenia musi odbywać się w tym okresie pod kontrolą lekarską i przede wszystkim powinno się odbywać bez użycia nikotynowej terapii zastępczej. Dlatego też należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Nicopass w okresie karmienia piersią z tego względu, że nikotyna przenika do mleka matki.

Jeżeli matka nie zamierza rzucić lub ograniczyć palenia, dziecko powinno być odżywiane w sposób sztuczny.

Rzucenie palenia w okresie karmienia piersią powinno się odbywać pod kontrolą lekarską. W związku z powyższym należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Jeżeli lekarz zaleci pacjentce zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej, wówczas pastylka powinna być zażyta zaraz po karmieniu piersią i co najmniej 2 godziny przed karmieniem.

Nie ma wystarczających danych odnośnie stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dlatego też, nie należy stosować leku Nicopass 1,5 mg pastylki do ssania o smaku lukrecjowo-miętowym u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli zaleca się nikotynową terapię zastępczą, należy rozważyć zastosowane innych smakowych produktów z nikotyną.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT NICOPASS

POBIERZ ULOTKĘ

Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

NICOPASS CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here