Konsultacja merytoryczna:

Neurobloc

Lek NeuroBloc w postaci wstrzyknięcia działa poprzez zmniejszenie lub zatrzymanie skurczów mięśniowych. Lek zawiera substancję czynną „toksynę botulinową typu B”.

Lek NeuroBloc jest stosowany do leczenia choroby nazywanej dystonią szyjną (kręczem karku).

Pacjent z dystonią szyjną odczuwa skurcze mięśni szyi i(lub) ramion, nad którymi nie może zapanować.

Jaki jest skład Neurobloc, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest toksyna botulinowa typu B. Jeden mililitr (ml) zawiera 5000 j.
Jedna fiolka 0,5 ml zawiera 2500 j. toksyny botulinowej typu B.
Jedna fiolka 1 ml zawiera 5000 j. toksyny botulinowej typu B.
Jedna fiolka 2 ml zawiera 10 000 j. toksyny botulinowej typu B.

Pozostałe składniki to: disodu bursztynian, sodu chlorek, roztwór albuminy ludzkiej, kwas solny (do dostosowania pH) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Neurobloc – jak stosować ten lek?

Lek NeuroBloc zostanie podany przez lekarza mającego specjalistyczne doświadczenie w leczeniu dystonii szyjnej i stosowaniu toksyny botulinowej.

Jaka dawka będzie podana
– Lekarz decyduje o wielkości dawki leku NeuroBloc podanej pacjentowi.
– Zazwyczaj stosowana dawka leku NeuroBloc to 10 000 jednostek, ale dawka może być również większa lub mniejsza.
– Jeżeli u pacjenta stosowano wcześniej lek NeuroBloc w postaci wstrzyknięć, lekarz uwzględni skuteczność leku w poprzednich przypadkach.

Jak podawany jest lek NeuroBloc
– Lek NeuroBloc zostanie wstrzyknięty do mięśni szyi lub barków, zależnie od wymaganego miejsca leczenia.
– Lekarz może wstrzyknąć część dawki leku do kilku różnych miejsc w mięśniach pacjenta.

Podanie kolejnych wstrzyknięć leku NeuroBloc
– Skuteczność działania leku NeuroBloc utrzymuje się zwykle przez około 12 do 16 tygodni.
– Lekarz podejmuje decyzję o potrzebie podania kolejnego wstrzyknięcia i wielkości dawki.

W przypadku odczucia, że działanie leku NeuroBloc jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

– Podanie większej niż zalecana dawki leku NeuroBloc może spowodować osłabienie niektórych mięśni znajdujących się poza miejscem wstrzyknięcia lub mogą wystąpić objawy poza miejscem wstrzyknięcia takie jak trudności w połykaniu lub oddychaniu. Objawy te mogą wystąpić po podaniu większych dawek do 15 000 jednostek.
– Należy niezwłocznie powiadomić lekarza w przypadku wystąpienia trudności z oddychaniem lub niepokojących objawów poza miejscem wstrzyknięcia. Jeśli nie można skontaktować się z lekarzem, należy wezwać pogotowie. Może być potrzebna natychmiastowa interwencja medyczna.

W przypadku wstrzyknięcia do organizmu zbyt dużej ilości substancji czynnej (toksyny botulinowej), może wystąpić poważny stan zwany „botulinizmem”, który powoduje paraliż mięśni i niewydolność oddechową. W przypadku podejrzenia przez lekarza wystąpienia u pacjenta botulinizmu, pacjent powinien zostać przyjęty do szpitala i należy dokładnie monitorować jego czynności oddechowe. Powrót do zdrowia następuje zazwyczaj po pewnym czasie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Neurobloc – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Neurobloc w okresie ciąży i karmienia piersią?

– Z zasady nie podaje się leku NeuroBloc kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ nie wiadomo w jakim stopniu lek NeuroBloc wpływa szkodliwie na pacjentki, które są w ciąży oraz nie wiadomo czy lek NeuroBloc przenika do mleka ludzkiego.
– Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Neurobloc

Ulotka Neurobloc – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NEUROBLOC, 5000 j./ml, roztwór do wstrzykiwań (Toksyna botulinowa typu B)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 187.16 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Neurobloc m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NEUROBLOC, 5000 j./ml, roztwór do wstrzykiwań (Toksyna botulinowa typu B)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 232.79 KB

Cena - ile kosztuje Neurobloc?

Cena Neurobloc i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Neurobloc.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Neurobloc? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz