Nebilet

Nebilet zawiera nebiwolol, który działa na układ sercowo-naczyniowy. Nebiwolol należy do grupy selektywnych leków beta-adrenolitycznych (tj. wybiórczo wpływających na układ sercowo-naczyniowy).

Zapobiega przyspieszeniu czynności serca i kontroluje siłę skurczu serca. Rozszerza także naczynia krwionośne, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.

Nebilet jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego).

Jest również stosowany w leczeniu łagodnej i umiarkowanej, przewlekłej niewydolności serca jako uzupełnienie standardowej terapii u pacjentów w wieku 70 lat i starszych.

Jaki jest skład Nebilet, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest nebiwolol. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci nebiwololu chlorowodorku): 2,5 mg d-nebiwololu i 2,5 mg l-nebiwololu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna uwodniona, magnezu stearynian, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nebilet – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Nebilet można przyjmować przed, podczas lub po posiłku, ale także niezależnie od posiłków.
Należy przyjąć tabletkę popijając odpowiednią ilością wody.

Leczenie podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego)
– Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka na dobę. Należy starać się przyjmować dawkę codziennie o tej samej porze.
– U pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od ½ (pół) tabletki raz na dobę.
– Wpływ na ciśnienie tętnicze jest widoczny po 1-2 tygodniach leczenia. W rzadkich przypadkach optymalne działanie jest uzyskiwane po 4 tygodniach.

Leczenie przewlekłej niewydolności serca
– Leczenie zostanie rozpoczęte i monitorowane przez doświadczonego lekarza.
– Lekarz rozpocznie leczenie od ¼ (ćwierć) tabletki na dobę. Po 1-2 tygodni leczenia dawka ta może być zwiększona do ½ (pół) tabletki na dobę, następnie do 1 tabletki na dobę i kolejno do 2 tabletek na dobę, aż do uzyskania optymalnej dawki dla pacjenta. Lekarz określi właściwą dawkę na każdym etapie leczenia, a pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
– Maksymalna zalecana dawka to 2 tabletki na dobę (10 mg nebiwololu).
– Pacjent będzie wymagał obserwacji przez doświadczonego lekarza przez 2 godziny po rozpoczęciu leczenia i każdorazowo, kiedy dawka leku będzie zwiększana.
– Zależnie od potrzeby lekarz może zmniejszyć dawkę leku.
– Nie należy nagle przerywać leczenia, ponieważ może to nasilić niewydolność serca.
– Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek nie powinni przyjmować tego leku.
– Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej codziennie o tej samej porze.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przedawkowania leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najczęstsze objawy podmiotowe i przedmiotowe przedawkowania leku Nebilet to: bardzo wolna czynność serca (bradykardia), niskie ciśnienie tętnicze mogące powodować omdlenie (niedociśnienie), duszność podobna do występującej w astmie oskrzelowej i ostra niewydolność serca.

Pacjent może przyjąć węgiel aktywny (który jest dostępny w aptekach) w trakcie oczekiwania na przyjazd lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nebilet – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Nebilet można przyjmować przed, podczas lub po posiłku, ale także niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nebilet w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Nebilet nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jego zastosowanie jest konieczne.

Nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Nebilet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NEBILET, 5 mg, tabletki (Nebivololum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nebilet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NEBILET, 5 mg, tabletki (Nebivololum)

Opinie o Nebilet - forum pacjentów

Stosujesz Nebilet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

6 komentarzy do wpisu „Nebilet”

 1. Lekarz przepisał mi Nebilet 5 mg raz dziennie, źle czuję się po nim, mam bóle głowy, ciśnienie po godzinie od zażycia mam większe niż przed, kołatanie serca ustąpiło, prawdopodobnie powinnam zacząć przyjmowanie tego leku od dawki 2,5 mg. Ach ci lekarze…

  Odpowiedz
  • mi lekarz też to przepisał. Biorę po pół tabletki dziennie i też często mam bule głowy i ogólne zmęczenie. Ale odkąd je biorę ciśnienie jest wzorowe 120/80. Mam nadzieje że te złe samopoczucie za jakiś czas minie.

   Odpowiedz
 2. Dwa lata temu miałem wszczepiony stent. Od tamtej pory kardiolog każe mi brać nebilet pół tabletki dziennie tj. 2,5 mg. Nie wiem po co mam nadal to brać. Ten „lek” niczego nie leczy, a spowalnia pracę serca. Po co ? Co ma to dawać ? Mój kardiolog nie umie mi na to pytanie odpowiedzieć. Mam brać i już. Widocznie producent ciśnie „lekarzy”, a oni muszą realizować plany sprzedażowe więc przepisują każdemu komu tylko się da. Obecnie stopniowo redukuję dawkę aż do całkowitego odstawienia. Nie chcę się truć niepotrzebnymi tabletkami bo obniżają moją odporność.

  Odpowiedz
  • Spowolnienie akcji serca wydłuża czas rozkurczu i daje naczyniom wieńcowym więcej czasu na napełnienie, dzięki czemu mięsień sercowy jest lepiej dotleniony.
   Poza tym ten lek obniża ciśnienie, przez co odciąża serce i zmniejsza ryzyko zawału/udaru.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz