Nanoscan

Nanoscan to lek wykorzystywany wyłącznie do celów diagnostycznych. Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości obrazów uzyskiwanych podczas różnego rodzaju badań medycznych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Dzięki temu lekarze mogą dokładniej ocenić stan zdrowia pacjenta i postawić precyzyjną diagnozę. Lek Nanoscan jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Nanoscan. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Produkt przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Przed zastosowaniem leku NanoScan, lekarz wyjaśni przebieg leczenia oraz sposób działania tego leku.

NanoScan, zestaw do sporządzania radiofarmaceutyku to sterylny lek przeznaczony do badań scyntygraficznych szpiku kostnego, limfoscyntygrafii oraz limfoscyntygrafii węzła wartowniczego w badaniach diagnostycznych czerniaka złośliwego i nowotworu piersi.

Lek NanoScan należy do grupy leków nazywanych radiofarmaceutykami. Po wyznakowaniu leku nadtechnecjanem 99mTc, lekarz medycyny nuklearnej wstrzykuje NanoScan do żyły (dożylnie) lub w skórę (podskórnie) w celu otrzymania obrazu diagnostycznego za pomocą kamery scyntylacyjnej i wykrycia w ten sposób zmian chorobowych.
Stosowanie wyznakowanego leku Nanoscan jest związane z narażeniem pacjenta na działanie niewielkich dawek promieniowania.

Lekarz rodzinny oraz lekarz specjalista medycyny nuklearnej biorą pod uwagę korzyści wynikające z zastosowania leku radiofarmaceutycznego, które przeważają nad zagrożeniami związanymi z promieniowaniem.

Lek ten stosuje się u ściśle określonej osoby.

Jaki jest skład Nanoscan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest albumina osocza ludzkiego w postaci nanokoloidu.
Każda fiolka zawiera 500 μg albuminy z surowicy krwi ludzkiej w postaci nanokoloidu.

Pozostałe składniki to: cyny (II) chlorek dwuwodny, sodu diwodorofosforan i disodu wodorofosforan, glukoza, kwas solny, sodu wodorotlenek.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Nanoscan – jak stosować?

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący podanie leku dla każdego pacjenta określa ilość leku, którą należy podać.

Jest to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania wymaganych informacji klinicznych. Zwykle zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi 40 – 500 MBq (Megabekereli, jednostka stosowana do wyrażania radioaktywności).

Stosując ten lek należy przestrzegać rygorystycznych przepisów dotyczących stosowania, postępowania i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Lek NanoScan stosuje się wyłącznie w szpitalu lub przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej.

Lek mogą podawać wyłącznie osoby odpowiednio przeszkolone i wykwalifikowane w bezpiecznym stosowaniu tego leku.

Osoby te mają obowiązek stosować szczególne środki ostrożności podczas postępowania z lekiem oraz informować pacjenta o wykonywanych czynnościach.

Dzieci i młodzież
U dzieci i młodzieży, ilość leku dostosowuje się do masy ciała pacjenta.

Podanie leku NanoScan oraz przebieg badania
Lek NanoScan podaje się poprzez wstrzyknięcie dożylne lub podskórne.

Lek NanoScan może być podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.

Po wstrzyknięciu leku, pacjentowi podaje się napój i zaleca oddanie moczu bezpośrednio przed wykonaniem badania.

Czas trwania badania
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o czasie trwania badania oraz specjalnych środkach ostrożności jakie powinny zostać podjęte po podaniu leku,

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzymuje pojedynczą lub wielokrotną dawkę leku NanoScan, starannie przygotowaną pod kontrolą lekarza medycyny nuklearnej nadzorującego badanie. Jednakże, w przypadku przedawkowania lekarz wdroży odpowiednie leczenie.

W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania leku NanoScan, należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej nadzorującego badanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nanoscan – czy mogę spożywać alkohol?

Przed badaniem nie należy spożywać alkoholu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Nanoscan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza medycyny nuklearnej. Podobnie powinna postąpić jeśli karmi piersią. W razie wątpliwości, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków należy zwrócić się do lekarza medycyny jądrowej.

Ciąża
Lekarz medycyny nuklearnej poda lek kobiecie w ciąży wyłącznie w przypadku, jeśli korzyści wynikające z zastosowania leku przeważają nad zagrożeniami.

Karmienie piersią
Przed podaniem radioaktywnego leku matce karmiącej piersią należy zastanowić się, czy można opóźnić przeprowadzenie badania do czasu zakończenia karmienia piersią oraz czy wybrano najbardziej odpowiedni radiofarmaceutyk. Jeżeli uzna się, że podanie jest konieczne, przed podaniem radiofarmaceutyku mleko należy odciągnąć i przechować. Po podaniu mleko należy usuwać.

Przed ponownym rozpoczęciem karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem medycyny nuklearnej.
Karmienie piersią można wznowić po 13 godzinach od wstrzyknięcia.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Nanoscan

Ulotka Nanoscan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Nanoscan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nanoscan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Nanoscan w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Nanoscan

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nanoscan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Nanoscan. Podziel się doświadczeniami na forum.