Konsultacja merytoryczna:

Myleran

Tabletki leku Myleran zawierają substancję czynną – busulfan. Substancja ta należy do grupy lekówcytotoksycznych (zwanych również chemioterapią). Myleran jest stosowany w leczeniu niektórych chorób krwi i nowotworów krwi. Lek działa zmniejszając liczbę nowych komórek krwi wytwarzanych przez organizm.

Myleran jest stosowany w:
• Przewlekłej białaczce granulocytowej (zwanej również przewlekłą białaczka szpikową) – chorobie, która powoduje zwiększenie liczby białych krwinek. Może to powodować zakażenia i krwawienia.
• Czerwienicy prawdziwej – chorobie, która powoduje zwiększenie liczby czerwonych krwinek we krwi. W wyniku tego krew się zagęszcza i tworzą się zakrzepy krwi. Prowadzi to do bólów głowy, zawrotów głowy i duszności.
• Nadpłytkowości samoistnej (niektóre przypadki) – chorobie, która wpływa na płytki krwi (krwinki biorące udział w krzepnięciu krwi). Liczba płytek krwi może się zwiększyć, co powoduje powstawanie zakrzepów krwi. Może również nastąpić zaburzenie działania płytek, co powoduje krwawienia, takie jak krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł, łatwe powstawanie sińców.
• Mielofibrozie (niektóre przypadki) – chorobie, która powoduje zastąpienie szpiku kostnego (gdzie wytwarzane są krwinki) przez włóknistą, bliznowatą tkankę. Prowadzi to do zaburzenia wytwarzania białych i czerwonych krwinek. Może to powodować zmęczenie, powiększenie brzucha, krwawienia, powstawanie sińców.
• Leczeniu przygotowującym przed przeszczepieniem komórek macierzystych układu krwiotwórczego. Zabieg ten polega na przeniesieniu komórek krwi ze szpiku kostnego zdrowego dawcy do szpiku kostnego pacjenta, w celu doprowadzenia do wytwarzania zdrowych komórek.

Należy zapytać lekarza, jeśli pacjent potrzebuje więcej informacji o tych chorobach.

Jaki jest skład Myleran, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest busulfan.
– Każda tabletka leku Myleran zawiera 2 mg busulfanu.

– Pozostałe składniki leku to laktoza jednowodna, skrobia żelowana, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Myleran – jak stosować ten lek?

Myleran powinien być stosowany wyłącznie przez lekarza specjalistę z doświadczeniem w leczeniu chorób krwi.

Myleran należy zawsze stosować ściśle według wskazań lekarza. Ważne jest, aby lek przyjmować o właściwej porze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

• Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody
• Tabletek nie należy łamać, rozgniatać ani rozgryzać.

Stosowana dawka leku Myleran zależy od leczonej choroby krwi lub nowotworu krwi.
• W zależności od potrzeb lekarz może również zmienić dawkowanie w trakcie leczenia.
• W niektórych przypadkach dawka może być zmieniona, jeśli pacjent ma nadwagę.
• Jeśli pacjent otrzymuje duże dawki leku Myleran, lekarz może również przepisać inny lek zwany benzodiazepiną. Lek ten zapobiega drgawkom.
• Podczas stosowania leku Myleran lekarz będzie regularnie wykonywał badania krwi. Ma to na celu kontrolę liczby krwinek we krwi. Na podstawie wyników tych badań lekarz może czasem zmienić dawkę leku.

Przewlekła białaczka granulocytowa (zwana również przewlekłą białaczką szpikową)
• Zazwyczaj pierwsza dawka wynosi do 4 mg i może być podawana jest jako dawka pojedyncza.
Lekarz następnie decyduje o wielkości kolejnych dawek na podstawie masy ciała pacjenta.
• Zazwyczaj stosuje się kurs leczenia trwający 12 do 20 tygodni. Pacjent może otrzymać więcej niż jeden kurs leczenia.
• Niektórzy pacjenci muszą przyjmować Myleran przez dłuższy czas. Jeśli pacjent musi stosować lek przez dłuższy czas, to zazwyczaj stosuje się dawkę 0,5 mg do 2 mg na każdy dzień. Jeśli stosowana dawka jest mniejsza niż 2 mg na każdy dzień, lekarz może zalecić przyjmowanie tabletek tylko w niektóre dni. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
• Przewlekła białaczka szpikowa rzadko występuje u dzieci i dlatego nie ma zaleceń odnośnie dawki leku Myleran.

Czerwienica prawdziwa
• Zazwyczaj stosowana dawka to 4 do 6 mg każdego dnia.
• Kurs leczenia trwa zwykle 4 do 6 tygodni. Taki kurs może być powtarzany.
• Niektórzy pacjenci muszą przyjmować Myleran przez dłuższy czas. Jeśli pacjent musi przyjmować lek przez dłuższy czas, to zazwyczaj stosuje się dawkę 2 do 3 mg na każdy dzień.
Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Mielofibroza i nadpłytkowość samoistna
• Zazwyczaj stosowana dawka to 2 do 4 mg każdego dnia.

Przeszczepienie komórek macierzystych układu krwiotwórczego
• Lek przyjmowany jest zazwyczaj w dniach 7, 6,5 i 4 przed dniem przeszczepienia (należy przyjąć, że dzień przeszczepienia jest dniem 0 i od tego dnia liczyć dni poprzedzające).
• Przez dwa dni przed przeszczepieniem pacjent otrzymuje również lek cyklofosfamid.
Cyklofosfamid może być podany po upływie 24 godzin od ostatniej dawki leku Myleran.
– Dorośli –zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1 mg na kilogram masy ciała. Taka dawka jest podawana co 6 godzin.
– Dzieci – dawka jest ustalana w zależności od powierzchni ciała pacjenta. Ustalona dawka jest podawana co 6 godzin.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej dawki leku lub zażycia leku przez inną osobę należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę, albo skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.
Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Myleran – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Myleran z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Myleran w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Myleran, jeśli planuje się dziecko. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Myleran może uszkodzić plemniki lub komórki jajowe. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji w przypadku stosowania leku Myleran przez któregokolwiek z partnerów. Należy poprosić lekarza o poradę.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, ważne jest aby powiedziała o tym lekarzowi przed rozpoczęciem stosowania leku Myleran.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Myleran. Należy poradzić się lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Myleran

Ulotka Myleran – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Myleran 2 mg, tabletki powlekane (Busulfan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 30 razy

Rozmiar plku 101.80 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Myleran m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Myleran 2 mg, tabletki powlekane (Busulfan)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 159.94 KB

Cena - ile kosztuje Myleran?

Cena Myleran i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Myleran.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Myleran? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Myleran”

Dodaj komentarz