Konsultacja merytoryczna:

Myfenax

Myfenax jest lekiem stosowanym do zmniejszenia aktywności immunologicznej.
Substancją czynną zawartą w leku jest mykofenolan mofetylu.

Myfenax jest stosowany w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepu u pacjentów po przeszczepieniu nerki, serca lub wątroby. Lek ten jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami o podobnym działaniu (takimi jak cyklosporyna i kortykosteroidy).

Jaki jest skład Myfenax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mykofenolan mofetylu.

Myfenax 250 mg kapsułki, twarde
Każda kapsułka zawiera 250 mg mykofenolanu mofetylu.

• Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki
Skrobia kukurydziana żelowana
Powidon K-30
Kroskarmeloza sodowa
Magnezu stearynian
Otoczka kapsułki
Wieczko kapsułki
Indygokarmin (E132)
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelatyna
Korpus kapsułki
Żelaza tlenek czerwony (E172)
Żelaza tlenek żółty (E172)
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelatyna
Czarny tusz zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy i potasu
wodorotlenek

Myfenax 500 mg tabletki powlekane
Każda tabletka zawiera 500 mg mykofenolanu mofetylu
.
• Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
Celuloza mikrokrystaliczna
Powidon K-30
Magnezu stearynian
Kroskarmeloza sodowa
Otoczka tabletki
Hypromeloza (HPMC 2910)
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol (PEG 400)
Talk
Indygotyna (E132)
Żelaza tlenek czarny (E172)
Żelaza tlenek czerwony (E172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Myfenax – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Myfenax to:

Myfenax 250 mg kapsułki, twarde

Przeszczepienie nerki

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 72 godzin po zabiegu transplantacji. Zalecaną dawką dobową jest 8 kapsułek (2 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach.
To oznacza, że należy przyjmować 4 kapsułki rano i 4 kapsułki wieczorem.

Dzieci i młodzież (w wieku od 2 do 18 lat)
Dawka leku może być różna w zależności od wielkości dziecka. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku w zależności od powierzchni ciała (wzrost i masa ciała). Zalecana dawka leku wynosi 600 mg/m2 dwa razy na dobę.

Przeszczepienie serca

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 5 dni po zabiegu transplantacji. Zalecaną dawką dobową jest 12 kapsułek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 6 kapsułek rano i 6 kapsułek wieczorem.

Przeszczepienie wątroby

Dorośli
Pierwsza dawka leku Myfenax w postaci doustnej powinna być podana po upływie co najmniej 4 dni od transplantacji oraz kiedy pacjent może przełykać leki doustne. Zalecaną dawką dobową jest 12 kapsułek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 6 kapsułek rano i 6 kapsułek wieczorem.

Metoda i droga podawania
Należy połykać kapsułki w całości popijając szklanką wody. Kapsułki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułek nie należy łamać ani zgniatać. Nie należy przyjmować kapsułek uszkodzonych, otwartych czy podzielonych. Należy unikać kontaktu z proszkiem z uszkodzonej kapsułki. Jeśli kapsułka przełamie się przypadkiem, należy zmyć proszek ze skóry mydłem i wodą.

W razie kontaktu proszku z oczami lub jamą ustną, należy płukać oczy lub jamę ustną dużą ilością zwykłej, świeżej wody. Leczenie będzie kontynuowane tak długo jak długo pacjent będzie wymagał immunosupresji by zapobiegać odrzuceniu przeszczepionego narządu.

Myfenax 500 mg tabletki powlekane

Przeszczepienie nerki

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 72 godzin po zabiegu transplantacji. Zalecaną dawką dobową są 4 tabletki (2 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 2 tabletki rano i 2 tabletki wieczorem.

Dzieci i młodzież (w wieku od 2 do 18 lat)
Dawka leku może być różna w zależności od wielkości dziecka. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku w zależności od powierzchni ciała (wzrost i masa ciała). Zalecana dawka leku wynosi 600 mg/m2 dwa razy na dobę.

Przeszczepienie serca

Dorośli
Pierwsza dawka leku powinna być podana w ciągu 5 dni po zabiegu transplantacji. Zalecaną dawką dobową jest 6 tabletek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To
oznacza, że należy przyjmować 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Przeszczepienie wątroby

Dorośli
Pierwsza dawka leku Myfenax w postaci doustnej powinna być podana po upływie co najmniej 4 dni od transplantacji oraz kiedy pacjent może przełykać leki doustne. Zalecaną dawką dobową jest 6 tabletek (3 g substancji czynnej) przyjmowane w dwóch oddzielnych dawkach. To oznacza, że należy przyjmować 3 tabletki rano i 3 tabletki wieczorem.

Metoda i droga podawania
Należy połykać tabletki w całości popijając szklanką wody. Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletek nie należy łamać ani zgniatać. Leczenie będzie kontynuowane tak długo jak długo pacjent będzie wymagał immunosupresji by zapobiegać odrzuceniu przeszczepionego narządu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest by nie zażywać większej liczby kapsułek/tabletek niż zalecana. Po zażyciu większej liczby kapsułek niż zalecana przez lekarza lub podejrzenia, że lek mogło połknąć dziecko, należy natychmiast skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala lub z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Myfenax – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Myfenax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Mykofenolan powoduje bardzo często poronienia (50%) oraz ciężkie wady wrodzone u nienarodzonego dziecka (23-27%). Do zgłaszanych wad wrodzonych należały wady uszu, oczu, twarzy (rozszczep wargi/podniebienia), wady rozwojowe palców, serca, przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), nerek i układu nerwowego (na przykład rozszczep kręgosłupa (nieprawidłowo uformowane kości kręgosłupa)). U dziecka pacjentki leczonej mykofenolanem może wystąpić jedna z tych anomalii lub więcej niż jedna. Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym musi przed rozpoczęciem leczenia dostarczyć ujemny wynik testu ciążowego i stosować się do zaleceń dotyczących antykoncepcji podanych przez lekarza. Lekarz może poprosić o wykonanie przed rozpoczęciem leczenia więcej niż jednego testu, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.

Karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku Myfenax w przypadku karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Myfenax

Ulotka Myfenax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Myfenax, wszystkie rodzaje (Mycophenolate mofetil)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 204.34 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Myfenax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Myfenax, wszystkie rodzaje (Mycophenolate mofetil)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 317.65 KB

Cena - ile kosztuje Myfenax?

Cena Myfenax i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Myfenax.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Myfenax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Myfenax”

  1. Po leku Myfenax 500 mg,który stosuję dopiero niecałe 5 miesięcy(wcześniej zażywałam przez 4 lata Cell Cept 500 mg) mam uczulenie na twarzy,niesamowicie się pocę,miewam bóle głowy.Nie mam wyboru.Na Cell Cept po nowych cenach po prostu mnie nie stać.Tak wygląda niestety rzeczywistość ludzi po przeszczepie w Polsce.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz