Konsultacja merytoryczna:

Montenorm

Montenorm jest tzw. agonistą receptora leukotrienowego, to znaczy blokuje substancje naturalnie występujące w płucach zwane leukotrienami, które powodują zwężenie i obrzęk (zapalenie) dróg oddechowych w płucach i mogą prowadzić do wystąpienia objawów astmy oskrzelowej.

Lek Montenorm został przepisany przez lekarza w celu leczenia astmy oskrzelowej u dziecka.

Montenorm jest stosowany:
• w leczeniu pacjentów w wieku od 2 do 5 lat, u których aktualnie stosowane leczenie przeciwastmatyczne jest niezadowalające i konieczne jest stosowanie dodatkowych leków;
• zamiast wziewnych kortykosteroidów u dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które ostatnio nie przyjmowały kortykosteroidów doustnie i które nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych;
• w zapobieganiu zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu przez wysiłek fizyczny dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Jaki jest skład Montenorm, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest montelukast.
Jedna tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 4 mg montelukastu w postaci montelukastu sodowego.

• Inne składniki leku to: mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, żelaza tlenek czerwony (E172), kroskarmeloza sodowa, aromat wiśniowy, aspartam (E951) oraz magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Montenorm – jak stosować ten lek?

Montenorm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Montenorm, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia należy:
• przyjmować doustnie;
• przyjmować nawet wtedy, jeśli u dziecka nie występują objawy astmy, a także w okresach pogorszenia astmy;
• zażyć co najmniej jedną godzinę przed lub dwie godziny po posiłku; leku nie należy przyjmować bezpośrednio z posiłkiem;
• podawać dziecku pod nadzorem osoby dorosłej.

Dawkowanie
Zazwyczaj stosowana dawka u dzieci w wieku od 2 do 5 lat to jedna tabletka do rozgryzania i żucia raz na dobę, wieczorem.

Dla innych grup wiekowych lekarz przepisze tabletki o innej mocy.

U dzieci z chorobami nerek lub z łagodnymi lub umiarkowanymi chorobami wątroby nie jest konieczna zmiana dawkowania. Jeśli u dziecka występują ciężkie choroby wątroby, decyzja o możliwości zastosowania leku Montenorm u dziecka należy do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli dziecko zażyło więcej leku Montenorm niż zalecana dawka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli dziecko zażyło zbyt dużą ilość leku mogą wystąpić następujące objawy: ból brzucha, senność, wzmożone pragnienie, ból głowy, wymioty i nadmierna aktywność psychomotoryczna (w tym drażliwość, niepokój, pobudzenie, obejmujące zachowanie agresywne i drżenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Montenorm – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Montenorm, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia nie należy przyjmować z jedzeniem; lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Montenorm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie dotyczy.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Montenorm

Ulotka Montenorm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Montenorm, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 27 razy

Rozmiar plku 97.43 KB


Montenorm, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 97.94 KB


Montenorm, 10 mg, tabletki powlekane Montelukastum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 97.70 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Montenorm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Montenorm, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 117.60 KB


Montenorm, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia (Montelukastum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 27 razy

Rozmiar plku 117.60 KB


Montenorm, 10 mg, tabletki powlekane Montelukastum

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 115.35 KB

Cena - ile kosztuje Montenorm?

Cena Montenorm i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Montenorm.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Montenorm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz