Minitran 10

Minitran 10 to lek na receptę, który jest dostępny w formie systemu transdermalnego. Substancją czynną jest triazotan glicerolu, znanego również jako nitrogliceryna. Lek ten jest stosowany w długotrwałym leczeniu dławicy piersiowej i zapobieganiu jej napadom. Minitran 10 działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi do serca i zmniejsza obciążenie serca. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Minitran 10. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Minitran 10 ma postać plastra składającego się z przylegającej do skóry matrycy, zawierającej nitroglicerynę i z pokrywającej ją ochronnej, cienkiej, przezroczystej folii polietylenowej. Matryca uwalnia substancję czynną z określoną i stałą szybkością.

Przylegająca do skóry powierzchnia plastra zabezpieczona jest ochronną folią poliestrową, którą należy odkleić przed użyciem.

Lek zawiera nitroglicerynę, która wywiera bezpośrednie działanie zwiotczające na mięśnie gładkie naczyń, prowadząc do ich rozszerzenia. Powoduje to zmniejszenie pracy mięśnia sercowego, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego i tlenowego przez serce. Poprawić może się kurczliwość ściany oraz zwiększyć rzut serca. Rozszerzenie dużych tętnic w pobliżu serca prowadzi do poprawy krążenia wieńcowego i wydolności serca. Nitrogliceryna powoduje zwiotczenie mięśniówki oskrzeli, odprowadzających dróg moczowych, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych oraz przełyku, jelita cienkiego i grubego, w tym zwieraczy.

Minitran 10 jest lekiem stosowanym w zapobieganiu napadom bólowym u pacjentów z dławicą piersiową. Lek Minitran 10 nie jest przeznaczony do leczenia ostrego napadu dławicy piersiowej.

Jaki jest skład Minitran 10, jakie substancje zawiera?

Każdy plaster Minitran 10 (powierzchnia kontaktowa 13,3 cm2) zawiera substancję czynną 36,0 mg triazotanu glicerolu (nitrogliceryny); średnie uwalnianie substancji czynnej wynosi 0,4 mg/godzinę.

Substancje pomocnicze; kopolimer izooktylu akrylan/akrylamid, monolaurynian glicerolu, oleinian etylu, folia LDPE (folia polietylenowa o niskiej gęstości, folia poliestrowa powlekana silikonem).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Minitran 10 – jak stosować?

Lek Minitran 10 należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Jeden plaster Minitran 10 należy przykleić na skórę raz na dobę. Ze względu na różne działanie azotanów u poszczególnych osób, najmniejszą skuteczną dawkę lekarz określa indywidualnie dla konkretnego pacjenta.

Dawka zależy wyłącznie od powierzchni kontaktowej plastra, ponieważ szybkość uwalniania nitrogliceryny na 1 cm2 jest stała. Leczenie należy rozpoczynać od pojedynczego plastra Minitran 10 na dobę. W razie konieczności, w zależności od tolerancji, dobową dawkę leczniczą można zwiększyć do jednego plastra Minitran 10.

Ze względu na możliwość wystąpienia tzw. zjawiska „tolerancji”, polegającego na osłabieniu działania azotanów stosowanych w sposób ciągły, plaster należy pozostawiać przyklejony do skóry na okres nie dłuższy niż 12 godzin, a następnie go usunąć, tak aby przerwa w stosowaniu leku również wynosiła około 12 godzin.

W przerwach pomiędzy kolejnymi aplikacjami preparatu może być stosowane dodatkowe leczenie przeciwdławicowe innymi lekami, które nie zawierają azotanów.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy przerwać podawanie leku poprzez usunięcie plastra. Pacjenta należy ułożyć poziomo i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Konieczne może być leczenie w warunkach oddziału intensywnej terapii.
Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania. Ich nasilenie zależy od wielkości wchłoniętej dawki.
Może występować spadek ciśnienia krwi i ortostatyczne niedociśnienie (zawroty głowy lub omdlenia występujące np. po gwałtownym wstaniu z łóżka lub fotela), odruchowa tachykardia (przyspieszenie czynności serca), bóle głowy, uczucie osłabienia, zawroty głowy, uderzenia gorąca, nudności, wymioty i biegunka.
Po podaniu w dużych dawkach może wystąpić methemoglobinemia (zaburzenie dotyczące krwi), sinica, duszność i przyspieszenie oddechu.
W przypadku podawania bardzo dużych dawek może wystąpić wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego i związane z tym objawy neurologiczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Minitran 10 – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania MINITRAN 10 z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Minitran 10 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Nie należy stosować leku Minitran 10 podczas ciąży, zwłaszcza jej pierwszego trymestru.
Ten lek może być zastosowany na wyraźne polecenie lekarza i tylko wówczas, gdy potencjalne korzyści leczenia dla matki są większe niż możliwe zagrożenie dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wykazały uszkodzenia płodu w wyniku stosowania leku Minitran 10.

Karmienie piersią:
Brak danych dotyczących przenikania nitrogliceryny do mleka matki. Nie można wykluczyć zagrożenia dla karmionego piersią dziecka. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lekarz podejmie decyzję o przerwaniu karmienia piersią przez pacjentkę lub o zaprzestaniu stosowania leku Minitran 10, biorąc pod uwagę możliwe korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz potencjalne korzyści leczenia dla matki.

Wpływ na płodność:
Brak dostępnych danych dotyczących wpływu leku Minitran 10 na płodność u ludzi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Minitran 10

Ulotka Minitran 10 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Minitran 10 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Minitran 10 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Minitran 10 w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Minitran 10

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Minitran 10? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Minitran 10. Podziel się doświadczeniami na forum.