Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Siarczan metajodobenzyloguanidyny-I23I w ilości [18.5 - 370 MBq/ ml] |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Metajodobenzyloguanidyna-123I?
Metajodobenzyloguanidyna-123I (MIBG-123I) jest radio farmaceutykiem stosowanym w scyntygraficznej lokalizacji i terapii guzów chromochłonnych (pheochromocytoma) i ich przerzutów oraz neuroblastoma. Ze względu na użycie 123I, radiofarmaceutyk ten nadaje się szczególnie w diagnostyce u dzieci.
Jaki jest skład Metajodobenzyloguanidyna-123I, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest siarczan metajodobenzyloguanidyny-I23I w ilości [18.5 – 370 MBq/ ml].
Inne składniki leku to:
sodu pirosiarczyn
miedzi (II) siarczan pięciowodny
sodu octan trójwodny
kwas octowy
alkohol benzylowy
sodu chlorek
woda do wstrzykiwań
Dawkowanie preparatu Metajodobenzyloguanidyna-123I – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Dawkowanie MIBG-123I zależy od wieku i wragi pacjenta. Dla dziecka o masie ciała 20 kg zalecana dawka wynosi 74MBq (2 mCi). U pacjentów dorosłych zalecana dawka preparatu wynosi 37-185 MBq (1-5 mCi). Badania scyntygraficzne należy przeprowadzić w czasie od 6 do 24 godzin po podaniu MIBG-I23I.
Sposób podania
Radiofarmaceutyk wstrzykuje się dożylnie powoli (w czasie nie krótszym niż 2 minuty).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Radiofarmaceutyk metajodobenzyloguanidyna- “ I M1BG- “ 1, roztwór do wstrzykiwań należy do preparatów podawanych w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej wyłącznie w Zakładach Medycyny Nuklearnej, przez wykwalifikowany personel, dlatego ryzyko ewentualnego pomyłkowego podania jest niezwykle niskie.
Preparat jest dostarczany w kapsułkach o znanej aktywności, co ułatwia lekarzowi kontrolowanie dawki, jaka ma być podana pacjentowi. W przypadku, gdy dojdzie do podania nadmiernej ilości substancji radioaktywnej, ryzyko napromieniowania może być zredukowane przez podawanie większych ilości płynów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metajodobenzyloguanidyna-123I – czy mogę spożywać alkohol?
Nie są zalecane żadne szczególne środki ostrożności.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Metajodobenzyloguanidyna-123I w okresie ciąży i karmienia piersią?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest ciąża i karmienie piersią
Jeżeli zachodzi konieczność podania radiofarmaceutyków kobietom w wieku rozrodczym, należy się upewnić, że kobieta nie jest w’ ciąży. Jeśli kobieta ominęła jedno miesiączkowanie, należy uznać, że jest w’ ciąży do momentu, gdy zostanie ona potwierdzona bądź też wykluczona. Należy zaprzestać karmienia piersią po podaniu pierwszej daw’ki radiofarmaceutyku z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia dziecka; karmienie może zostać wznowione, gdy dawka promieniowania otrzymywana przez dziecko podczas karmienia i podczas kontaktu z matką będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach. W przypadku braku pewności ważne jest ograniczenie narażenia na promieniowanie podczas badań. Należy zawsze brać pod uwagę inne metody, niewykorzystujące promieniowania jonizującego.
Ulotka Metajodobenzyloguanidyna-123I – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Metajodobenzyloguanidyna-123I przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Metajodobenzyloguanidyna-123I m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Dostępność Metajodobenzyloguanidyna-123I w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Metajodobenzyloguanidyna-123I - forum pacjentów
Stosujesz Metajodobenzyloguanidyna-123I? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.