Konsultacja merytoryczna:

Metafen Dexketoprofen

Metafen Dexketoprofen jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zębów.

Jaki jest skład Metafen Dexketoprofen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest deksketoprofen (w postaci deksketoprofenu z trometamolem).
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), glicerolu distearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol/PEG 400.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metafen Dexketoprofen – jak stosować ten lek?

Lek Metafen Dexketoprofen tabletki jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania, a leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów.

Dorośli
Dawka leku Metafen Dexketoprofen zależy od typu, ciężkości, stopnia zaawansowania i czasu trwania bólu u pacjenta, zwykle wynosi pół tabletki (12,5 mg) co 4 – 6 godzin lub 1 tabletka (25 mg) co 8 godzin. Jednak nie więcej niż 3 tabletki na dobę (75 mg).

U osób w podeszłym wieku lub z chorobami nerek lub wątroby zaleca się rozpoczynanie leczenia od mniejszej całkowitej dawki dobowej odpowiadającej nie więcej niż 2 tabletkom powlekanym (50 mg).

W przypadku dobrej tolerancji leku Metafen Dexketoprofen u osób w podeszłym wieku tę dawkę początkową można następnie zwiększyć do dawki zalecanej dla ogólnej populacji (75 mg).

W przypadku ostrego bólu, kiedy potrzebna jest szybsza ulga, zaleca się przyjmowanie tabletek na pusty żołądek (co najmniej 30 minut przed posiłkiem), co spowoduje szybsze wchłanianie leku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tego leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast powiadomić lekarza lub farmaceutę, lub udać się do oddziału ratunkowego w najbliższym szpitalu. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą opakowanie tego leku lub ulotkę dla pacjenta.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metafen Dexketoprofen – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki leku Metafen Dexketoprofen należy połykać popijając wystarczającą ilością wody. Przyjmowanie tabletek z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań  niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. Jednakże, w przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek, np. co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metafen Dexketoprofen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Metafen Dexketoprofen w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub w okresie karmienia piersią.

W przypadku wątpliwości należy poradzić się lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, gdyż w tej sytuacji zastosowanie leku Metafen Dexketoprofen może okazać się niewłaściwe.

Kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę powinny unikać stosowania leku Metafen Dexketoprofen. Stosowanie leku w każdym etapie ciąży musi odbywać się wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza.

Nie zaleca się stosowania leku Metafen Dexketoprofen u kobiet planujących ciążę lub podczas diagnostyki niepłodności.

Ulotka Metafen Dexketoprofen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metafen Dexketoprofen, 25 mg, tabletki powlekane (Dexketoprofenum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 160.10 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metafen Dexketoprofen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metafen Dexketoprofen, 25 mg, tabletki powlekane (Dexketoprofenum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 244.21 KB

Cena - ile kosztuje Metafen Dexketoprofen?

Cena Metafen Dexketoprofen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metafen Dexketoprofen.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metafen Dexketoprofen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Wysokiej jakości olej lniany zimnotłoczony zamknięty w łatwych do połykania kapsułkach. Suplement diety Linimer NNKT przeznaczony jest do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe m.in. kwas…

VERSIC emulsja to kosmetyk o właściwościach przeciwgrzybiczych i złuszczających. Preparat zawiera w składzie dwie substancje czynne wykorzystywane w leceniu skóry z łupieżem pstrym. Teraz w zestawie wraz z szamponem przeciwłupieżowym…

Suplement diety Witamina D3 z cynkiem i selenem pomaga uzupełnić codzienną dietę w witaminę D, selen i cynk, czyli trzy składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Polecany głównie w okresach osłabienia…

Symbol zastępczy

Voltaren Express jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, obniża również gorączkę.

Nagietek koszyczek z którego napar stosuje się pomocniczo w stanach zapalnych skóry jako środek przeciwzapalny i ułatwiający gojenie.

VITRUM MEMORY to suplement diety naturalnego pochodzenia, który wspiera krążenie mózgowe, co przyczynia się do usprawnienia funkcji psychicznych. Poprawia pamięć, koncentrację oraz zdolność uczenia się.

OLIMP B12 Forte Bio-Complex to suplement diety wspomagający pracę układu krwiotwórczego. Wspiera metabolizm homocysteiny i uczestniczy w prawidłowym przebiegu powstawania krwi oraz jej krzepnięcia. Zapobiega anemii.

OLIMP Provit 80 to proszek o smaku czekoladowym do sporządzania pysznego napoju, który błyskawicznie uzupełni zapotrzebowanie organizmu w proteiny. Produkt wskazany dla osób aktywnych i intensywne trenujących. Zawiera cholinę, L-karnitynę, Inozytol.

Guarana to naturalny surowiec zawierający kofeinę, który wspomaga utrzymanie sprawności umysłowej oraz wytrzymałości fizycznej organizmu. Suplement diety Guarana polecany jako uzupełnienie diety m.in. u osób na diecie odchudzającej.

Zioła do zaparzania w saszetkach Liść melisy fix to lek OTC. Jest on stosowany przy łagodnych zaburzeniach o charakterze żołądkowo-jelitowym, jak również przy łagodnych stanach napięcia nerwowego. Produkt zawiera susz najwyższej jakości.

Chitosan jest całkowicie naturalnym preparatem pochodzącym z pancerzy skorupiaków morskich, posiadającym unikalna zdolność wiązania tłuszczu. Podobnie jak włókna roślinne chitosan nie jest trawiony.

SWANSON Apple Cider Vinegar to preparat, który w efektywny sposób stymuluje produkcję soków żołądkowych i syntezowanie enzymów trawiennych. Dzięki temu pobudza trawienie i ułatwia redukcję masy ciała.

SEPTANAZAL Dla dzieci to preparat wspomagający oddychanie i usuwanie wydzieliny z nosa. Ma to miejsce dzięki obkurczeniu naczyń krwionośnych nosa. Dodatkowo pobudza procesy odnowy błony śluzowej.

SWANSON L-arginina forte to suplement diety, który dzięki ograniczeniu agregacji płytek krwi zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Ponadto zwiększa produkcję tlenku azotu i tym samym wydolność wysiłkową organizmu.

Paracetamol stosowany jest jako lek przeciwgorączkowy (stany gorączkowe np. w przebiegu chorób infekcyjnych, przeziębienia, grypy) i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy - w tym migrenowe, ucha, zębów…

UNIMIL Skyn Large wykazuje właściwości antykoncepcyjne i zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, równocześnie zwiększając doznania w czasie stosunku dzięki wyjątkowej strukturze.

Suplement diety Sylimaryna Extra 70mg zawiera standaryzowany na zawartość sylimaryny wyciąg z ostropestu plamistego. Preparat przeznaczony jest do stosowania jako uzupełnienie diety w składnik, który wspiera ochronę i regenerację komórek wątroby.

Venobon w kapsułkach, to preparat zawierający w składzie ekstrakt z nasion kasztanowca, oraz ekstrakty roślinne wpływające korzystnie na krążenie żylne i uszczelniające naczynia krwionośne kończyn.

LACTACYD PHARMA Płyn ginekologiczny łagodzący to produkt, który oczyszcza i delikatnie myje jednocześnie łagodząc objawy podrażnienia w postaci świądu i zaczerwienienia. Przywraca naturalne pH sfer intymnych.

Blumag skurcz to suplement diety zawierający połączenie trzech składników aktywnych: magnezu, witaminy B6 i potasu. Uzupełnia dietę w składniki wspomagające pracę mięśni. Przeznaczony jest szczególnie dla osób z tendencją to…