Merkaptopuryna jest lekiem cytotoksycznym czyli hamującym podział komórek i działa toksycznie na komórki szybko dzielące się.
Stosowana jest aby uzyskać brak objawów choroby i w leczeniu podtrzymującym, w:
– ostrej białaczce limfoblastycznej (nadmierny przyrost limfocytów),
– ostrej białaczce mieloblastycznej (nadmierny przyrost mieloblastów czyli niedojrzałych krwinek białych).
Może być stosowana w przewlekłej białaczce granulocytowej (nadmierny przyrost granulocytów).
Lek stosowany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego – Cohna (choroba zapalna jelit).
Kupuj leki najtaniej - porównaj ceny

Więcej informacji na temat leku Mercaptopurinum VIS:
Jaki jest skład Mercaptopurinum VIS, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest 50 mg 6-merkaptopuryny.
– Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, laktoza, powidon, talk, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Mercaptopurinum VIS – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Przyjmowanie leku powinno rozpoczynać się w warunkach szpitalnych albo w specjalistycznych poradniach pod kontrolą lekarza mającego doświadczenie w podawaniu tego leku.
Lek Mercaptopurinum VIS podaje się doustnie, po posiłku.
Stosowanie u dzieci
U dorosłych i u dzieci zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 2,5 mg/kg mc./dobę lub 50 do 75 mg/m² powierzchni ciała na dobę. Tabletkę można podzielić na równe dawki. Dawka i czas leczenia zależy od rodzaju i dawkowania innych leków cytotoksycznych podawanych jednocześnie z merkaptopuryną. W przypadku braku efektu terapeutycznego, obserwowanego w okresie 4 tygodni, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawkowania do dawki maksymalnej 5 mg/kg mc./dobę.
Gdy konieczne jest jednoczesne podawanie leku z allopurinolem, tiopurinolem i oksypurinolem lekarz indywidualnie ustali dawkowanie.
U chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego – Crohna zwykle stosowana dawka leku to 1do 1,5 mg/kg mc./dobę.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Wczesnymi objawami przedawkowania mogą być dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie, jak: nudności, wymioty, biegunka, czy jadłowstręt. Wskutek przedawkowania przewlekłego dochodzi do bardziej nasilonego zmniejszenia liczby niektórych komórek krwi (leukocytów i płytek krwi). Może również wystąpić uszkodzenie wątroby oraz zapalenie żołądka i jelit.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mercaptopurinum VIS – czy mogę spożywać alkohol?
Lek stosować najlepiej po posiłku, popijać wodą.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Mercaptopurinum VIS w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
W każdym indywidualnym przypadku lekarz rozważy potencjalne ryzyko dla płodu i oczekiwane korzyści dla matki. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków antykoncepcyjnych, jeżeli którykolwiek z partnerów leczony jest merkaptopuryną.
Kobiety otrzymujące lek Mercaptopurinum VIS nie powinny karmić piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Mercaptopurinum VIS
Ulotka Mercaptopurinum VIS – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
MERCAPTOPURINUM VIS, 50 mg, tabletki Mercaptopurinum
Pobrano 52 razy
Rozmiar plku 245.10 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Mercaptopurinum VIS m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
MERCAPTOPURINUM VIS, 50 mg, tabletki Mercaptopurinum
Pobrano 36 razy
Rozmiar plku 200.32 KB
Cena - ile kosztuje Mercaptopurinum VIS?
Cena Mercaptopurinum VIS i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Mercaptopurinum VIS.
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Mercaptopurinum VIS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.