LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)


PRODUKT ARCHIWALNY

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Lunaldin to produkt leczniczy dla osób, które muszą zażywać regularnie silne leki przeciwbólowe (opioidy) uśmierzające przewlekły ból nowotworowy, ale wymagają leczenia bólów przebijających. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból przebijający występuje nagle, nawet po zażyciu lub zastosowaniu zwykłego leku opioidowego kontrolującego ból.

Substancją czynną zawartą w podjęzykowych tabletkach leku Lunaldin jest fentanyl. Fetanyl należy do grupy leków mających silne działanie przeciwbólowe zwanych opioidami.

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

SKŁAD

Substancją czynną jest fentanyl. Jedna tabletka podjęzykowa zawiera:
100 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
200 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
300 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
400 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
600 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
800 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)

Inne składniki leku to mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa oraz magnezu stearynian.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Przed zażyciem leku Lunaldin po raz pierwszy lekarz prowadzący wyjaśni, w jaki sposób lek powinien być stosowany, aby zapewnić skuteczną kontrolę bólu przebijającego.

Lunaldin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Niniejszy produkt należy stosować TYLKO według zaleceń lekarza prowadzącego. Nie powinien być stosowany przez inne osoby, gdyż może wywołać POWAŻNE zagrożenie zdrowia, szczególnie u dzieci.

Wstępna faza – Dobranie odpowiedniej dawki

Aby Lunaldin działał skutecznie, lekarz prowadzący będzie musiał określić najbardziej odpowiednią dawkę kontrolującą pojedynczy epizod bólu przebijającego. Tabletki podjęzykowe Lunaldin mają różną moc. Być może w trakcie kilku epizodów bólu przebijającego pacjent będzie musiał zastosować tabletki podjęzykowe Lunaldin o różnej mocy w celu dobrania najbardziej skutecznej dawkj. Lekarz prowadzący pacjenta pomoże w wyborze tabletki o mocy najbardziej dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Jeśli po zażyciu jednej tabletki nie nastąpi zadowalające uśmierzenie bólu, lekarz może zalecić zażycie dwóch tabletek w celu uśmierzenia bólu przebijającego. Nie należy zażywać drugiej tabletki bez uprzedniej zgody lekarza, gdyż może to skutkować przedawkowaniem. Lekarz prowadzący ustali, którą moc tabletki pacjent może zażyć.

Lunaldin różni się od innych leków, które być może pacjent zażywał w celu leczenia bólu przebijającego. Należy zawsze zażywać dawki leku Lunaldin według zaleceń lekarza – dawki te mogą się różnić od dawek, które pacjent wcześniej stosował w przypadku bólów przebijających.

Faza podtrzymująca – Gdy została ustalona najbardziej odpowiednia dawka

Gdy wraz z pomocą lekarza została ustalona dawka tabletek Lunaldinu skutecznie kontrolująca ból przebijający, pacjent nie powinien stosować więcej niż 4 dawki na dobę. Dawka leku Lunaldin może składać się z więcej niż jednej tabletki.

Jeśli pacjent uważa, że dawka leku Lunaldin, którą stosuje nie kontroluje skutecznie pojawiających się bólów przebijających, powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego, który ponownie może ustalić odpowiednią dawkę.

Nie wolno zmieniać dawki leku Lunaldin bez uprzedniej zgody lekarza.

Stosowanie leku

Lunaldin powinien być stosowany podjęzykowo. To oznacza, że tabletka powinna zostać umieszczona pod językiem, gdzie szybko się rozpuści umożliwiając wchłonięcie fentanylu przez błonę śluzową jamy ustnej. Po wchłonięciu, fentanyl zaczyna działać przeciwbólowo.
W przypadku wystąpienia epizodu bólu przebijającego, należy zażyć dawkę leku zaleconą przez lekarza postępując w następujący sposób:

• Jeśli jama ustna jest sucha, należy zwilżyć ją niewielką ilością wody. Wodę należy wypluć lub połknąć.
• Bezpośrednio przed zażyciem leku, należy wyjąć tabletkę z opakowania.
• Po odklejeniu foliowej warstwy blistra należy delikatnie wyjąć tabletkę. Nie powinno się wypychać tabletki przez foliową warstwę jak w przypadku normalnych tabletek.
• Tabletkę należy umieścić pod językiem tak głęboko, jak to tylko możliwe i pozwolić, aby się rozpuściła do końca.
• Lunaldin rozpuści się szybko pod językiem i zostanie wchłonięty w celu uśmierzenia bólu. Dlatego ważne jest, aby nie ssać, nie żuć lub nie połykać tabletki.
• Nie należy pić ani jeść aż do całkowitego rozpuszczenia się tabletki pod językiem.

PRZEDAWKOWANIE

• należy usunąć pozostałość tabletki z ust
• należy poinformować opiekuna bądź inną osobę w domu o tym, co się stało
• pacjent lub jego opiekun powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub miejscowym szpitalem, w celu podjęcia decyzji co do następnych kroków
• w trakcie oczekiwania na lekarza, należy nie pozwolić pacjentowi zasnąć – należy mówić do niego/niej potrząsając nim/nią od czasu do czasu

Niektóre z objawów przedawkowania to:
• ospałość
• powolny, płytki oddech
W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast wezwać lekarza.

Jeśli pacjent podejrzewa, że ktoś omyłkowo zażył Lunaldin, powinien natychmiast wezwać lekarza.

JEDZENIE I PICIE

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Lunaldin może powodować u niektórych ludzi uczucie senności. Nie należy pić alkoholu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdyż może on nasilić jeszcze bardziej uczucie senności.

Nie należy pić soku z grejpfruta podczas zażywania leku Lunaldin, gdyż może to nasilić działania niepożądane leku Lunaldin.

CIĄŻA

W okresie ciąży nie wolno zażywać leku Lunaldin chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Fentanyl przenika do mleka matki i może powodować senność oraz płytki oddech u dziecka karmionego piersią. Należy najpierw skonsultować się z lekarzem i nie zażywać Lunaldinu podczas karmienia piersią, chyba że lekarz wyda opinię, iż korzyść dla matki przewyższa zagrożenie u dziecka.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem każdego leku.

Planujesz ciążę lub jesteś młodą matką? Zapoznaj się z produktami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci i niemowląt.

Zobacz także najnowsze laktatory oraz inne akcesoria dla mam.

POBIERZ ULOTKĘ

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).Znajdź inne produkty z tej kategorii:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się.

Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.
Please enter your comment!
Please enter your name here