Lunaldin

Lunaldin to produkt leczniczy dla osób, które muszą zażywać regularnie silne leki przeciwbólowe (opioidy) uśmierzające przewlekły ból nowotworowy, ale wymagają leczenia bólów przebijających. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból przebijający występuje nagle, nawet po zażyciu lub zastosowaniu zwykłego leku opioidowego kontrolującego ból.

Substancją czynną zawartą w podjęzykowych tabletkach leku Lunaldin jest fentanyl. Fetanyl należy do grupy leków mających silne działanie przeciwbólowe zwanych opioidami.

Jaki jest skład Lunaldin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest fentanyl. Jedna tabletka podjęzykowa zawiera:
100 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
200 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
300 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
400 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
600 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
800 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)

Inne składniki leku to mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa oraz magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Lunaldin – jak stosować ten lek?

Przed zażyciem leku Lunaldin po raz pierwszy lekarz prowadzący wyjaśni, w jaki sposób lek powinien być stosowany, aby zapewnić skuteczną kontrolę bólu przebijającego.

Lunaldin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Niniejszy produkt należy stosować TYLKO według zaleceń lekarza prowadzącego. Nie powinien być stosowany przez inne osoby, gdyż może wywołać POWAŻNE zagrożenie zdrowia, szczególnie u dzieci.

Wstępna faza – Dobranie odpowiedniej dawki

Aby Lunaldin działał skutecznie, lekarz prowadzący będzie musiał określić najbardziej odpowiednią dawkę kontrolującą pojedynczy epizod bólu przebijającego. Tabletki podjęzykowe Lunaldin mają różną moc. Być może w trakcie kilku epizodów bólu przebijającego pacjent będzie musiał zastosować tabletki podjęzykowe Lunaldin o różnej mocy w celu dobrania najbardziej skutecznej dawkj. Lekarz prowadzący pacjenta pomoże w wyborze tabletki o mocy najbardziej dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Jeśli po zażyciu jednej tabletki nie nastąpi zadowalające uśmierzenie bólu, lekarz może zalecić zażycie dwóch tabletek w celu uśmierzenia bólu przebijającego. Nie należy zażywać drugiej tabletki bez uprzedniej zgody lekarza, gdyż może to skutkować przedawkowaniem. Lekarz prowadzący ustali, którą moc tabletki pacjent może zażyć.

Lunaldin różni się od innych leków, które być może pacjent zażywał w celu leczenia bólu przebijającego. Należy zawsze zażywać dawki leku Lunaldin według zaleceń lekarza – dawki te mogą się różnić od dawek, które pacjent wcześniej stosował w przypadku bólów przebijających.

Faza podtrzymująca – Gdy została ustalona najbardziej odpowiednia dawka

Gdy wraz z pomocą lekarza została ustalona dawka tabletek Lunaldinu skutecznie kontrolująca ból przebijający, pacjent nie powinien stosować więcej niż 4 dawki na dobę. Dawka leku Lunaldin może składać się z więcej niż jednej tabletki.

Jeśli pacjent uważa, że dawka leku Lunaldin, którą stosuje nie kontroluje skutecznie pojawiających się bólów przebijających, powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego, który ponownie może ustalić odpowiednią dawkę.

Nie wolno zmieniać dawki leku Lunaldin bez uprzedniej zgody lekarza.

Stosowanie leku

Lunaldin powinien być stosowany podjęzykowo. To oznacza, że tabletka powinna zostać umieszczona pod językiem, gdzie szybko się rozpuści umożliwiając wchłonięcie fentanylu przez błonę śluzową jamy ustnej. Po wchłonięciu, fentanyl zaczyna działać przeciwbólowo.
W przypadku wystąpienia epizodu bólu przebijającego, należy zażyć dawkę leku zaleconą przez lekarza postępując w następujący sposób:

• Jeśli jama ustna jest sucha, należy zwilżyć ją niewielką ilością wody. Wodę należy wypluć lub połknąć.
• Bezpośrednio przed zażyciem leku, należy wyjąć tabletkę z opakowania.
• Po odklejeniu foliowej warstwy blistra należy delikatnie wyjąć tabletkę. Nie powinno się wypychać tabletki przez foliową warstwę jak w przypadku normalnych tabletek.
• Tabletkę należy umieścić pod językiem tak głęboko, jak to tylko możliwe i pozwolić, aby się rozpuściła do końca.
• Lunaldin rozpuści się szybko pod językiem i zostanie wchłonięty w celu uśmierzenia bólu. Dlatego ważne jest, aby nie ssać, nie żuć lub nie połykać tabletki.
• Nie należy pić ani jeść aż do całkowitego rozpuszczenia się tabletki pod językiem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

• należy usunąć pozostałość tabletki z ust
• należy poinformować opiekuna bądź inną osobę w domu o tym, co się stało
• pacjent lub jego opiekun powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub miejscowym szpitalem, w celu podjęcia decyzji co do następnych kroków
• w trakcie oczekiwania na lekarza, należy nie pozwolić pacjentowi zasnąć – należy mówić do niego/niej potrząsając nim/nią od czasu do czasu

Niektóre z objawów przedawkowania to:
• ospałość
• powolny, płytki oddech
W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast wezwać lekarza.

Jeśli pacjent podejrzewa, że ktoś omyłkowo zażył Lunaldin, powinien natychmiast wezwać lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lunaldin – czy mogę spożywać alkohol?

Lunaldin może powodować u niektórych ludzi uczucie senności. Nie należy pić alkoholu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdyż może on nasilić jeszcze bardziej uczucie senności.

Nie należy pić soku z grejpfruta podczas zażywania leku Lunaldin, gdyż może to nasilić działania niepożądane leku Lunaldin.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lunaldin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie wolno zażywać leku Lunaldin chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Fentanyl przenika do mleka matki i może powodować senność oraz płytki oddech u dziecka karmionego piersią. Należy najpierw skonsultować się z lekarzem i nie zażywać Lunaldinu podczas karmienia piersią, chyba że lekarz wyda opinię, iż korzyść dla matki przewyższa zagrożenie u dziecka.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem każdego leku.

Ulotka Lunaldin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lunaldin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Cena Lunaldin i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Lunaldin i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lunaldin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz