LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

PRODUKT ARCHIWALNY

REKLAMA

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Lunaldin to produkt leczniczy dla osób, które muszą zażywać regularnie silne leki przeciwbólowe (opioidy) uśmierzające przewlekły ból nowotworowy, ale wymagają leczenia bólów przebijających. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból przebijający występuje nagle, nawet po zażyciu lub zastosowaniu zwykłego leku opioidowego kontrolującego ból.

Substancją czynną zawartą w podjęzykowych tabletkach leku Lunaldin jest fentanyl. Fetanyl należy do grupy leków mających silne działanie przeciwbólowe zwanych opioidami.

REKLAMA

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) SKŁAD

Substancją czynną jest fentanyl. Jedna tabletka podjęzykowa zawiera:
100 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
200 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
300 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
400 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
600 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)
800 mikrogramów fentanylu (jako cytrynian fentanylu)

Inne składniki leku to mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa oraz magnezu stearynian.

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) DAWKOWANIE

Przed zażyciem leku Lunaldin po raz pierwszy lekarz prowadzący wyjaśni, w jaki sposób lek powinien być stosowany, aby zapewnić skuteczną kontrolę bólu przebijającego.

Lunaldin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

REKLAMA

Niniejszy produkt należy stosować TYLKO według zaleceń lekarza prowadzącego. Nie powinien być stosowany przez inne osoby, gdyż może wywołać POWAŻNE zagrożenie zdrowia, szczególnie u dzieci.

Wstępna faza – Dobranie odpowiedniej dawki

Aby Lunaldin działał skutecznie, lekarz prowadzący będzie musiał określić najbardziej odpowiednią dawkę kontrolującą pojedynczy epizod bólu przebijającego. Tabletki podjęzykowe Lunaldin mają różną moc. Być może w trakcie kilku epizodów bólu przebijającego pacjent będzie musiał zastosować tabletki podjęzykowe Lunaldin o różnej mocy w celu dobrania najbardziej skutecznej dawkj. Lekarz prowadzący pacjenta pomoże w wyborze tabletki o mocy najbardziej dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Jeśli po zażyciu jednej tabletki nie nastąpi zadowalające uśmierzenie bólu, lekarz może zalecić zażycie dwóch tabletek w celu uśmierzenia bólu przebijającego. Nie należy zażywać drugiej tabletki bez uprzedniej zgody lekarza, gdyż może to skutkować przedawkowaniem. Lekarz prowadzący ustali, którą moc tabletki pacjent może zażyć.

Lunaldin różni się od innych leków, które być może pacjent zażywał w celu leczenia bólu przebijającego. Należy zawsze zażywać dawki leku Lunaldin według zaleceń lekarza – dawki te mogą się różnić od dawek, które pacjent wcześniej stosował w przypadku bólów przebijających.

Faza podtrzymująca – Gdy została ustalona najbardziej odpowiednia dawka

REKLAMA

Gdy wraz z pomocą lekarza została ustalona dawka tabletek Lunaldinu skutecznie kontrolująca ból przebijający, pacjent nie powinien stosować więcej niż 4 dawki na dobę. Dawka leku Lunaldin może składać się z więcej niż jednej tabletki.

Jeśli pacjent uważa, że dawka leku Lunaldin, którą stosuje nie kontroluje skutecznie pojawiających się bólów przebijających, powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego, który ponownie może ustalić odpowiednią dawkę.

Nie wolno zmieniać dawki leku Lunaldin bez uprzedniej zgody lekarza.

Stosowanie leku

Lunaldin powinien być stosowany podjęzykowo. To oznacza, że tabletka powinna zostać umieszczona pod językiem, gdzie szybko się rozpuści umożliwiając wchłonięcie fentanylu przez błonę śluzową jamy ustnej. Po wchłonięciu, fentanyl zaczyna działać przeciwbólowo.
W przypadku wystąpienia epizodu bólu przebijającego, należy zażyć dawkę leku zaleconą przez lekarza postępując w następujący sposób:

• Jeśli jama ustna jest sucha, należy zwilżyć ją niewielką ilością wody. Wodę należy wypluć lub połknąć.
• Bezpośrednio przed zażyciem leku, należy wyjąć tabletkę z opakowania.
• Po odklejeniu foliowej warstwy blistra należy delikatnie wyjąć tabletkę. Nie powinno się wypychać tabletki przez foliową warstwę jak w przypadku normalnych tabletek.
• Tabletkę należy umieścić pod językiem tak głęboko, jak to tylko możliwe i pozwolić, aby się rozpuściła do końca.
• Lunaldin rozpuści się szybko pod językiem i zostanie wchłonięty w celu uśmierzenia bólu. Dlatego ważne jest, aby nie ssać, nie żuć lub nie połykać tabletki.
• Nie należy pić ani jeść aż do całkowitego rozpuszczenia się tabletki pod językiem.

PRZEDAWKOWANIE

• należy usunąć pozostałość tabletki z ust
• należy poinformować opiekuna bądź inną osobę w domu o tym, co się stało
• pacjent lub jego opiekun powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub miejscowym szpitalem, w celu podjęcia decyzji co do następnych kroków
• w trakcie oczekiwania na lekarza, należy nie pozwolić pacjentowi zasnąć – należy mówić do niego/niej potrząsając nim/nią od czasu do czasu

Niektóre z objawów przedawkowania to:
• ospałość
• powolny, płytki oddech
W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast wezwać lekarza.

Jeśli pacjent podejrzewa, że ktoś omyłkowo zażył Lunaldin, powinien natychmiast wezwać lekarza.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Lunaldin może powodować u niektórych ludzi uczucie senności. Nie należy pić alkoholu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdyż może on nasilić jeszcze bardziej uczucie senności.

Nie należy pić soku z grejpfruta podczas zażywania leku Lunaldin, gdyż może to nasilić działania niepożądane leku Lunaldin.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

W okresie ciąży nie wolno zażywać leku Lunaldin chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Fentanyl przenika do mleka matki i może powodować senność oraz płytki oddech u dziecka karmionego piersią. Należy najpierw skonsultować się z lekarzem i nie zażywać Lunaldinu podczas karmienia piersią, chyba że lekarz wyda opinię, iż korzyść dla matki przewyższa zagrożenie u dziecka.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem każdego leku.

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) CENA - REZERWACJA LEKU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

LUNALDIN (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) OPINIE PACJENTÓW / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here