Konsultacja merytoryczna:

Losartan Kalium Jubilant

Losartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie człowieka. Wiąże się z ona receptorami naczyń krwionośnych, wywołując ich zwężenie. Powoduje to zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Losartan zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z receptorami, powodując obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Lek Losartan kalium Jubilant jest stosowany:
– w leczeniu pacjentów dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem);

Lek Losartan kalium Jubilant w tabletkach może być również stosowany do leczenia innych schorzeń, niewymienionych w niniejszej ulotce. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaki jest skład Losartan Kalium Jubilant, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest losartan potasu.
Każda tabletka powlekana leku Losartan kalium Jubilant zawiera 25 mg, 50 mg lub 100 mh losartanu potasu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, magnezu stearynian.
Otoczka: Hypromeloza 6 mP·s, tytanu dwutlenek (E 171) i hydroksypropyloceluloza.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Losartan Kalium Jubilant – jak stosować ten lek?

Lek Losartan kalium Jubilant należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz ustali odpowiednią dawkę leku Losartan kalium Jubilant, zależną od wskazań i innych stosowanych leków. Ważne, aby stosować lek tak długo, jak zalecił to lekarz. Ma to na celu uzyskanie stałej kontroli ciśnienia tętniczego krwi.

Pacjenci dorośli z wysokim ciśnieniem krwi
Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od dawki wynoszącej 50 mg losartanu (jedna tabletka leku Losartan kalium Jubilant 50 mg) jeden raz na dobę. Maksymalne działanie zmniejszające ciśnienie krwi powinno nastąpić po 3-6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. U niektórych pacjentów może być konieczne zwiększenie dawki do 100 mg losartanu (dwie tabletki leku Losartan kalium Jubilant 50 mg) jeden raz na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Losartan kalium Jubilant jest za mocne lub za słabe, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u dzieci i młodzieży do lat 18

Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Stosowanie leku Losartan kalium Jubilant nie jest zalecane u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ nie wykazano jego działania w tej grupie wiekowej.

Dzieci w wieku od 6 do 18 lat
Zalecana dawka początkowa u pacjentów o masie ciała wynoszącej od 20 do 50 kg to 0,7 mg losartanu/kg masy ciała jeden raz na dobę (do 25 mg losartanu). Lekarz może zwiększyć dawkę w przypadku braku dostatecznej kontroli
ciśnienia krwi.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Lekarz rozpoczynając leczenie, może u niektórych pacjentów zalecić mniejszą dawkę. Dotyczy to, pacjentów stosujących leki moczopędne w dużych dawkach, pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub pacjentów w wieku powyżej 75 lat.

Stosowanie leku Losartan kalium Jubilant nie jest zalecane u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby (patrz punkt załączonej poniżej ulotki „Zanim zastosuje się lek Losartan kalium Jubilant”).

Sposób podawania
Tabletkę należy połknąć, popijając ją wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Tabletki należy przyjmować przy śniadaniu. Zaleca się przyjmowanie dawki dobowej o tej samej porze każdego dnia. Ważne, aby kontynuować stosowanie leku tak długojak zaleci to lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przypadkowo przyjmie zbyt dużą liczbę tabletek lub, jeśli dziecko połknie kilka z nich, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Objawami przedawkowania są: niskie ciśnienie krwi, przyśpieszony rytm serca, może także wystąpić spowolnienie rytmu serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Losartan Kalium Jubilant – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Losartan Jubilant tabletki można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Losartan Kalium Jubilant w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka sądzi, że jest w ciąży (lub o możliwości zajścia w ciążę). Lekarz zaleci zaprzestanie przyjmowania leku Losartan kalium Jubilant przed zajściem w ciążę lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży. Doradzi także stosowanie innego leku, zamiast Losartan kalium Jubilant. Stosowanie leku Losartan kalium Jubilant nie jest zalecane we wczesnej ciąży. Leku nie wolno przyjmować w przypadku ciąży, trwającej dłużej niż 3 miesiące, ponieważ może on powodować poważne uszkodzenia płodu w przypadku stosowania go po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o fakcie karmienia piersią lub zamiarze karmienia piersią w najbliższej przyszłości. Lek Losartan kalium Jubilant nie jest zalecany u matek karmiących piersią. Lekarz może wybrać inny lek, jeżeli pacjentka ma zamiar karmić piersią, szczególnie, jeśli niemowlę jest noworodkiem lub wcześniakiem.

Ulotka Losartan Kalium Jubilant – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Losartan kalium Jubilant, 25 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 117.80 KB


Losartan kalium Jubilant, 50 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 117.86 KB


Losartan kalium Jubilant, 100 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 118.17 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Losartan Kalium Jubilant m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Losartan kalium Jubilant, 25 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 213.73 KB


Losartan kalium Jubilant, 50 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 213.75 KB


Losartan kalium Jubilant, 100 mg, tabletki powlekane (Losartanum kalicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 213.90 KB

Cena - ile kosztuje Losartan Kalium Jubilant?

Cena Losartan Kalium Jubilant i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Losartan Kalium Jubilant.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Losartan Kalium Jubilant? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz