LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) oraz jak działa ten lek?

Losartan należy do grupy leków znanych jako antagoniści receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która wiąże się z receptorami w ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Skutkuje to zwiększeniem ciśnienia tętniczego krwi.
Losartan zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując zmniejszenie napięcia naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Losartan spowalnia osłabienie czynności nerek u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.

Lek Losartan-1A Pharma stosowany jest:
· w leczeniu wysokiego ciśnieniam tętniczego (nadciśnienia tętniczego) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat,
· w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz potwierdzonym laboratoryjnie zaburzeniem czynności nerek i białkomoczem ≥0,5 g/dobę (stan, w którym mocz zawiera nieprawidłową ilość białka)
· w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, gdy zastosowanie szczególnych leków, tzw. inhibitorów ACE (inhibitorów konwertazy angiotensyny – leków stosowanych w celu zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi) nie jest uznane przez lekarza za właściwe. Jeśli niewydolność serca została ustabilizowana działaniem inhibitora ACE, nie należy zmieniać leku na losartan.
· wykazano, że Losartan-1A Pharma zmniejsza ryzyko udaru mózgu u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i pogrubieniem lewej komory serca.

SKŁAD

Jaki jest skład leku LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną jest losartan potasowy.
Każda tabletka powlekana Losartan-1A Pharma zawiera 50 mg losartanu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Opadry white (laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000).

Lek zawiera 4,24 mg (0,108 mEq) potasu.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Jakie jest zalecane dawkowanie leku LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zadecyduje o odpowiedniej dawce leku Losartan-1A Pharma, w zależności od stanu pacjenta oraz przyjmowanych innych leków.

Ważne jest, aby kontynuować stosowanie leku Losartan-1A Pharma tak długo, jak zalecił lekarz w celu utrzymania równomiernej kontroli ciśnienia tętniczego krwi.

Dorośli pacjenci z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi
Leczenie rozpoczyna się zwykle dawką 50 mg losartanu (1 tabletka leku Losartan-1A Pharma) raz na dobę. Maksymalne działanie zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi powinno wystąpić 3 do 6 tygodni po rozpoczęciu leczenia. U niektórych pacjentów dawka może być następnie zwiększona do 100 mg losartanu (2 tabletki leku Losartan-1A Pharma) raz na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie losartanu jest za silne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 18 lat)
Zalecana dawka początkowa dla pacjentów o masie ciała od 20 do 50 kg wynosi 0,7 mg losartanu na kilogram masy ciała, podawana raz na dobę (do 25 mg leku Losartan-1A Pharma). Jeśli nie udało się uzyskać kontroli ciśnienia tętniczego, lekarz może zwiększyć dawkę leku.

Dorośli pacjenci z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą typu 2
Leczenie rozpoczyna się zwykle dawką 50 mg losartanu (1 tabletka leku Losartan-1A Pharma) raz na dobę. Dawka może być następnie zwiększona do 100 mg losartanu (2 tabletki leku Losartan-1A Pharma) raz na dobę w zależności od zmian ciśnienia krwi.
Tabletki zawierające losartan można podawać razem z innymi lekami zmniejszającymi ciśnienie tętnicze krwi (np. lekami moczopędnymi, antagonistami wapnia, alfa- lub beta-adrenolitykami oraz lekami działającymi ośrodkowo), a także z insuliną i innymi często stosowanymi lekami zmniejszającymi stężenie glukozy we krwi (np. pochodnymi sulfonylomocznika, glitazonami i inhibitorami glukozydazy).

Dorośli pacjenci z niewydolnością serca
Leczenie rozpoczyna się zwykle dawką 12,5 mg* losartanu raz na dobę.
Dawkę tę na ogół należy stopniowo zwiększać w odstępach jednotygodniowych (tj. 12,5 mg na dobę w pierwszym tygodniu, 25 mg na dobę w drugim tygodniu, 50 mg na dobę w trzecim tygodniu, 100 mg w czwartym tygodniu, 150 mg w piątym tygodniu) aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej ustalonej przez lekarza. Można stosować dawkę maksymalną wynoszącą 150 mg (3 tabletki leku Losartan-1A Pharma) raz na dobę.

* Do podania tych mniejszych dawek dostępne są tabletki, zawierające 12,5 mg i 25 mg (podzielne tabletki) losartanu.

W leczeniu niewydolności serca losartan jest zazwyczaj łączony z lekiem moczopędnym (lek zwiększający ilość wody wydalanej przez nerki) i (lub) glikozydami naparstnicy (leki wzmacniające serce i zwiększające jego sprawność) i (lub) beta-adrenolitykami.

Dawkowanie u szczególnych grup pacjentów
Lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki, zwłaszcza pacjentom rozpoczynającym leczenie, którzy przyjmują duże dawki leków moczopędnych, pacjentom z zaburzeniami czynności wątroby lub pacjentom w wieku powyżej 75 lat. Nie zaleca się podawania losartanu pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

W przypadku niezamierzonego przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawami przedawkowania są niskie ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszona czynność serca, możliwe jest zwolnienie czynności serca.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując ten lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Jeśli pacjentka przypuszcza, że jest (lub może być) w ciąży, musi o tym poinformować lekarza. Lekarz zazwyczaj doradza odstawienie leku Losartan-1A Pharma przed zajściem w ciążę lub możliwie szybko po stwierdzeniu ciąży i zaleca przyjmowanie w zamian innego leku. Stosowanie leku Losartan-1A Pharma we wczesnym okresie ciąży nie jest zalecane, a nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, gdyż przyjmowany w tym czasie może działać bardzo szkodliwie na dziecko.

DOKUMENTACJA LEKU LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

POBIERZ ULOTKĘ

ULOTKA LEKU LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO (CHPL) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy lek LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) jest refundowany oraz czy wymagana jest recepta.

OPINIE O LEKU LOSARTAN-1A PHARMA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Poznaj opinie pacjentów stosujących lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here