Leki na uzależnienie

Lista leków wspomagających leczenie uzależnień m.in. od nikotyny, alkoholu, czy narkotyków. Poniższy spis leków obejmuje preparaty, które mogą być wykorzystywane, aby pomóc osobie uzależnionej odstawić alkohol, czy rzucić nikotynę, ale nie tylko. Spis uwzględnia również leki, które mogą być stosowane jako środki wspomagające abstynencję i zmniejszające potrzebę odurzania się, wykazujące działanie uspokajające, nasenne oraz spazmolityczne (rozkurczające mięśnie gładkie). Znajdziesz tu ulotki leków oraz opinie pacjentów o lekach stosowanych w leczeniu uzależnień.

Zobacz także:

Leki na rzucanie palenia
Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)

Czym tak naprawdę jest uzależnienie?

Zgodnie z definicją uzależnienie jest to stan zaburzający zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, w którym występuje przymus wykonywania danej czynności lub zażywania określonej substancji psychoaktywnej. Chociaż w leczeniu nałogów wykorzystywana jest przede wszystkim psychoterapia, to w wielu przypadkach z pomocą przychodzą także leki farmakologiczne, które mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu uzależnień, wypierając toksyny z organizmu i zmniejszając nawroty choroby.
Jakie rodzaje uzależnień można wyróżnić?

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy uzależnień:

Uzależnienia fizjologiczne (fizyczne) – dotyczy przede wszystkim silnej potrzeby zażywania konkretnej substancji. W przypadku zaprzestania aplikowania, występuje silna reakcja organizmu zwana zespołem abstynencyjnym. W zależności od rodzaju substancji i poziomu uzależnienia mogą wystąpić takie objawy jak ból, wymioty, drżenie mięśni, bezsenność, biegunka itd.)

Uzależnienia psychiczne (psychologiczne) – dotyczy silnej potrzeby wykonywania pewnej czynności lub zażycia danej substancji, z tą różnicą, że w przypadku uzależnienia psychicznego nie dochodzi do fizjologicznych następstw w przypadku niespełnienia potrzeby

Od czego najczęściej się uzależniamy i jakie są metody leczenia?

Uzależnienie od alkoholu – związane jest z częstym piciem alkoholu w nadmiernych ilościach. Pacjent odczuwa silne pragnienie picie tzw. głód alkoholowy, traci kontrolę nad wszelkimi zachowaniami związanymi z piciem (np. nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu). Osoba uzależniona od alkoholu odczuwa zwiększoną tolerancję na ilość wypitego trunku, z czasem musi wypić więcej, aby uzyskać ten sam efekt co wcześniej. Leczenie jest bardzo trudne i złożone, a polega najczęściej na psychoterapii i stosowaniu farmakologicznych leków na  uzależnienie. Przede wszystkim bardzo trudno jest zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Leczenie alkoholizmu w Polsce jest nieodpłatne, odbywa się specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień, a także w przychodniach i poradniach ambulatoryjnych.

Uzależnienie od papierosów – choroba o charakterze przewlekłym oraz nawracającym. Pacjent odczuwa konieczność palenia papierosów, przyjmowania substancji uzależniającej, nikotyny. Osoba paląca z czasem zwiększa ilość wypalanych papierosów i tym samym traci kontrolę nad nałogiem. Osoba uzależniona zaniedbuje inne czynności lub nawet przyjemności na rzecz zapalenia papierosa. Papierosy zwierają ponad cztery tysiące związków toksycznych. Oczywiste jest, że palenie skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, choroby nowotworowe). Niestety wielu ludzi nie porzuca tego nałogu pomimo świadomości na temat jego szkodliwości. Tymczasem współczesna medycyna oferuje coraz większą liczbę leków umożliwiających skuteczne leczenie tego typu uzależnień.

Uzależnienie od narkotyków – Jest to bardzo poważny problem o podłożu społecznym. Najczęściej zażywanymi narkotykami w Polsce są marihuana, amfetamina, opioidy, MDMA, kokaina, mefedron. Nie zapominajmy też o tzw. dopalaczach. W zależności od rodzaju przyjmowanej substancji, może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Prowadzi często do przedwczesnej śmierci. Powody sięgania po narkotyki mogą być różne. Począwszy ot trudnej sytuacji życiowej np. społeczno-ekonomicznej (chęci oderwania się od ciężkiej rzeczywistości) po zwykłą ludzką ciekawość, wpływ otoczenia. Osoby uzależnione od narkotyków wykazują zmiany w zachowaniu (np. wahania nastroju, nadmierna aktywność lub apatia, wyciszenie. Leczenie jest niezwykle trudne i w bardzo dużym stopniu uzależnione od osoby uzależnionej. Leczenie odbywa się w specjalnych, zamkniętych ośrodkach, gdzie przeprowadzana jest detoksykacja (tzw. detoks) w warunkach izolacja od środowiska innych narkomanów.

Inne przykładowe typy uzależnień – od leków, komputera lub gier komputerowych, hazardu, zakupów, pracy, seksu.