ASPIGOLA smak miętowy bez cukru

Aspigola smak miętowy bez cukru to efektywny preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i znieczulającym, skutecznie łagodzi ból oraz stany zapalne gardła i jamy ustnej. Idealny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach takich jak bolesność gardła, zapalenie krtani oraz trudności w przełykaniu.

ASPIGOLA smak miodowo‐cytrynowy bez cukru

Aspigola smak miodowo-cytrynowy bez cukru to preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Właściwości antyseptyczne i znieczulające czynią go idealnym wyborem do łagodzenia bólu i stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej. Przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach już po kilku chwilach od zastosowania.

ASPIGOLA spray smak miętowy

Aspigola spray smak miętowy to preparat zawierający amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i lidokainę. Stosowany miejscowo, szybko łagodzi ból oraz stany zapalne gardła i jamy ustnej, dzięki właściwościom antyseptycznym i znieczulającym. Idealny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, zapewnia ulgę w objawach już w kilka chwil po zastosowaniu.

Benevox Control smak cytrynowy

Benevox Control smak cytrynowy to lek w postaci twardych pastylek, który zawiera jako substancję czynną chlorowodorek benzydaminy. Jest wskazany do objawowego, miejscowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Lek jest dostępny bez recepty. Jedna pastylka zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy

Benevox Control smak pomarańczowo-miodowy to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną benzydaminy chlorowodorek. Każda pastylka twarda zawiera 3 mg benzydaminy chlorowodorku. Lek jest wskazany do objawowego miejscowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Benzocaine + Chlorhexidine Renantos

Benzocaine + Chlorhexidine Renantos to lek, który zawiera dwie substancje czynne: benzokainę i chlorheksydynę. Benzokaina jest miejscowym znieczuleniem stosowanym do łagodzenia bólu i swędzenia spowodowanego stanami takimi jak oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, drobne skaleczenia, siniaki, otarcia. Chlorheksydyna jest antyseptykiem stosowanym do zwalczania bakterii i grzybów na skórze i błonach śluzowych. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują łagodzenie bólu i swędzenia oraz zapobieganie infekcjom w przypadku drobnych uszkodzeń skóry.

Benzydamine neo-angin

Benzydamine neo-angin to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek. Lek jest dostępny w formie aerozolu do stosowania w jamie ustnej i gardle. Benzydamine neo-angin jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.

Benzydamine neo-angin forte

Benzydamine neo-angin forte to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do miejscowego leczenia ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Substancją czynną leku jest chlorowodorek benzydaminy, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Benzydamine neo-angin smak cytrynowy

Benzydamine neo-angin smak cytrynowy zawiera benzydaminy chlorowodorek, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu ostrego bólu gardła z objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. W razie braku poprawy po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy

Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy zawiera benzydaminy chlorowodorek, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu ostrego bólu gardła z objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. W razie braku poprawy po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Chlorchinaldin

Chlorchinaldin to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Jest dostępny w postaci tabletek do ssania i maści. Tabletki do ssania są stosowane w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł, pleśniawkach, zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami. Maść jest stosowana w miejscowym leczeniu ropnych stanów zapalnych skóry pochodzenia bakteryjnego oraz zapalenia błony śluzowej nosa, w zakażeniach drobnoustrojów wrażliwymi na chlorchinaldol. Tabletki do ssania są dostępne bez recepty, natomiast maść jest dostępna na receptę.

Chlorchinaldin H

CHLORCHINALDIN H to preparat stosowany w dermatologii o właściwościach bakteriobójczych, grzybostatycznych, przeciwświądowych i przeciwzapalnych. Wskazany w ropnych, powierzchownych schorzeniach skóry. Wskazania do stosowania obejmują ropne, powierzchowne choroby skóry przebiegające ze stanem zapalnym oraz ropne powikłania bakteryjne alergicznych chorób skóry oraz owrzodzenia podudzi.

Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki

Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera substancję czynną chlorochinaldol. Ten składnik ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Lek jest zalecany do miejscowego stosowania w zakażeniach bakteryjnych dziąseł i jamy ustnej, w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po zakończeniu antybiotykoterapii oraz w przypadku pleśniawek. Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki jest dostępny bez recepty.

Chlorchinaldin VP

Chlorchinaldin VP to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera substancję czynną chlorochinaldol. Jest stosowany w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł, pleśniawkach, a także w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła, które pojawiają się po leczeniu antybiotykami. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Cholinex

Cholinex to lek dostępny bez recepty, który zawiera salicylan choliny. Jest to substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek jest stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także w bólu i obrzęku gardła towarzyszącym stanom zapalnym. Może być również stosowany jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje. Cholinex jest dostępny w postaci pastylek do ssania.

Cholinex Direct

Cholinex Direct to lek zawierający flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te działają poprzez zmianę odpowiedzi organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Cholinex Direct jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów bólu gardła takich jak podrażnienie, ból i obrzęk gardła oraz trudności w przełykaniu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Jest to lek dostępny bez recepty.

Cholinex Intense

Cholinex Intense to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest dostępny w postaci tabletek do ssania o różnych smakach, takich jak miodowo-cytrynowy czy jeżynowy. Składniki aktywne to heksylorezorcynol i chlorek benzalkoniowy, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i znieczulające. Lek jest stosowany objawowo w bólu i zapaleniu gardła.

Clarithromycin Genoptim

Clarithromycin Genoptim to antybiotyk makrolidowy, który zawiera substancję czynną – klarytromycynę. Lek ten hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Diclostim

Diclostim to preparat zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, diklofenak skutecznie łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek jest dostępny bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Wskazaniem do stosowania leku są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła, stany zapalne po zabiegach stomatologicznych, czy objawy podrażnienia mechanicznego.

DoppelSept Gardło

DoppelSept Gardło to lek stosowany w leczeniu dolegliwości gardła. Zawiera składniki, które działają łagodząco na podrażnienia gardła, takie jak ból, pieczenie, uczucie suchości i trudności w przełykaniu. Lek ten jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to podrażnienia i ból gardła.

Doricomb

Doricomb to lek, który jest stosowany w leczeniu łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Lek zawiera benzokainę, tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako środki przeciwbakteryjne. Lek jest dostępny na receptę i jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszej.

DoriTri mięta

DoriTri mięta to lek w postaci tabletek do ssania, który zawiera środek do znieczulenia miejscowego benzokainę oraz tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako środki przeciwbakteryjne. Stosuje się go w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła. Wskazany jest do leczenia wspomagającego łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

DoriTri smak owoców leśnych

Doritri to tabletki do ssania, które zawierają benzokainę – środek do znieczulenia miejscowego, a także tyrotrycynę i chlorek benzalkoniowy jako składniki przeciwbakteryjne. Preparat ten jest stosowany w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła. Stosuje się go w leczeniu łagodnych do umiarkowanych stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, takich jak zapalenie gardła z bólem gardła i trudnościami w połykaniu, stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i zapalenia dziąseł. Produkt jest dostępny bez recepty.

Faringan

Faringan to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek do ssania. Zawiera dwie substancje czynne – chloroheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie oraz benzokainę, która działa miejscowo znieczulająco. Faringan jest wskazany w leczeniu miejscowym stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Faringosept

Faringosept to lek dostępny bez recepty, w postaci tabletek do ssania. Jego substancją czynną jest ambazon, który wykazuje działanie bakteriostatyczne. Produkt przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych, do stosowania w zakażeniach jamy ustnej i gardła. Stosowany jest pomocniczo w ostrych zakażeniach jamy ustnej i gardła, takich jak zapalenie migdałków, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, a także po operacji usunięcia migdałków i po ekstrakcji zębów.

Gardimax Medica

Gardimax Medica to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem gardła i jamy ustnej. Substancjami czynnymi leku są dichlorowodorek chlorheksydyny oraz chlorowodorek lidokainy. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie, natomiast lidokaina działa miejscowo znieczulająco. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, czyli 3 lub 4 dni.

Gardimax medica lemon

Gardimax Medica Lemon to lek dostępny bez recepty, który zawiera dichlorowodorek chlorheksydyny oraz chlorowodorek lidokainy. Jest to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania, który wykazuje działanie antyseptyczne i miejscowo znieczulające. Lek jest stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz w bólu gardła. Gardimax Medica Lemon jest wskazany do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Gardimax medica lemon spray

Gardimax Medica Lemon Spray to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: chlorheksydynę i lidokainę. Chlorheksydyna działa przeciwbakteryjnie, natomiast lidokaina działa miejscowo znieczulająco. Lek jest wskazany do objawowego łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Produkt jest dostępny w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej.

Gardimax medica spray

Gardimax Medica Spray to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do stosowania w jamie ustnej. Lek ten stosuje się w celu objawowego łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Zawiera dwie substancje czynne: chlorheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie, oraz lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco. Może być stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 2,5 roku życia.

Gardimax medica truskawkowy

Gardimax medica truskawkowy zawiera dwie substancje czynne: lidokainę chlorowodorek, który działa miejscowo znieczulająco, oraz chloroheksydynę dichlorowodorek, która ma działanie przeciwbakteryjne. Stosowany objawowo w celu łagodzenia bólu i podrażnień związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Idealny na stany zapalne, szybko przynosząc ulgę i poprawiając komfort.

Gardlox Med smak cytrynowy

Gardlox Med smak cytrynowy to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną benzydaminy chlorowodorek. Jest przeznaczony do objawowego leczenia ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Lek ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Gardlox Med smak pomarańczowo-miodowy

Gardlox Med smak pomarańczowo-miodowy to skuteczny lek na ból gardła. Jest to produkt leczniczy w postaci ziołowych pastylek do ssania o smaku pomarańczowym. Zawiera prawoślaz, który osłania i nawilża śluzówkę gardła, łagodząc podrażnienia i chrypkę. Szałwia i olejek eukaliptusowy wspomagają funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Tymianek ułatwia odkrztuszanie, a aloes, cynk i witamina C pomagają wzmocnić odporność organizmu. Jest dostępny bez recepty.

Geibrox o smaku Mięty

Geibrox o smaku Mięty to lek, którego substancją czynną jest ambroksolu chlorowodorek. Jest to składnik pastylek twardych, które przynoszą oczekiwany efekt leczniczy. Działanie leku Geibrox jest miejscowe i znieczulające, co łagodzi ból występujący w ostrych stanach zapalnych gardła u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Lek jest stosowany do łagodzenia bólu w łagodnych do umiarkowanych objawach ostrego stanu zapalnego gardła.

Halset

Halset to lek stosowany do leczenia infekcji jamy ustnej i gardła. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, co pomaga w zwalczaniu różnych rodzajów infekcji. Jest dostępny bez recepty, ale zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.

Hascosept

Hascosept to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Substancją czynną preparatu jest benzydamina, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także wykazuje działanie odkażające oraz miejscowo znieczulające i przeciwbólowe. Preparat jest wskazany w leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, a także w stanach po zabiegach operacyjnych w stomatologii i laryngologii.

Hascosept Forte

Hascosept Forte to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, stosowany w przypadku biegunek. Jest skuteczny przeciwko niektórym bakteriom, takim jak Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella, Shigella, Klebsiella, Yersinia, Escherichia i Citrobacter. Nie wpływa na bakterie z rodzajów Proteus, Pseudomonas i Providentia. Nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Dawkowanie jest zależne od wieku. Zwykle stosowane dawki dobowe u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat to 800 mg. U dzieci między 6 miesiącem a 6 rokiem życia, dawka dobowa to zwykle 660 mg. Noworodki powyżej 1 miesiąca życia i dzieci do lat 6: zwykle 440 mg na dobę. Nifuroksazyd stosuje się zwykle od 3 do 7 dni1.

Hascosept smak cytrynowo-miodowy

Hascosept smak cytrynowo-miodowy to lek w formie pastylek twardych do ssania, które zawierają substancję czynną benzydaminę. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów zapalenia gardła oraz jamy ustnej, takich jak zaczerwienienie czy ból gardła. Benzydamina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające i odkażające. Hascosept jest dostępny bez recepty.

Hascosept smak miętowy

Hascosept smak miętowy to lek w postaci pastylek twardych do ssania, przeznaczony dla osób powyżej 6 roku życia. Stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości i objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk. Lek zawiera substancję czynną benzydaminę, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco i odkażająco. Hascosept smak miętowy jest dostępny bez recepty.

IBUM Forte (o smaku bananowym)

IBUM Forte (o smaku bananowym) to lek w postaci syropu. Substancją czynną leku jest ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek jest przeznaczony do krótkotwałowego leczenia objawowego: gorączki różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego oraz bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibum Sprint

Ibum Sprint to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen jako substancję czynną. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bolesnego miesiączkowania oraz stanów gorączkowych różnego pochodzenia.

Ibuprofen Aurovitas

Ibuprofen Aurovitas to lek, który zawiera substancję czynną – ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany do łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu od słabego do umiarkowanego, a także w stanach gorączkowych. Ibuprofen Aurovitas jest dostępny bez recepty.

IBUPROM FORTE

Ibuprom Forte to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany doraźnie w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach głowy, bolesnych miesiączkach i nerwobólach a także w stanach gorączkowych między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Lek jest dostępny bez recepty.

IBUPROM REGULAR

Ibuprom Regular to lek, którego substancją czynną jest ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zalecany jest w zwalczaniu słabego i umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Ibuprom Regular jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki Max

Ibuprom Zatoki Max to lek stosowany doraźnie w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie, takich jak ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła i bóle mięśniowe. Jest również wskazany do doraźnego leczenia objawów zapalenia zatok. Dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to maksymalnie 2 tabletki do 3 razy na dobę. Lek jest dostępny bez recepty.

INALDIN Gardło

INALDIN Gardło to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną benzydaminę. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa miejscowo, łagodząc stan zapalny i ból oraz znieczulając błony śluzowe. Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, takich jak ból, obrzęk i zaczerwienienie.

INALDIN Gardło MAX

INALDIN Gardło MAX to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu krótkotrwałego leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Substancją czynną zawartą w preparacie jest chlorowodorek benzydaminy, dzięki czemu lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie (zmniejsza obrzęk). Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych. Wskazania do stosowania to objawy związane ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Inovox Express

Inovox Express to lek w postaci pastylek do ssania, który działa ekspresowo na ból gardła. Skutecznie łagodzi ból dzięki zawartości lidokainy i pomaga w zaleczeniu ostrego stanu zapalnego dzięki składnikom o działaniu antyseptycznym. Lek jest przeznaczony do miejscowego leczenia antyseptycznego stanów zapalnych zlokalizowanych w gardle i jamie ustnej. Inovox Express jest dostępny bez recepty.

Inovox Express Active

Inovox Express Active to lek do ssania, który skutecznie łagodzi objawy stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Każda pastylka zawiera dwie substancje czynne: amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, które działają antyseptycznie. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Inovox Express Active jest dostępny bez recepty.

INOVOX Ultra smak miętowy

INOVOX Ultra smak miętowy to lek stosowany w łagodzeniu objawów stanu zapalnego gardła. Zawiera flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa na takie objawy jak obrzęk gardła i trudności w połykaniu oraz ból związany ze stanem zapalnym gardła. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Kidofen max

Kidofen Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu gorączki różnego pochodzenia oraz bólu różnego pochodzenia o słabym i umiarkowanym nasileniu. Produkt jest przeznaczony do doraźnego stosowania.

Reklama

Leki na ból gardła i chrypkę – kompletny przewodnik

Ból gardła i chrypka to powszechne dolegliwości, które mogą znacząco obniżać komfort życia. Dotykają one niemal każdego z nas, najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje dróg oddechowych. Choć w większości przypadków te nieprzyjemne objawy ustępują samoistnie po kilku dniach, odpowiednio dobrane preparaty mogą skutecznie złagodzić dyskomfort i przyspieszyć powrót do zdrowia. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe informacje na temat dostępnych leków, ich klasyfikacji, mechanizmów działania oraz zasad stosowania, które pomogą w walce z bólem gardła i chrypką.

mężczyzna z bólem gardła

Czym jest ból gardła i kiedy wymaga leczenia?

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, towarzyszący przeziębieniu, grypie czy anginie. Charakteryzuje się nieprzyjemnym uczuciem drapania, pieczenia lub kłucia w obrębie gardła, które nasila się podczas przełykania lub mówienia. Choć często ustępuje samoistnie po kilku dniach, przewlekły ból gardła może sygnalizować poważniejsze schorzenia.

Najczęstszymi przyczynami bólu gardła są:

  • Infekcje wirusowe (przeziębienie, grypa, mononukleoza zakaźna)
  • Infekcje bakteryjne (angina paciorkowcowa, płonica, błonica)
  • Podrażnienia mechaniczne (nadwyrężenie strun głosowych, obce ciała)
  • Czynniki środowiskowe (suche powietrze, dym papierosowy, zanieczyszczenia)
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Alergie
  • Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Objawy towarzyszące bólowi gardła

Ból gardła rzadko występuje jako izolowany objaw. Najczęściej towarzyszą mu:

  • Uczucie drapania, pieczenia lub kłucia
  • Trudności w przełykaniu (dysfagia)
  • Zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej gardła
  • Chrypka i zmiana barwy głosu
  • Suchość w jamie ustnej i gardle
  • Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyjnych
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Ogólne osłabienie organizmu

Chrypka, czyli zaburzenie głosu objawiające się jego ochrypłością, szorstkością lub całkowitą utratą (afonią), najczęściej jest spowodowana zapaleniem krtani. Może być również objawem nadmiernego wysiłku głosowego, nowotworów krtani lub zaburzeń neurologicznych.

Rodzaje preparatów na ból gardła i chrypkę

Na rynku farmaceutycznym dostępne są trzy główne kategorie preparatów przeznaczonych do łagodzenia bólu gardła i chrypki:

1. Leki na ból gardła i chrypkę

Leki przeciwbólowe na gardło należą do najpopularniejszych preparatów stosowanych przy dolegliwościach gardła. Zawierają substancje aktywne o różnorodnym działaniu:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ):

  • Flurbiprofen (Strepsils Intensive, Polopiryna Gardło, Inovox Ultra) – wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jest przeznaczony dla osób powyżej 12. roku życia. Można stosować maksymalnie 5 tabletek na dobę.
  • Benzydamina (Tantum Verde, Gardlox Med, Hascosept) – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco. Można ją stosować od 6. roku życia w dawce maksymalnej 3 pastylki na dobę.
  • Salicylan choliny (Cholinex) – zmniejsza obrzęk i przekrwienie, łagodzi stan zapalny błony śluzowej gardła.
  • Diklofenak (Glimbax, Diclostim) – dostępny w formie płynu do płukania gardła, jest przeznaczony dla osób powyżej 14. roku życia. Można stosować maksymalnie 3 razy na dobę.

Substancje znieczulające:

  • Lidokaina (Gardimax Medica, Orofar Max, Envil Gardło) – zapewnia miejscowe znieczulenie błony śluzowej, przynosząc szybką ulgę.
  • Benzokaina (Sebidin Intensive) – działa znieczulająco, szybko łagodząc ból.

Składniki przeciwbakteryjne i antyseptyczne:

  • Chlorheksydyna (Sebidin, Gardimax Medica) – wykazuje silne działanie antyseptyczne.
  • Chlorek cetylpirydyniowy (Orofar, Halset) – działa odkażająco na błonę śluzową.
  • Amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy (Strepsils, Neo-Angin) – substancje o działaniu antyseptycznym, niszczące bakterie i wirusy.
  • Chlorchinaldol (Chlorchinaldin) – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  • Ambazon (Faringosept) – hamuje namnażanie bakterii, nie naruszając naturalnej flory bakteryjnej.

Dodatki o działaniu wspomagającym:

  • Mentol – odświeża, ułatwia oddychanie, daje uczucie chłodzenia.
  • Olejki eteryczne (miętowy, eukaliptusowy, szałwiowy, tymiankowy) – działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

2. Wyroby medyczne na ból gardła

Wyroby medyczne na gardło tworzą fizyczną barierę ochronną na błonie śluzowej, co pomaga:

  • Minimalizować kontakt z patogenami (bakterie, wirusy, grzyby)
  • Wspomagać gojenie i regenerację tkanek
  • Łagodzić objawy dzięki efektowi chłodzącemu lub nawilżającemu

Wśród składników wyrobów medycznych znajdziemy:

  • Ekstrakt z porostu islandzkiego
  • Miód manuka
  • Nanokoloid srebra
  • Hydrożelowy kwas hialuronowy
  • Sól emska

3. Suplementy diety na ból gardła

Suplementy diety zawierają składniki wspierające naturalne mechanizmy obronne gardła:

  • Porost islandzki
  • Witamina C
  • Miód
  • Ekstrakty ziołowe (tymianek, prawoślaz)
  • Wyciągi z czarnego bzu i jeżówki
  • Cynk

Formy preparatów na ból gardła i chrypkę

Tabletki i pastylki do ssania

Pastylki do ssania na gardło to najpopularniejsza forma preparatów. Ich zaletą jest:

  • Długotrwały kontakt substancji aktywnych z błoną śluzową
  • Stopniowe uwalnianie składników leczniczych
  • Wygoda stosowania

Dostępne są pastylki o różnych smakach, co zwiększa komfort ich stosowania, szczególnie u dzieci. Niektóre preparaty zawierają cukier, inne są słodzone substancjami słodzącymi, co jest ważne dla pacjentów z cukrzycą.

Warto pamiętać, że po zastosowaniu tabletek do ssania należy odczekać 15-20 minut przed jedzeniem lub piciem, aby umożliwić składnikom aktywnym działanie na śluzówkę gardła.

Aerozole i spraye do gardła

Aerozole na ból gardła zapewniają:

  • Szybkie działanie
  • Precyzyjną aplikację bezpośrednio na miejsce stanu zapalnego
  • Skuteczne dotarcie do trudno dostępnych miejsc w gardle
  • Natychmiastową ulgę w przypadku ostrego bólu

Ta forma aplikacji jest szczególnie polecana osobom, które mają trudności z połykaniem lub nie lubią tabletek do ssania. Spraye są również wygodne w użyciu – aplikacja zajmuje tylko chwilę, co jest zaletą w porównaniu z tabletkami, które trzeba ssać przez kilka minut.

Płyny do płukania gardła

Płukanki na gardło są szczególnie polecane przy:

  • Rozległych stanach zapalnych jamy ustnej i gardła
  • Konieczności dokładnego oczyszczenia gardła
  • Potrzebie silnego działania odkażającego
  • Grzybicy jamy ustnej i gardła

Płukanie gardła zapewnia dokładne oczyszczenie błony śluzowej i dotarcie substancji aktywnych do wszystkich zakamarków gardła. Metoda ta jest szczególnie skuteczna przy intensywnych stanach zapalnych.

Syropy na gardło

Syropy na ból gardła zapewniają:

  • Powlekanie i nawilżanie błony śluzowej
  • Łagodzenie podrażnień
  • Wspomaganie odkrztuszania wydzieliny
  • Długotrwałe działanie

Syropy są szczególnie polecane przy suchym, drażniącym kaszlu towarzyszącym bólowi gardła. Stanowią one dogodną formę podania leku, zwłaszcza dla dzieci.

Ziołowe preparaty na ból gardła i chrypkę

Zioła odgrywają istotną rolę w łagodzeniu objawów zapalenia gardła i chrypki. Do najskuteczniejszych należą:

Tymianek

Tymianek zawiera tymol i karwakrol o działaniu:

  • Przeciwbakteryjnym
  • Przeciwgrzybiczym
  • Wykrztuśnym
  • Rozkurczowym

Napary z tymianku od wieków stosowane są jako remedium na infekcje dróg oddechowych. Olejki eteryczne zawarte w tej roślinie wykazują silne działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Podbiał

Liście podbiału zawierają śluz roślinny, który:

  • Tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej
  • Łagodzi podrażnienia
  • Wspomaga wykrztuszanie
  • Zmniejsza odruch kaszlowy

Podbiał jest szczególnie skuteczny przy suchym, drażniącym kaszlu towarzyszącym bólowi gardła.

Szałwia

Szałwia wykazuje działanie:

  • Ściągające
  • Przeciwzapalne
  • Antyseptyczne
  • Przeciwbakteryjne

Napar z szałwii stanowi tradycyjny środek do płukania gardła przy stanach zapalnych. Bogactwo olejków eterycznych sprawia, że szałwia skutecznie zwalcza patogeny i łagodzi podrażnienia.

Prawoślaz

Korzeń prawoślazu zawiera śluzy roślinne, które:

  • Powlekają i chronią błonę śluzową
  • Łagodzą podrażnienia
  • Zmniejszają odruch kaszlowy
  • Nawilżają wysuszone śluzówki

Prawoślaz jest szczególnie polecany przy suchości gardła i chrypce spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym.

Stosowanie preparatów na ból gardła – wskazówki

Aby zwiększyć skuteczność preparatów na ból gardła, warto przestrzegać kilku zasad:

Tabletki i pastylki do ssania

  • Ssać powoli, nie rozgryzać
  • Po zastosowaniu nie jeść i nie pić przez co najmniej 15-20 minut
  • Stosować zgodnie z zalecaną częstotliwością (zwykle 3-4 razy dziennie)
  • Szczególną ostrożność zachować przy preparatach ze środkami znieczulającymi

Aerozole i spraye do gardła

  • Aplikować po oczyszczeniu jamy ustnej
  • Skierować aplikator w stronę gardła, nie języka
  • Wstrzymać oddech podczas aplikacji, aby uniknąć wdychania leku
  • Nie płukać ust bezpośrednio po zastosowaniu

Płyny do płukania gardła

  • Płukać dokładnie, odchylając głowę do tyłu
  • Utrzymać płyn w gardle przez 20-30 sekund
  • Nie połykać roztworu
  • Stosować po posiłkach i przed snem

Syropy

  • Odmierzać dokładnie zalecaną dawkę
  • Stosować zgodnie z zaleceniami, zwykle 3-4 razy dziennie
  • Przechowywać w chłodnym miejscu po otwarciu

Leczenie farmakologiczne bólu gardła i chrypki

Leczenie farmakologiczne bólu gardła i chrypki powinno być dostosowane do przyczyny dolegliwości i nasilenia objawów. Większość przypadków bólu gardła ma podłoże wirusowe i nie wymaga stosowania antybiotyków. W takich sytuacjach leczenie jest objawowe i ma na celu:

  • Złagodzenie bólu
  • Zmniejszenie stanu zapalnego
  • Nawilżenie błony śluzowej
  • Eliminację towarzyszących objawów (gorączka, ból głowy)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ, takie jak ibuprofen czy flurbiprofen, są skuteczne w łagodzeniu bólu gardła, szczególnie przy znacznym nasileniu objawów. Działają one poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu. NLPZ mogą być stosowane doustnie w formie tabletek lub miejscowo w postaci tabletek do ssania czy aerozoli.

Leki przeciwhistaminowe

W przypadku bólu gardła na tle alergicznym pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy – głównego mediatora reakcji alergicznej. Leki te zmniejszają obrzęk błony śluzowej i łagodzą towarzyszące objawy, takie jak kichanie czy wodnisty katar.

Leki mukolityczne i wykrztuśne

Przy bólu gardła i chrypce, którym towarzyszy kaszel z wydzieliną, pomocne mogą być leki rozrzedzające śluz (mukolityczne) oraz ułatwiające odkrztuszanie (wykrztuśne). Preparaty zawierające bromheksynę, ambroksol czy acetylocysteinę ułatwiają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, co przyspiesza proces zdrowienia.

Antybiotyki

Antybiotyki są zalecane wyłącznie w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, które stanowi około 15-30% wszystkich przypadków bólu gardła. Najczęściej stosowane są penicyliny (amoksycylina, fenoksymetylopenicylina) lub, w przypadku uczulenia na penicyliny, makrolidy (azytromycyna, klarytromycyna).

Ważne jest, aby antybiotyki były przepisywane przez lekarza po potwierdzeniu bakteryjnej etiologii infekcji, najlepiej na podstawie badania mikrobiologicznego. Nieuzasadnione stosowanie antybiotyków prowadzi do narastania oporności bakterii na te leki.

Domowe metody na ból gardła

Oprócz leków dostępnych w aptekach, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę w bólu gardła i chrypce:

Nawilżanie

  • Picie dużej ilości ciepłych płynów (woda, herbata, bulion)
  • Inhalacje z soli fizjologicznej lub ziół
  • Stosowanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach

Płukanki

  • Roztwór soli kuchennej (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody)
  • Napar z szałwii
  • Roztwór sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę ciepłej wody)

Naturalne środki łagodzące

  • Miód (nie zalecany dla dzieci poniżej 1. roku życia)
  • Syrop z cebuli
  • Ciepłe mleko z miodem i masłem
  • Świeżo wyciśnięty sok z imbiru z dodatkiem miodu

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Mimo że większość przypadków bólu gardła ustępuje samoistnie, istnieją sytuacje, w których konieczna jest konsultacja lekarska:

  • Ból gardła utrzymujący się dłużej niż 7 dni
  • Wysoka gorączka (powyżej 38,5°C) trwająca ponad 3 dni
  • Znaczne trudności w przełykaniu lub oddychaniu
  • Asymetryczny obrzęk migdałków lub obecność ropnych nalotów
  • Silny ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie
  • Znaczne powiększenie węzłów chłonnych szyi
  • Wysypka skórna towarzysząca bólowi gardła
  • Brak poprawy po 2-3 dniach stosowania leków dostępnych bez recepty
  • Nawracające epizody bólu gardła

W takich przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak posiew z gardła, test na obecność antygenu paciorkowca czy morfologię krwi, aby ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Profilaktyka infekcji gardła

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji gardła, warto stosować się do następujących zaleceń:

  • Regularne mycie rąk, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  • Unikanie kontaktu z osobami przeziębionymi
  • Odpowiednie nawadnianie organizmu
  • Unikanie przebywania w zadymionych lub zanieczyszczonych pomieszczeniach
  • Wzmacnianie odporności poprzez zrównoważoną dietę, suplementację witaminą D i regularną aktywność fizyczną
  • Odpowiednia ilość snu i odpoczynku
  • Unikanie nadmiernego wysiłku głosowego i mówienia w hałasie
  • Ograniczenie palenia tytoniu i spożycia alkoholu
  • Regularne wietrzenie pomieszczeń
  • Stosowanie maseczek ochronnych w miejscach zatłoczonych podczas sezonu infekcyjnego

Podsumowanie

Ból gardła i chrypka to powszechne dolegliwości, które można skutecznie łagodzić różnorodnymi preparatami dostępnymi bez recepty. Wybór odpowiedniego środka zależy od przyczyny dolegliwości, nasilenia objawów oraz indywidualnych preferencji pacjenta.

W przypadku łagodnych objawów sprawdzą się ziołowe preparaty i suplementy diety, przy silniejszym bólu warto sięgnąć po leki zawierające substancje przeciwzapalne i znieczulające. Ważne jest, aby stosować preparaty zgodnie z zaleceniami i nie przekraczać maksymalnych dawek.

Pamiętajmy jednak, że przewlekły lub nawracający ból gardła może wymagać konsultacji lekarskiej i wdrożenia specjalistycznego leczenia. Nie należy lekceważyć objawów, które utrzymują się dłużej niż tydzień lub są bardzo nasilone, gdyż mogą one świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych wymagających profesjonalnej interwencji.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ból gardła spowodowany infekcją wirusową zwykle ustępuje w ciągu 5-7 dni. Jeśli dolegliwość utrzymuje się dłużej, może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu lub innych problemach zdrowotnych, które wymagają konsultacji lekarskiej.

Tak, tabletki do ssania działające miejscowo można stosować jednocześnie z doustnymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol czy ibuprofen. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie przekraczać maksymalnych zalecanych dawek substancji aktywnych. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Rozróżnienie między wirusowym a bakteryjnym zapaleniem gardła może być trudne bez badań diagnostycznych. Jednak istnieją pewne wskazówki:

  • Infekcja bakteryjna często powoduje wysoką gorączkę, wyraźny ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, obecność białych lub żółtych nalotów na migdałkach, przy braku kaszlu i kataru.
  • Infekcja wirusowa zwykle przebiega z umiarkowaną gorączką, kaszlem, katarem, bólem głowy i mięśni, a ból gardła jest jednym z wielu objawów.

Ostateczna diagnoza powinna być postawiona przez lekarza, szczególnie jeśli rozważane jest leczenie antybiotykami.

Nie, chrypka nie zawsze towarzyszy bólowi gardła. Ból gardła może być objawem zapalenia gardła lub migdałków, podczas gdy chrypka zwykle wskazuje na zapalenie krtani. Obie dolegliwości mogą występować jednocześnie, szczególnie przy rozległych infekcjach dróg oddechowych.

Tabletki do ssania na gardło mogą w rzadkich przypadkach powodować podrażnienie żołądka, szczególnie jeśli zawierają substancje z grupy NLPZ, takie jak flurbiprofen. Aby zminimalizować to ryzyko, należy stosować je zgodnie z zaleceniami, nie przekraczać maksymalnej dobowej dawki i w miarę możliwości przyjmować po posiłku.

Naturalne sposoby na łagodzenie chrypki obejmują:

  • Odpoczynek głosowy (ograniczenie mówienia)
  • Nawilżanie organizmu poprzez picie dużej ilości ciepłych płynów
  • Inhalacje z soli fizjologicznej lub ziół
  • Ssanie miodu (działa powlekająco i przeciwbakteryjnie)
  • Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach
  • Unikanie substancji drażniących (alkohol, papierosy, ostre przyprawy)

Tak, ból gardła może być jednym z objawów COVID-19, choć nie jest to objaw specyficzny dla tej choroby. COVID-19 może manifestować się również innymi objawami, takimi jak gorączka, kaszel, duszność, utrata smaku lub węchu, bóle mięśniowe czy zmęczenie. W przypadku podejrzenia COVID-19 zalecane jest wykonanie testu diagnostycznego.

Nie wszystkie preparaty na ból gardła są odpowiednie dla dzieci. Niektóre substancje aktywne mają ograniczenia wiekowe – np. flurbiprofen jest zalecany powyżej 12. roku życia, benzydamina powyżej 6. roku życia. Zawsze należy sprawdzać informacje dotyczące wieku na opakowaniu lub w ulotce produktu. Dla najmłodszych dzieci zazwyczaj zaleca się łagodniejsze preparaty zawierające substancje naturalne, syropy czy spraye na bazie wody morskiej.

Angina (ostre zapalenie migdałków) charakteryzuje się:

  • Nagłym początkiem z wysoką gorączką (powyżej 38°C)
  • Silnym bólem gardła, szczególnie podczas przełykania
  • Wyraźnie powiększonymi, zaczerwienionymi migdałkami, często z białymi lub żółtawymi nalotami
  • Powiększeniem i bolesnością węzłów chłonnych pod żuchwą
  • Brakiem lub niewielkim nasileniem objawów katarowych

Zwykły ból gardła towarzyszący przeziębieniu ma zwykle łagodniejszy przebieg, z umiarkowaną gorączką lub bez niej, oraz współistniejącym katarem, kaszlem i innymi objawami przeziębienia.