Leki na kaszel z ograniczeniami

0
3541
leki na przeziebienie

Począwszy od stycznia 2017 resort zdrowia wprowadza istotne zmiany polegające na ograniczeniu dostępności preparatów,  posiadających  w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym.

Od stycznia b.r. pacjenci będą mogli jednorazowo nabyć bez recepty lek zawierający określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Są to substancje czynne wchodzące w skład popularnych leków dostępnych w Polsce, stosowanych w przeziębieniu i leczeniu kaszlu.

Pseudoefedrynę stosuje się w leczeniu zapaleń górnych dróg oddechowych (zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok) oraz w zapaleniu oskrzeli. Kodeina jest stosowana w objawowym leczeniu suchego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny. Dekstrometorfan jest natomiast stosowany w okresowym hamowaniu kaszlu, występującego w przypadku przeziębienia czy wdychania substancji drażniących.

Ograniczenie dostępności  leków zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywny ma na celu zniwelowanie zjawiska wykorzystywania tychże substancji w celach pozamedycznych np. do odurzania się przez młodzież oraz do produkcji narkotyków.

Jednorazowo w wydawanym opakowaniu ilość nie będzie mogła przekraczać 720 mg dla pseudoefedryny, 240 mg dla kodeiny i 360 mg dla dekstrometorfanu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zmiana nie przysporzy problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w tego typu leki zgodnie z ich właściwym przeznaczeniem tj. aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych.

Opracowano na podstawie tvn24bis.pl

 

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/platne/serwer15455/public_html/bazalekow/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997