Leki na cukrzycę z metforminą zanieczyszczone

0
1170
cukrzyca metformina

Popularne leki stosowane w leczeniu cukrzycy mogą być skażone silnie trującą substancją, która może wywoływać raka. Europejska Agencja Leków zapowiedziała spotkanie z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce na środę rano zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia. O sprawie pierwszy poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Poważny problem w całej Europie

Sprawa wygląda na poważną. Istnieje podejrzenie zanieczyszczenia leków zawierających substancję metforminę. Jest to substancja powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy typu II. Leki zawierające te substancje przyjmowane są regularnie przez bardzo duża grupę pacjentów. Tylko w Polsce szacuje się, że leki te zażywa niemal 2 mln pacjentów chorych na cukrzycę. Skala problemu wydaje się być jednak dużo większa. Substancja czynna metformina produkowana jest w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Przykładowe leki zawierające te substancję to:  Avamina, Formetic, Glucophage (pełna lista leków z metforminą).

Sytuacja wydaje się patowa. Z uwagi na wysokie zagrożenie dla pacjentów, należałoby w trybie natychmiastowym wstrzymać obrót zanieczyszczonych leków, ale innych leków może na rynku po prostu nie być.

Czym skażone są leki?

Toksyczna substancja o której mowa, to N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Składnik ten jest niezwykle niebezpieczny dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Ponadto ma też działanie ma też działanie kancerogenne. NDMA jest wykorzystywana przy badania na szczurach, podaje się ją w celu przyspieszenia postępu choroby nowotworowej.

Aktualizacja:

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, iż nie ma potrzeby wycofywania leków z rynku, gdyż  wykryto w nich śladowe ilości trującej substancji, ale nie wykryto, by były one szkodliwe dla zdrowia. W jego ocenie nie ma potrzeby wycofywania ich z rynku. Minister Szumowski jest zdania, że efekty terapeutyczne leków z metfrominą są dużo silniejsze niż potencjalne szkodliwe działania.

Źródła:

https://natemat.pl/292683,leki-na-cukrzyce-zanieczyszczone-metformina-z-trujacym-zwiazkiem

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/leki/10277506/sztab-kryzysowy-w-ministerstwie-zdrowia-powod-zanieczyszczenie-popularnych-lekow.html

https://wiadomosci.wp.pl/popularny-lek-zanieczyszczony-rakotworczym-srodkiem-chodzi-o-2-mln-polakow-sztab-kryzysowy-w-mz-6453002735507585a

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).