LEGANTO


Lekarstwo

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Leganto zawiera jako substancję czynną rotygotynę. Lek należy do grupy produktów zwanych agonistami dopaminy, które pobudzają pewien rodzaj komórek i wiążą się z receptorami dopaminowymi w mózgu.

Lek Leganto jest stosowany w leczeniu:
– zespołu niespokojnych nóg u dorosłych, zaburzenia, które może wiązać się z dyskomfortem w obrębie nóg i rąk, przymusem poruszania się, zaburzeniami snu, zmęczeniem lub sennością w ciągu dnia. Stosowanie leku Leganto łagodzi te objawy lub skraca czas ich trwania.

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

SKŁAD

Substancją czynną leku jest rotygotyna.

Każdy plaster uwalnia 1 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 5 cm2 zawiera 2,25 mg rotygotyny.
Każdy plaster uwalnia 2 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 10 cm2 zawiera 4,5 mg rotygotyny.
Każdy plaster uwalnia 3 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 15 cm2 zawiera 6,75 mg rotygotyny.
Każdy plaster uwalnia 4 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 20 cm2 zawiera 9,0 mg rotygotyny.
Każdy plaster uwalnia 6 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 30 cm2 zawiera 13,5 mg rotygotyny.
Każdy plaster uwalnia 8 mg rotygotyny w ciągu 24 godzin. Każdy plaster o powierzchni 40 cm2 zawiera 18,0 mg rotygotyny.

Ponadto lek zawiera: kopolimer dimetylosiloksan-krzemian trimetylosililu, powidon K90, sodu metadwusiarczyn (E223), askorbylu palmitynian (E304) i DL-alfa-tokoferol (E307).

Warstwa pokrywająca: błona poliestrowa, pokryta silikonem i aluminium, powleczona farbą z warstwą pigmentu (dwutlenek tytanu (E171), pigment żółty 95, pigment czerwony 166) i nadrukiem (pigment czerwony 144, pigment żółty 95, pigment czarny 7).

Warstwa ochronna: przezroczysta błona poliestrowa pokryta fluoropolimerem.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

W celu osiągnięcia wymaganej dawki dostępne są różne plastry leku Leganto, uwalniające różną ilość substancji czynnej na dobę: 1 mg/24 h, 2 mg/24 h, 3 mg/24 h.

Leczenie rozpoczyna się od stosowania leku Leganto w dawce 1 mg/24 h na dobę. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, dawka może być zwiększana stopniowo co tydzień o 1 mg, do osiągnięcia właściwej dawki (podtrzymującej), wymaganej dla danego pacjenta, tj. kiedy lekarz i pacjent uznają, że objawy są wystarczająco kontrolowane, a działania niepożądane związane z leczeniem możliwe do zaakceptowania.

Dawka maksymalna wynosi 3 mg na dobę.

Jeśli konieczne jest przerwanie stosowania tego leku, patrz punkt 3 „Przerwanie stosowania leku Leganto” w załączonej poniżej ulotce.

Podczas stosowania leku Leganto należy przestrzegać poniższych instrukcji:

Leganto stosuje się przezskórnie, plaster należy zastosować na skórę. Nowy plaster Leganto należy naklejać na skórę raz na dobę. Plaster należy pozostawić na skórze przez 24 godziny, a następnie odkleić i przykleić nowy plaster. Przed naklejeniem nowego plastra należy upewnić się, czy poprzedni plaster został odklejony; nowy plaster należy nakleić w innym miejscu. Plaster należy zmieniać codziennie o mniej więcej tej samej porze. Nie należy przecinać plastra Leganto na części.

Gdzie nakleić plaster
Lepką stronę plastra przyłożyć na czystą, suchą, zdrową skórę w następujących miejscach, zaznaczonych na rysunku szarym kolorem:
● bark
● ramię
● brzuch
● udo
● biodro
● bok (bok tułowia pomiędzy żebrami i biodrem).

Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry:
● Plaster Leganto należy naklejać każdego dnia w innym miejscu, na przykład po prawej stronie ciała jednego dnia, następnego dnia po stronie lewej; w górnej części ciała jednego dnia i w dolnej części ciała następnego dnia.
● Nie należy naklejać plastra Leganto w tym samym miejscu na skórze przez 14 dni.
● Nie należy naklejać plastra na skórę skaleczoną lub uszkodzoną, zaczerwienioną czy podrażnioną.

Jeżeli problemy ze skórą spowodowane stosowaniem plastra nie mijają, patrz punkt 4 „ Możliwe działania niepożądane”, który zawiera szczegóły dotyczące dalszego postępowania.

Zapobieganie odklejaniu się plastra lub jego odpadnięciu
● Nie należy naklejać plastra w miejsce, w którym może być on ocierany przez ciasną odzież.
● Nie stosować kremów, olejków, płynów, pudrów lub innych produktów do pielęgnacji skóry w miejscu, gdzie zostanie naklejony plaster lub w pobliżu wcześniej naklejonego plastra.
● Gdy konieczne jest naklejenie plastra na skórę owłosioną, miejsce to należy ogolić co najmniej trzy dni przed naklejeniem na nią plastra.

Jeżeli plaster odpadnie, należy przykleić nowy plaster na resztę doby a nastepnie zmienić go o zwykłej porze.

UWAGA
● Kąpiel, korzystanie z natrysku i ćwiczenia nie powinny wpływać na działanie plastra Leganto. Niemniej jednak należy później sprawdzić, czy plaster nie odpadł.
● Należy unikać narażenia miejsca, gdzie naklejony został plaster na zewnętrzne źródła ciepła (np. nadmierne światło słoneczne, sauna, gorąca kąpiel, podkładki grzewcze lub termofory).
● Jeśli plaster spowodował podrażnienie skóry, podrażnione miejsce należy chronić przed słońcem, które może wywołać zmiany zabarwienia skóry.

Jak używać plastra
Każdy plaster jest zapakowany w oddzielną saszetkę. Plaster Leganto należy nakleić na skórę zaraz po
otwarciu saszetki i zdjęciu warstwy ochronnej.

1. Aby otworzyć saszetkę należy uchwycić jej dwa brzegi i rozerwać.

2. Wyjąć plaster z saszetki.

3. Lepka strona plastra jest pokryta przezroczystą warstwą ochronną. Trzymać plaster w obu rękach, zwrócony warstwą ochronną do siebie.

4. Zgiąć plaster na pół, aby rozchylić nacięcie w kształcie S wykonane w warstwie ochronnej.

5. Oderwać jeden brzeg warstwy ochronnej. Nie dotykać palcami lepkiej strony plastra.

6. Przytrzymać drugą połowę sztywnej warstwy ochronnej i przyłożyć lepką powierzchnię plastra do skóry. Docisnąć mocno plaster w danym miejscu.

7. Odchylić drugą połowę plastra i zdjąć drugą część warstwy ochronnej.

8. Mocno docisnąć plaster dłonią przez około 20 do 30 sekund, aby upewnić się, że dotyka skóry i brzegi zostały dobrze przyklejone.

Niezwłocznie po naklejeniu plastra umyć ręce wodą z mydłem.

Jak usunąć zużyty plaster
Powoli i ostrożnie odkleić wykorzystany plaster. Wszelkie lepkie substancje, które pozostały na skórze po odklejeniu plastra, powinny dać się usunąć ciepłą wodą z łagodnym mydłem. Można także zastosować niewielką ilość olejku dla niemowląt w celu usunięcia lepkich substancji, które nie zostały zmyte. Nie używać alkoholu lub innych rozpuszczalników, jak zmywacz do paznokci, ponieważ mogą podrażnić skórę. Wybrać miejsce naklejenia nowego plastra, postępować zgodnie z instrukcja podaną powyżej.

PRZEDAWKOWANIE

Zastosowanie większej niż zalecana przez lekarza dawki leku Leganto może spowodować nudności, wymioty, spadek ciśnienia krwi, omamy (widzenie lub słyszenie zjawisk nieprawdziwych), splątanie, nadmierną senność, mimowolne ruchy kończyn i drgawki.

W przypadku zastosowania większej liczby plastrów niż zalecona przez lekarza, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem albo szpitalem i zastosować się do otrzymanych zaleceń dotyczących usunięcia plastrów.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Rotygotyna wnika do krwi przez skórę, dlatego jedzenie lub picie nie mają wpływu na działanie leku.

Należy omówić z lekarzem, czy spożywanie alkoholu jest bezpieczne podczas stosowania leku Leganto.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ wpływ rotygotyny na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko nie jest znany, nie należy stosować leku Leganto w czasie ciąży. Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Leganto. Rotygotyna może przenikać do mleka kobiet i oddziaływać na dziecko, może też zmniejszać ilość wytwarzanego mleka kobiecego.

Planujesz ciążę lub jesteś młodą matką? Zapoznaj się z produktami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci i niemowląt.

Zobacz także najnowsze laktatory oraz inne akcesoria dla mam.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT LEGANTO

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).Znajdź inne produkty z tej kategorii:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

LEGANTO CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Zadbaj o swoje zdrowie już teraz! Kupuj najtaniej!
Zapoznaj się z cenami naturalnych produktów zdrowotnych.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się.

Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.
Please enter your comment!
Please enter your name here