Latuda

Lek Latuda zawiera substancję czynną o nazwie lurazydon, która należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi. Stosowany jest w leczeniu objawów schizofrenii u dorosłych pacjentów w wieku 18 lat i starszych. Działanie lurazydonu polega na blokowaniu receptorów w mózgu, do których przyłącza się dopamina i serotonina. Dopamina i serotonina są neuroprzekaźnikami (substancjami umożliwiającymi komórkom nerwowym komunikowanie się między sobą) związanymi z występowaniem objawów schizofrenii. Poprzez blokowanie tych receptorów lurazydon pomaga normalizować aktywność mózgu, zmniejszając objawy schizofrenii.

Schizofrenia jest zaburzeniem, w którym występują objawy, takie jak słyszenie, widzenie lub odczuwanie nieistniejących rzeczy, błędne przekonania, niezwykła podejrzliwość, wycofanie, niespójna mowa oraz spłycenie zachowań i emocji. Osoby z tym zaburzeniem mogą także odczuwać depresję, lęk, winę lub napięcie. Lek ten stosowany jest w celu złagodzenia objawów schizofrenii.

Jaki jest skład Latuda, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lurazydon.

Każda tabletka 18,5 mg zawiera chlorowodorek lurazydonu odpowiadający 18,6 mg lurazydonu.
Każda tabletka 37 mg zawiera chlorowodorek lurazydonu odpowiadający 37,2 mg lurazydonu.
Każda tabletka 74 mg zawiera chlorowodorek lurazydonu odpowiadający 74,5 mg lurazydonu.

Pozostałe składniki to: mannitol, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, magnezu stearynian (E 470b), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, żelaza tlenek żółty (E 172 (w tabletkach 74 mg), indygotyna (E 132) (w tabletkach 74 mg) oraz wosk Carnauba (E 903).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Latuda – jak stosować?

Zalecana dawka początkowa wynosi 37 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększać lub zmniejszać tę dawkę w zakresie od 18,5 mg do 148 mg raz na dobę. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać 148 mg raz na dobę.

Dawka dla konkretnego pacjenta zostanie ustalona przez lekarza z uwzględnieniem:
• reakcji pacjenta na zastosowaną dawkę
• ewentualnych innych leków przyjmowanych przez pacjenta (patrz punkt 2, „Lek Latuda a inne leki” w załączonej poniżej ulotce)
• ewentualnych problemów pacjenta z nerkami lub wątrobą.

Tabletkę/tabletki leku należy połknąć w całości popijając wodą, aby nie poczuć ich gorzkiego smaku. Pacjent powinien przyjmować dawkę leku regularnie, codziennie o tej samej porze, co ułatwia pamiętanie o przyjęciu leku. Lek ten należy przyjmować z pokarmem lub bezpośrednio po posiłku, co ułatwia wchłanianie leku przez organizm i umożliwia jego lepsze działanie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Latuda, należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem. U pacjenta może wystąpić senność, zmęczenie, nieprawidłowe ruchy ciała, problemy ze staniem i chodzeniem, zawroty głowy spowodowane niskim ciśnieniem krwi oraz nieprawidłowa praca serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Latuda – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas przyjmowania tego leku należy unikać picia alkoholu, ponieważ alkohol nasila negatywne działanie leku. Podczas przyjmowania tego leku nie należy pić soku grejpfrutowego. Grejpfruty mogą wpłynąć na działanie tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Latuda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży, chyba że zostało to uzgodnione z lekarzem.

Jeżeli lekarz uzna, że potencjalne korzyści z leczenia w okresie ciąży przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka, będzie dokładnie monitorował stan dziecka po urodzeniu.

Wynika to z faktu, że u noworodków, których matki przyjmowały lurazydon w ostatnim trymestrze ciąży (ostatnie 3 miesiące), mogą wystąpić następujące objawy:
• drżenie, sztywność i (lub) zwiotczenie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem i trudności z pobieraniem pokarmu.

Jeżeli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Nie wiadomo, czy lurazydon przenika do mleka matki. Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, należy porozmawiać o tym z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Latuda

Ulotka Latuda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Latuda przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Latuda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Latuda w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Latuda

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Latuda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

23 komentarze do “Latuda”

  1. Biorę 148 mg Latudy i 20 mg Zolaxy .
    Lek trochę mnie zaktywizował i poza tym nie widzę pozytywnych zmian.
    Leczę się od 1995 roku.
    Przez 15 lat brałem tylko Zolaxę.
    Po takich wytłumiaczach mózgu nadaję się tylko na rentę.

    Odpowiedz
  2. Biorę lurazydon 37mg od 8 m-cy bardzo dobry lek nowej generacji w moim przypadku bardzo mi pomógł można powiedzieć że postawił mnie na nogi . Można żyć znośnie.Jestem schizofrenikiem ? Polecam wszystkim latude bardzo dobry lek brać regularnie i nie trzeba się bać dzięki latudzie odzyskałem zdrowie i spokój.⭐⭐⭐⭐⭐

    Odpowiedz
  3. Biorę lurazydon 37mg od 8 m-cy bardzo dobry lek nowej generacji w moim przypadku bardzo mi pomógł można powiedzieć że postawił mnie na nogi . Można żyć znośnie.Jestem schizofrenikiem ?

    Odpowiedz
  4. biorę od 2 miesięcy objawy zredukowały się dobry lek na schizofrenie. na początku kręciło mi się w głowie teraz o wiele lepiej się czuję przyjmuję dawkę 74mg

    Odpowiedz
    • Cześć czy bierzesz razem z latuda jeszcze inne leki? jestem schizofreniczka i biorę 111mg Latudy ale nie wiem czy to nie za duża dawka bo po wzięciu jej wieczorem mam dziwne ruchy ciała i muszę po godzinie wziąć 10mg olanzapiny bo inaczej źle się czuje.mam też lęki

      Odpowiedz
    • może trzeba obniżyć dawkę i włączyć inny lek.latuda pobudza do działania czyli to jest plus.ja biorę Olanzapine wraz z latuda.wazne są właściwie dobrane dawki lekow

      Odpowiedz
    • Niestety nie wszystkim pomaga . Po miiesiącu brak poprawy . Wręcz przeciwnie nasiliły się urojenia, kompletny brak snu . Teraz jest problem z odstawieniem tego leku. Szukamy pomocy . Wizyta dopiero za przeszlo miesiąc. Jedyny plus tego leku to brak apetytu . Urojenia jeszcze gorsze jak na poprzenim leku . . żadne uspokajacze typu hydroxyzyna czy lorafen nie pomagają.. /

      Odpowiedz
      • Cześć czy bierzesz razem z latuda jeszcze inne leki? jestem schizofreniczka i biorę 111mg Latudy ale nie wiem czy to nie za duża dawka bo po wzięciu jej wieczorem mam dziwne ruchy ciała i muszę po godzinie wziąć 10mg olanzapiny bo inaczej źle się czuje.mam też lęki

        Odpowiedz
      • Ja biorę 111mg i 10mg olanzapiny.lekarz musi dostosowac(dołączyć drugi lek)latuda działa pobudzajaco więc to jest plus tylko trzeba dostosować też dawkę i dołączyć jeszcze jakiś lek na schizofrenie.

        Odpowiedz
      • może trzeba obniżyć dawkę i włączyć inny lek.latuda pobudza do działania czyli to jest plus.ja biorę Olanzapine wraz z latuda.wazne są właściwie dobrane dawki lekow

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Latuda. Podziel się doświadczeniami na forum.