LAMISTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)


PRODUKT ARCHIWALNY

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Lamistad należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch chorób – padaczki i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Działanie leku Lamistad w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.
• U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej, Lamistad może być stosowany w leczeniu padaczki pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami. Lamistad może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych ze schorzeniem zwanym zespołem Lennoxa-Gastauta.
• U dzieci w wieku od 2 do 12 lat Lamistad może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych chorób. Może być stosowany pojedynczo w leczeniu postaci padaczki zwanej typowymi napadami nieświadomości.

Lamistad stosuje się także w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
U pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi (czasami zwanymi psychozą maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju z epizodami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z epizodami depresji (głęboki smutek lub rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej Lamistad można stosować pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania epizodom depresji występującym w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych.
Mechanizm, za pośrednictwem którego lek Lamistad wywiera w mózgu takie działanie, nie został
dotychczas poznany.


SKŁAD

Substancją czynna jest lamotrygina. Każda tabletka zawiera 5mg, 25 mg, 50 mg, 100 mg lub 200 mg lamotryginy.

Inne składniki leku to: krospowidon, acesulfam potasowy (E 950), substancja smakowo-zapachowa pomarańczowa, mannitol (E 421), krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Lekarz prowadzący rozpocznie leczenie od małych dawek, a następnie stopniowo, w ciągu kilku tygodni, zwiększy dawkę, aż do osiągnięcia dawki skutecznej dla pacjenta (zwanej dawką efektywną).
Nie należy nigdy przyjmować większej dawki niż ta zalecona przez lekarza prowadzącego.

Zazwyczaj dawka efektywna leku Lamistad u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 12 lat wynosi od 100 mg do 400 mg na dobę.

U dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawka efektywna jest zależna od masy ciała – zwykle wynosi od 1 mg do 15 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, maksymalnie do 400 mg na dobę.

Tabletki leku Lamistad 5 mg można dzielić na dwie równe części.

PRZEDAWKOWANIE

Jeżeli ktokolwiek zastosuje zbyt dużą dawkę leku Lamistad:
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli to możliwe należy pokazać opakowanie leku Lamistad.

U osoby, która zastosowała zbyt dużą dawkę leku Lamistad mogą wystąpić:
• szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs),
• niezborność ruchów, brak koordynacji, niemożność utrzymania równowagi (ataksja),
• utrata przytomności lub śpiączka.

JEDZENIE I PICIE

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Brak informacji na temat związku stosowania leku LAMISTAD z jedzeniem i piciem.

CIĄŻA

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę.

Nie należy przerywać leczenia padaczki w czasie ciąży. Istnieje jednak zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki stosowały lek Lamistad w czasie ciąży. Do tych wad należą rozszczep warg lub podniebienia. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub jest w ciąży, lekarz prowadzący może zalecić dodatkowo przyjmowanie kwasu foliowego.

W trakcie ciąży może także zmienić się skuteczność leku Lamistad, dlatego też lekarz prowadzący może pobrać krew do badania w celu sprawdzenia stężenia leku Lamistad we krwi oraz dostosować jego dawkę.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT LAMISTAD (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

POBIERZ ULOTKĘ

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie
FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here