Koronawirus w Polsce: Apteki wydają płyn do dezynfekcji w pojemnikach przyniesionych przez pacjentów

Po apelach farmaceutów, Główny Inspektor Farmaceutyczny wyraził zgodę na rozlewanie płynu do dezynfekcji do mniejszych pojemników. Decyzja została podjęta z uwagi na coraz większe tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) w naszym kraju.

płyn do dezynfekcji

Reakcja GIF na apele farmaceutów

Farmaceuci w aptekach potrafią bezproblemowo wytworzyć podstawowe preparaty dezynfekujące. Niestety do tej pory prawo zabraniało wydawania pacjentom bez recepty.

Dodatkowym problemem było ograniczenie polegające na tym, że nie mogli rozlewać tych preparatów z dużego zbiorczego pojemnika do mniejszych, do użytku osobistego.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał we wtorek komunikat o następującej treści:

„Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, GIF informuje, że apteki posiadające izby recepturowe (pomieszczenia, w których wytwarza się leki), mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych lub dostarczonych przez pacjenta”

Aktualna sytuacja w Polsce

Obecnie sytuacja na całym świecie robi się coraz poważniejsza. Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii. W dniu dzisiejszym odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną w Polsce. Jest to kobieta, która była hospitalizowana w jednym z poznańskich szpitali. Liczba zakażonych w Polsce (wg danych na dzień dzisiejszy  tj. 12.03.2020. na godz. 13:45) wynosi 49 osób. Należy mieć jednak na uwadze, że liczba ta może być znacząco niedoszacowana. W naszym kraju w dalszym ciągu wykonuje się  zdecydowanie mniej badań diagnostycznych niż np. w takich krajach europejskich jak Włochy, czy Niemcy. Ponadto koronawirusa niełatwo jest wykryć. Zdarza się, że testy dają wyniki fałszywie dodatnie i trzeba je powtarzać.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że za około tygodnia możemy się spodziewać 1000 osób z potwierdzonym zakażeniem. A mowa tutaj wyłącznie o zweryfikowanych przypadkach zakażenia. Jednocześnie minister zdrowia zaznacza, że Polska obecnie poszerza grupę osób poddawanych testom na obecność koronawirusa do wszystkich osób, które miały kontakt z chorymi i są objęte kwarantanną.