Kennaf

Lek Kennaf jest lekiem przeciwbólowym (lekiem łagodzącym ból), stosowanym w celu uśmierzenia bólu o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych i bólu o dużym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu innych leków przeciwbólowych.

Buprenorfina należy do grupy leków zwanych opioidami (silnie działające leki przeciwbólowe), które zmniejszają ból poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy (na swoiste komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i w mózgu). Lek Kennaf nie jest odpowiedni do leczenia ostrego (krótkotrwałego) bólu.

Jaki jest skład Kennaf, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest buprenorfina.

Kennaf, 35 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster: każdy system transdermalny, plaster zawiera 20 mg buprenorfiny i uwalnia 35 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni systemu transdermalnego, plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 25 cm2. Kennaf, 52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster: każdy system transdermalny, plaster zawiera 30 mg buprenorfiny i uwalnia 52,5 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni systemu transdermalnego, plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 37,5 cm2.

Kennaf, 70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster: każdy system transdermalny, plaster zawiera 40 mg buprenorfiny i uwalnia 70 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni systemu transdermalnego, plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 50 cm2.

Pozostałe składniki leku to:

Substancje pomocnicze:
Ekstrakt olejowy z liścia aloesu zwyczajnego (zawiera również olej sojowy rafinowany i α-tokoferolu octan).

Warstwa przylegająca: Styren-butadien-styren (SBS) i styren-butadien kopolimery blokowe, kalafonia, przeciwutleniacze (2,4-bis (1,1-dimetyloetylo) fosforyn (3:1); tris (2,4-ditert- butylofenylo) fosforan

Warstwa zewnętrzna:
Polietylen/Żywica termoplastyczna/Poliester/Aluminium
Tusz niebieski

Warstwa zabezpieczająca: poliester, silikonowany.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Kennaf – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Kennaf dostępny jest w trzech mocach: Kennaf, 35 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster, Kennaf, 52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster, Kennaf, 70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster.

Lekarz zdecyduje, która moc jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta. Jeśli jest to konieczne, w trakcie leczenia lekarz może zmienić aktualnie stosowany system transdermalny na system o mniejszej lub większej mocy.

Zalecana dawka to:
Pacjenci dorośli
Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, należy nałożyć jeden system transdermalny leku Kennaf(w sposób opisany poniżej) i zmienić go najpóźniej po 3 dniach. Na opakowaniu zewnętrznym należy zapisać datę nałożenia nowego plastra, pomoże to w dokładnym przestrzeganiu terminu zmiany plastra.
Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli zalecił on stosowanie innych leków przeciwbólowych jednocześnie z systemem transdermalnym, ponieważ w innym przypadku nie uzyska się pełnych korzyści z leczenia lekiem Kennaf.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawki leku u pacjentów w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek/pacjenci dializowani
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub pacjentów dializowanych nie ma konieczności dostosowania dawki leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, siła oraz czas działania leku Kennaf mogą być zmienione. Jeśli występuje taka sytuacja, lekarz będzie uważniej kontrolował pacjenta.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Kennaf nie należy stosować u osób poniżej 18 lat, ze względu na brak doświadczeń w tej grupie wiekowej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Kennaf mogą wystąpić objawy
przedawkowania buprenorfiny. Przedawkowanie może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych buprenorfiny, takich jak senność, nudności i wymioty. Pacjent może mieć szpilkowate źrenice, może wystąpić zmniejszenie częstości oddechów lub płytki oddech. Może także wystąpić zapaść krążeniowa. W takich sytuacjach należy usunąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli pacjent zauważy, że zastosował więcej plastrów niż jest to konieczne, powinien jak najszybciej usunąć dodatkowy plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kennaf – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Kennaf. Alkohol może nasilać niektóre działania niepożądane systemu transdermalnego oraz powodować pogorszenie samopoczucia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kennaf w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak jest wystarczających doświadczeń dotyczących stosowania buprenorfiny podczas ciąży. Dlatego nie należy stosować leku Kennaf w okresie ciąży lub jeśli pacjentka mogłaby zajść w ciążę podczas
leczenia.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Kennaf

Ulotka Kennaf – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Kennaf przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Kennaf m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Kennaf w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Kennaf

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Kennaf? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Kennaf. Podziel się doświadczeniami na forum.