Kelicardina

Podmiot odpowiedzialnyWrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A.
Kod ATC
ProceduraNAR
Substancja

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kelicardina?

Kelicardina jest kompozycją wyciągów z ziela (liści) konwalii i kwiatostanu głogu oraz trokserutyny, tradycyjnie stosowaną w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, niewymagającej stosowania innych leków, bez objawów zastoju krążenia i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w wieku starszym.

Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania, a jego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Jaki jest skład Kelicardina, jakie substancje zawiera?

100 g kropli zawiera:
Convallariae extractum fluidum (1:1) 50,0 g
ekstrahent: etanol 70% V/V
Crataegi folii cum flore extractum fluidum (1:1) 42,0 g
ekstrahent: etanol 70% V/V
Troxerutinum 0,5 g

Substancja pomocnicza
Etanol 96% V/V

1 ml (tj. ok. 0,940 g) kropli doustnych zawiera: 0,47 g Convallariae extractum fluidum (wyciąg płynny z ziela – liści konwalii) (1:1), co odpowiada od 2,5 j.g. do 4,2 j.g. glikozydów nasercowych; 0,40 g Crataegi folii cum flore extractum fluidum (wyciąg płynny z kwiatostanu głogu) (1:1) i 4,7 mg troxerutinum (trokserutyna).

Produkt leczniczy zawiera 59 – 67 % V/V etanolu, tj. do 542 mg na dawkę (1 ml).

Dawkowanie preparatu Kelicardina – jak stosować ten lek?

Dorośli: 20 kropli (ok. 1 ml) 3 razy na dobę.

Lek stosować doustnie, zaleca się przyjmować między posiłkami.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Mogą wystąpić objawy przedawkowania glikozydami nasercowymi oraz alkoholem. Należy wówczas niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania preparatu Kelicardina.

Dane literaturowe na temat zatruć ostrych po przedawkowaniu u ludzi preparatów z konwalii wskazują, że głównymi objawami były: arytmia, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka) i ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, senność, zaburzenia widzenia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kelicardina – czy mogę spożywać alkohol?

Lek zaleca się przyjmować między posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kelicardina w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u tej grupy pacjentów.

Wpływ na płodność nie jest znany.

Ulotka Kelicardina – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Kelicardina przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Kelicardina - -, Krople doustne (Preparat ziołowy)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Kelicardina m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Kelicardina - -, Krople doustne (Preparat ziołowy)

Opinie o Kelicardina - forum pacjentów

Stosujesz Kelicardina? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz