Leki stosowane w dermatologii

Lista leków dermatologicznych, leków stosowanych w leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci. Znajdziesz tu ulotki leków dermatologicznych oraz opinie pacjentów o lekach. Powyższa lista uwzględnia zarówno leki, jak i wyroby medyczne oraz suplementy, które działają od wewnątrz, pozwalając uzupełnić dietę osób posiadających cerę trądzikową w niezbędne składniki odżywcze.

Przygotowany przez nas spis uwzględnia nie tylko leki na trądzik młodzieńczy, ale także preparaty przeznaczone do zwalczania wielu innych schorzeń dermatologicznych takich jak, chociażby: łuszczyca, grzybica, rogowacenie słoneczne, owrzodzenia, oparzenia skóry wszystkich stopni.

Zobacz także:

Grzybica skóry
Odciski
Opryszczka i zajady
Środki do dezynfekcji skóry i ran
Trądzik
Ukąszenia owadów
Urazy, rany, skaleczenia
Wypadanie włosów – leki na łysienie

Leki dermatologiczne na trądzik

Popularne substancje wykorzystywane w dermatologii, to m.in.: kwas salicylowy (o działaniu złuszczającym, stosowany w żelach i maściach,a także w płynach na skórę, czy plastrach na odciski), witaminę A (palmitynian retinylu) na rogowacenie naskórka, klindamycynę (antybiotyk z grupy linkozamidów – antybiotyki dermatologiczne) izotretynoinę powodującą hamowanie rozrostu gruczołów łojowych i wiele innych. Są to leki dermatologiczne na trądzik i nie tylko. W tej sekcji znajdziesz też rozmaite leki przeciwinfekcyjne.

Leki przeciwtrądzikowe, maści i preparaty

Uciążliwie pryszcze potrafią uprzykrzyć życie i obniżyć poczucie własnej wartości. Dlatego za cel poniższego artykułu postawiliśmy sobie przedstawienie, jak skutecznie walczyć na co dzień z objawami trądziku, a także zaprezentować spis zawierający leki dermatologiczne na trądzik dostępne zarówno bez recepty, jak i wydawane na receptę.

Trądzik przez wiele osób bywa bagatelizowany, bowiem liczne wykwity skórne – zwłaszcza jeśli występują w okresie dojrzewania – są uznawane za stan przejściowy. W związku z tym często nie podejmujemy leczenia i zaniedbujemy właściwą pielęgnację skóry. Uważamy, że problem zniknie sam, wraz z wiekiem. Gdy trądzik nie ustępuje, zaczynamy panikować, łapiąc przypadkowe drogeryjne preparaty, które mają wyleczyć nas z uciążliwych pryszczy. Niestety, w konsekwencji pogarszają wygląd skóry poprzez nadmierne jej przesuszenie lub zapychanie porów. By skutecznie walczyć z problemami skórnymi, należy przede wszystkim wybrać się na konsultację do dermatologa, który określi rodzaj trądziku i podpowie, jakie leczenie będzie skuteczne, dobierając odpowiednie leki dermatologiczne. Istnieje również kilka sprawdzonych sposobów, które warto włączyć do codziennej pielęgnacyjnej rutyny. Choć są one proste w stosowaniu i nie wymagają dużych nakładów finansowych, to często dają naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.

Oczyszczanie cery trądzikowej

Codzienne oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważne zwłaszcza u osób borykających się z trądzikiem. Niestety, podczas zakupów często wybieramy agresywne preparaty antybakteryjne, ponieważ uważamy, że to właśnie bakterie wywołują trądzik. W praktyce jednak, to zmiany hormonalne, stres oraz zła dieta są jego głównymi winowajcami. Tego typu żele czy mydła tylko przesuszają delikatną skórę twarzy, co znacząco pogarsza jej wygląd. Przesuszona buzia zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, by wyrównać warstwę hydrolipidową a wówczas zaczynają blokować się pory. Dlatego wybieraj produkty delikatne w działaniu, najlepiej te adresowane do skóry wrażliwej.

Tonik trądzik różowaty

Użycie toniku jest ważne dla wyglądu naszej cery, ponieważ zawęża pory, a przy tym najczęściej łagodzi stany zapalne skóry czy zaczerwienienia. Po tonizowaniu twarzy warto wybrać delikatny krem nawilżający. W tym wypadku również należy zwrócić uwagę na jego skład – nie powinien posiadać żadnych silikonów, ani innych substancji zapychających pory. Na rynku dostępne są też preparaty dwa w jednym, które jednocześnie tonizują i nawilżają skórę wrażliwą i skłonną do wykwitów. One  również są generalnie skuteczne w walce z trądzikiem, ale trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.
Złuszczanie trądzik – peeling do cery trądzikowej
Pamiętaj, by nie podrażniać skóry ziarnistymi peelingami, które zaostrzają stany zapalne. Z drugiej strony, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z usuwania martwych komórek naskórka, które często blokują ujścia kanalików łojotokowych oraz nieestetycznie wyglądają. W tym wypadku sprawdzają się peelingi enzymatyczne, które zmniejszają przebarwienia oraz ograniczają produkcję sebum.

Skuteczne sposoby walki z trądzikiem po opalaniu

Mimo, że po kilku słonecznych dniach może się wydawać, że słońce działa na naszą korzyść w walce z pryszczami („wysusza” bowiem wykwity), to po jakimś czasie organizm zacznie się bronić, produkując jeszcze więcej sebum. W efekcie, stan naszej skóry może jeszcze bardziej się pogorszyć i konieczne będzie sięgnięcie po leki dermatologiczne. Dlatego w mocno słoneczne dni należy nie eksponować zbytnio twarzy, a przy tym trzeba stosować kremy z filtrem.

Przykładowe substancje stosowane w dermatologii:

Grzybica skóry:

Flukonazol
Itrakonazol
Ketokonazol
Klotrymazol
Kwas mlekowy
Terbinafina
Worykonazol

Opryszczka:

Acyklowir
Pranobeks inozyny

Dezynfekcja skóry:

Jodowany powidon
Alkohol izopropylowy

Trądzik:

Ichtiol
Izotretynoina
Kwas fusydynowy
Nadtlenek benzoilu
Witamina B2 (ryboflawina)

Ukąszenia owadów:

Adrenalina
Benzokaina