Leki na podtrzymanie ciąży

Zobacz także:

Alergia w ciąży
Ból w ciąży
Hemoroidy w ciąży
Infekcje intymne w ciąży
Nudności i wymioty w ciąży
Przeziębienie w ciąży
Zaparcia w ciąży
Zgaga w ciąży
Wszystkie leki do stosowania w ciąży

Czynniki decydujące o wprowadzeniu leków na podtrzymanie ciąży

Ciąża to, dla każdej kobiety bardzo ważny okres w jej życiu. W niektórych przypadkach, aby dziecko urodziło się o czasie i nie doszło do poronienia, lekarz ginekolog decyduje się na podjęcie dodatkowych środków ostrożności i wprowadzeniu kuracji farmakologicznej.

Jest klika powodów, dla których lekarz ginekolog może podjąć decyzję o przepisaniu leków na podtrzymanie ciąży. Należą do nich między innymi:

  • Przedwczesny poród lub poronienie w poprzedniej ciąży. Jeśli w poprzednich ciążach doszło do takich sytuacji, jest to jeden z głównych powodów, kiedy ginekolog przepisze leki na potrzymanie.
  • plamienia lub bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży. Leki w tym przypadku podawane są, aby uniknąć poronienia.
  • niewydolność szyjki macicy. Podczas trwania ciąży niewydolność, może spowodować, że ciąża nie zostanie utrzymana, dlatego ważne jest zastosowanie leków na podtrzymanie i oszczędny tryb życia.
  • zbyt wczesne skurcze w III trymestrze ciąży. Jeśli pod koniec ciąży wystąpią gwałtowne skurcze, aby wykluczyć ryzyko urodzenia wcześniaka lekarz również może zalecić podanie leków na potrzymanie.

Jakie leki przyjmuje się na podtrzymanie ciąży?

Leki, które przyjmuje się na potrzymanie ciąży to substancje z hormonem żeńskim progesteronem, który odpowiada za prawidłowy przebieg ciąży.  Jego syntetyczne odpowiedniki to luteina, którą przyjmuje się pod język na początku ciąży lub w ostatniej jej fazie dopochwowo. Istnieją również tabletki ze sztucznym odpowiednikiem progesteronu, nazywanym dydrogesteron, przyjmuje się wyłącznie doustnie. Leki na potrzymanie ciąży dostępne są wyłącznie na receptę i to czy jest konieczność ich zażywania decyduje  zawsze lekarz.