Katar i zatoki, jak przeciwdziałać, leczyć?

Większość ludzi wie, że katar i zatoki są spowodowane przeziębieniem, ale czy wie, jak przeciwdziałać tym objawom? Katar jest zwykle spowodowany zastojem śluzu w jamie nosowej. Zapalenie zatok to infekcja jednej lub też więcej zatok. Najczęstszymi przyczynami są infekcje wirusowe takie jak: przeziębienie, grypa czy też reakcje alergiczne jak na przykład: katar sienny, astma oraz czynniki środowiskowe, takie jak pyłki i dym. Kiedy te stany się pogarszają, mogą powodować silne bóle głowy, zmęczenie, ból w klatce piersiowej lub też kaszel.

Istnieje wiele sposobów leczenia zatkanego nosa i kataru. Najlepszym sposobem ustalenia przyczyny i znalezienia najlepszego leczenia jest wizyta u lekarza.

Alergie – o czym należy pamiętać?

Zatkany nos lub katar może być bardzo frustrującym doświadczeniem. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu jest ograniczenie czynników obciążających, które się do tego przyczyniają, takich jak alergeny, zanieczyszczenia, stres i zimne powietrze. Standardowe płukanie nosa ciepłą solą fizjologiczną pomoże złagodzić przekrwienie nosa i otworzyć przewody nosowe. Jeśli przekrwienie jest spowodowane infekcją wirusową, można zastosować leki dostępne bez recepty. Zastrzyki dla alergików lub aerozole do nosa również działają dobrze w łagodzeniu zatkanego nosa.

Jak przeciwdziałać katarowi czy też infekcji zatok?

Katar i zatoki, jak przeciwdziałać, leczyć? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ objawy każdej osoby będą inne. Jednak leczenie kataru i zatok często można wykonać za pomocą leków dostępnych bez recepty i naturalnych środków.

Kiedy dana osoba ma katar lub też infekcje zatok, może często kichać, mieć zaczerwieniony i podrażniony nos, kaszel itp. Leki dostępne bez recepty, zmniejszające przekrwienie, często mogą zapewnić tymczasową ulgę. Leki na zatoki i katar między innymi działają poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie, co udrażnia przepływ śluzu i zmniejsza rozmiar przekrwienia. Jeśli dana osoba regularnie przyjmuje leki zmniejszające przekrwienie, jej zatoki mogą być nieco mniej przekrwione i może ona odczuwać mniejszy ból zatok.

Można również stosować naturalne środki na katar czy też zatoki. Niektóre środki tego rodzaju to na przykład aerozol do nosa z solą fizjologiczną, płukanie słoną wodą, picie gorącej wody z cytryną. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o tym, jakie środki zaradcze są odpowiednie dla danej osoby i stosować je zgodnie z zaleceniami.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie infekcji zatok, nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Indywidualne objawy każdej osoby będą się różnić. Zapobieganie katarowi jest stosunkowo proste.  W takim wypadku trzeba unikać drażniących błonę śluzową nosa zanieczyszczeń czy też dymu.

Z katarem czy też zatokami często można sobie radzić za pomocą leków dostępnych bez recepty i naturalnych środków. W zależności od objawów najlepszym rozwiązaniem mogą być leki zmniejszające przekrwienie, spraye do nosa z solą fizjologiczną, płukanie gardła, gorąca woda, cytryna itp.

Warto pamiętać, aby również porozmawiać z lekarzem o tym, jakie środki zaradcze są odpowiednie dla określonej osoby. Jeśli wystąpi ostra infekcja, najlepszym sposobem jej leczenia jest przyjmowanie antybiotyków zgodnie z zaleceniami lekarza.