KATADOLONPodmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o. o.

OPIS DZIAŁANIA LEKU / WSKAZANIA

Katadolon zawiera jako substancję czynną maleinian flupirtyny.
Jest to nieopioidowy lek przeciwbólowy. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe i zapobiega nasilaniu się bólu. Nie powoduje przyzwyczajenia, nie prowadzi do rozwoju tolerancji na lek.

Wskazania do stosowania:
Bóle słabe lub umiarkowane, ostre i przewlekłe układu mięśniowo – szkieletowego, różnego pochodzenia, związane ze wzmożonym napięciem mięśni, w szczególności pourazowe lub w przebiegu ucisku korzeni nerwowych.

SKŁAD LEKU

Jedna kapsułka zawiera jako substancję czynną 100 mg flupirtyny maleinianu oraz następujące substancje pomocnicze: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kopowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, woda oczyszczona, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Lek Katadolon należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lekarz ustali dawkowanie leku w zależności od natężenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Flupirtynę stosuje się zwykle w dawce 100 mg (1 kapsułka leku Katadolon, połykana w całości) 3 do 4 razy na dobę, w możliwie jednakowych odstępach czasu.

Jeżeli ból jest intensywny, dawkę można zwiększyć do 200 mg (2 kapsułki) 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki 600 mg flupirtyny (6 kapsułek) na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni na początku leczenia przyjmować 100 mg (1 kapsułkę) rano i wieczorem. Dawkę można następnie zwiększyć, w zależności od intensywności bólu i indywidualnej tolerancji leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek albo ze zmniejszoną zawartością białka we krwi nie powinni zażywać więcej niż 300 mg flupirtyny na dobę (3 kapsułki). Jeżeli konieczne jest podawanie większych dawek, lek należy stosować pod ścisłą kontrolą.

Kapsułki należy połykać w całości (nie gryźć) i popić płynem. W wyjątkowych przypadkach kapsułkę można otworzyć i zażyć tylko jej zawartość. Bardzo gorzki smak można zneutralizować odpowiednim pokarmem np. bananem.

Czas leczenia zależy od decyzji lekarza.

Ponieważ flupirtyna metabolizowana jest głównie w wątrobie, podczas przedłużonego podawania konieczna jest regularna kontrola aktywności aminotransferaz wątrobowych, aby można porównać ją z wartościami sprzed leczenia i ocenić wpływ leku na ten narząd.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

PRZEDAWKOWANIE

Zanotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Dawka do 5 g flupirtyny powoduje nudności,
wyczerpanie, częstoskurcz, zaburzenia świadomości, suchość błon śluzowych jamy ustnej.

Zwykle po sprowokowaniu wymiotów, zastosowaniu wymuszonej diurezy, podaniu węgla aktywowanego i uzupełnieniu elektrolitów, pacjent wraca do zdrowia w ciągu 6 do 12 godzin. Nie obserwowano stanów zagrażających życiu.

Badania na zwierzętach wykazały, że przedawkowanie lub zatrucie flupirtyną może wywołać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i potencjalne działanie toksyczne na wątrobę.

Brak specyficznej odtrutki. W razie przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

JEDZENIE I PICIE

Kapsułki należy popić niewielką ilością płynu.
Podczas leczenia należy unikać napojów alkoholowych.

CIĄŻA

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Dotychczas brak dowodów szkodliwego działania maleinianu flupirtyny na płód. Jednak Katadolon, podobnie jak większość leków, nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT TEGO LEKU

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).KATADOLON CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

4 KOMENTARZE

  1. Zazdroszczę Ci, ból w dalszym ciągu daje mi się we znaki. Nie mogę dłużej stać, czy każda zmiana pozycji z siedzącej wstawanie – powoduje silny ból. Przypuszczam, że dane mi żyć z tym bólem, bo do małego ciągłego staram się przyzwyczajać jeśli bardzo mi nie zakłóca poruszania się.

    • Lekarz przepisał mi Katadolon 1 tabletkę na noc przy rwie kulszowej. Pomaga mi to przespać noc. Jestem po zawale serca i mam wszczepiony kardiowerter ,chcę zapytać czy zażycie więcej niż 1 tabletki nie zaszkodzi sercu.

  2. Katadolon lekarz mi przepisał z powodu uzależnienia od opiatów: tramal i transtec. Przepukliny i wypukliny mam od 1989 roku.w odcinku lędźwiowym nazwane wielopłaszczyznowe. Na operację nie chciałam się zgodzić, bo może się nie udać. W dalszym ciągu nie chcę. Na początku brałam zastrzyki np. ketonal, olfen itd… dwa razy w miesiącu miałam zabiegi rehabilitacyjne oraz masaże różnymi metodami. Doszło do tego, że ciśnienie po zabiegach bardzo mi się podnosiło i dosłownie rehabilitanci „ściagali’ mnie z łóżka, nie byłam w stanie sama się ruszyć. Nie pamiętam już po jakich seriach zastrzyków ból zostawał uśmieżony na jakiś czas. Praca zawodowa siedząca, dźwiganie po drodze z pracy zakupów i znowu nawroty. Dopiero w 2011 roku wspaniały kolejny lekarz przepisał mi plasterki „Transtec”, których moc stopniowo mi zwiększano. Zmieniałam co 4dni. Samopoczucie doskonałe żadnych bólów ani głowy, ani żołądka mogę powiedzieć idealnie. Ale wszystko co dobre czasem się kończy zaczęłam zapominać datę, pisać, zawroty głowy. Podejrzewano udar lewej półkuli mózgowej. Po badaniach na neurologii, kroplówkach odzyskałam świadomość. Ale zakazano mi brać „Transtec I tramal /opiaty/. Od 2 dni jestem na „Katadolonie” 2xdz. mało że ból kręgosłupa i pośladka powrócił to żołądek znosi ten lek koszmarnie. Boli i czuję się jakbym wypiła alkohol przez jakię 2-3 godz. po zastosowaniu. Może to tylko na początku stosowania tego leku oby. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami, czy jest nadzieja że przestanie boleć?

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innych pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here