Jovesto

Jovesto to lek dostępny na receptę, jest przeznaczony do stosowania na łagodzący objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, spowodowanego przez alergię, np. kataru siennego lub uczulenia na roztocza w kurzu. Jest stosowany, jeśli pacjent kicha, z nosa wydziela się wodnisty katar lub występuje świąd nosa, podniebienia oraz zaczerwienienie  lub łzawienie oczu. Preparat ten dodatkowo łagodzi objawy pokrzywki (zaburzenia skóry wywołanego przez alergię), takich jak wysypka ze świądem. Jest sprzedawany m.in w opakowaniu 10 tabletek, czy 90 tabletek.

Kiedy zaczyna działać Jovesto?

Produkt leczniczy łagodzi objawy przez 24 godziny. Przyjmowanie go ułatwia powrót do codziennej aktywności oraz prawidłowego snu. Jest to lek przeciwhistaminowy, zawierający desloratadynę. Jest wskazany do stosowania  przez dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat.

Jaki jest skład Jovesto, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest desloratadyna.

W 1 ml roztworu doustnego znajduje się 0,5 mg desloratadyny,  natomiast każda tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny.

Pozostałe składniki leku w postaci roztworu doustnego to:

sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, sukraloza, disodu edetynian, aromat Tutti frutti, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to:

rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, uwodorniony olej roślinny (typu 1);

otoczka Opadry Blue 03B50689: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, indygotyna, lak (E132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Jovesto – jak stosować?

Roztwór doustny Zazwyczaj stosowana dawka to:

Dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat: 2,5 ml (½ łyżki miarowej o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (1 łyżka miarowa o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Dorośli i młodzież (w wieku co najmniej 12 lat): 10 ml (2 łyżki miarowe o pojemności 5 ml) raz na dobę.

Jeśli do opakowania dołączona jest strzykawka doustna, jej należy użyć do odmierzenia właściwej dawki. Należy połknąć zaleconą ilość preparatu, a następnie popić go niewielką ilością wody.

Jak odmierzyć dawkę
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa z zaznaczonymi objętościami 2,5 ml i 5 ml lub strzykawka doustna z podziałką co 0,5 ml.

W celu odmierzenia dawki strzykawką należy:
– odkręcić zakrętkę i odłożyć ją w bezpieczne miejsce
– zanurzyć koniec strzykawki w roztworze doustnym
– odciągnąć tłok strzykawki, nabierając potrzebną dawkę
– wyjąć strzykawkę i zamknąć butelkę.

Jeśli po nabraniu roztworu we wnętrzu strzykawki widoczne są pęcherzyki powietrza, strzykawkę należy odwrócić końcówką do góry. Powietrze przemieści się ku górze. Pociągnąć tłok, a następnie delikatnie go nacisnąć w celu usunięcia pęcherzyków powietrza. Pozostałość kilku małych pęcherzyków nie powinna stanowić problemu.

Tabletki powlekane (wskazane są do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat)

Zazwyczaj stosowana dawka w przypadku tabletek powlekanych to:
Dorośli i młodzież w wieku co najmniej 12 lat: jedna tabletka raz na dobę.

Jak długo podawać?

Lekarz określi czas trwania leczenia zależnie od stwierdzonego u pacjenta rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i poinformuje, jak długo należy stosować Jovesto.

– Jeśli pacjent ma okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie), lekarz zaleci sposób leczenia w zależności od tego, jaki był przebieg tej choroby w przeszłości.

– Jeśli pacjent ma przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (w którym objawy występują co najmniej przez 4 dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie), lekarz może zalecić dłuższe leczenie.

U pacjentów z pokrzywką czas leczenia może być różny. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Uwagi dodatkowe:

Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci do 12. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania preparatu w tej grupie wiekowej. W przypadku zaburzeń czynności nerek lekarz dostosuje dawkowanie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zawsze stosować dawkę przepisaną przez lekarza. W przypadku przypadkowego przedawkowania leki, nie powinny wystąpić poważne  zaburzenia.W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki należy mimo wszystko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jovesto – czy mogę spożywać alkohol?

Preparat może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jovesto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak informacji na temat bezpieczeństwa stosowania desloratadyny u kobiet w ciąży. Substancja czynna nie została przebadana w tym zakresie. Z tego powodu nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poinformować o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Jovesto

Sandoz Polska sp. z o.o.

Ulotka Jovesto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Jovesto przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Jovesto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Sprawdź cenę i dostępność Jovesto w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Jovesto

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Jovesto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

25 komentarzy do “Jovesto”

  1. Pani doktor przepisała córce Jovesto w tabletkach na złagodzenie objawów alergii. Córka ma 9 lat. Dopiero po zakupie przeczytałem, że lek jest dla dzieci powyżej 12 lat. Czy faktycznie lekarz się nie zna i mam tabletki wyrzucić do kosza?

    Odpowiedz
    • Miałam już chyba wszystko, aż do momentu gdy otrzymałam lek Delortan.Wygladalam jakbym wpadła w pokrzywy,duszności ,bieganie na pogotowie po zastrzyki, swędzenia .Do momentu aż dostałam wstrząs efilaktyczny.Trafilam karetka do szpitala.Noszę adrenalinę w zastrzyku na wypadek ponownego wstrząsu.Od momentu gdy zaczęłam brać lek delortan mam spokój.

      Odpowiedz
  2. Stosowałam lek przez cały okres pylenia, codziennie jedna tabletka. Pomagał na jakieś 12 godzin. Rano jak wstawałam objawy alergii, przyjmowałam tabletkę, cały dzień spokój, wieczorem zaś nawroty objawów. Co ciekawe po odstawieniu tabletek – brak okresu pylenia – objawy pojawiły się ze zdwojoną siłą :/

    Odpowiedz
  3. Ja po zastosowaniu dostałam tragicznej wysypki na twarzy, która potwornie swędzi. Nie dla wszystkich, trzeba konsultować dokładnie z lekarzem. Moja mama astmatyczka też nie może pzyjmować.

    Odpowiedz
  4. Zanim kupicie w aptece sprawdźcie w internecie opis i skutki uboczne,
    Aptekarka , odmówiła przyjęcia nie otwieranego leku z powrotem.
    Dziwne że lekarze nie słuchają pacjenta , tylko opierają się na przypuszczeniach,
    a aptekarka nie podaje prawdy lecz to co jej wygodne, byle zarobić.

    Odpowiedz
  5. Stosuję Jovesto od kilku tygodni, jestem pozytywnie zaskoczony. Latami zupełnie niepotrzebnie męczyłem się z alergią na pyłki, sierść i kurz. Po leku nie mam problemu z objawami alergii, tak jak bym jej nie miał. Co więcej, nie mam żadnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  6. Witam. Przyjmuje Jovesto od 2mies. Od około 2tyg mam zawroty głowy,ogolnie slabo aie czuje jestem zmeczona ,suchość w gardle . Będę musiała zmienić lek

    Odpowiedz
  7. Zażyłem jovesto pierwszy raz kiedy męczyłem się z katarem alergicznym. Po chwili katar minął ale moje powieki i okolice oczu opuchły. Najpierw oko prawe potem lewe. Teraz jak piszę opuchlizna w prawym stopniowo mija, w lewym jeszcze nie.

    Odpowiedz
  8. Synek 9lat. Jovesto przepisany na pokrzywkę po antybiotyku Klacid. Nic nie pomaga, a wręcz mam wrażenie, że nasiliła się wysypka po podaniu tego leku.

    Odpowiedz
  9. moja pani laryngolog stwierdziła u mnie objawy alergii, ten lek działa u mnie dobrze i nie powoduje wzrostu masy ciała

    Odpowiedz
  10. Ja bralam ten lek,podobnie jak moj syn i jestem zadowolona z jego dzialania.najbardziej z tego,ze nie otunania i nie powoduje sennosci,jednak dzialanie zauwazylam dopiero po kilku dniach

    Odpowiedz
  11. ja biorę jovesto co drugi dzień i jest tragedia, objawy alergii łagodzi, ale skutków ubocznych jest zbyt dużo, ból głowy pulsujący, osłabiebie, przemęczenie i suchość w gardle. ja niestety nie mogę go brać.

    Odpowiedz
  12. W ogóle nie pomaga, a wręcz powiedziałabym że gorzej się po nim czuje: kręcenie w nosie, kochanie, katar, a do tego problemy z oddychaniem. Nie mówię że nie polecam, bo jak widać w komentarzach powyżej są też dobre opinie. Na każdego działa on indywidualnie.

    Odpowiedz
  13. Kiepski lek p/ko alergiczny. Oprócz bólu wątroby nic nie pomogło. Zażyłem inny lek i juz są efekty, po Jovesto przez 4 tygodnie była katastrofa z nosa.

    Odpowiedz
  14. Od wielu lat używam leku Zyrtec. Próbowałem różnych leków. Najchętniej jednak biorę Jovesto, bo nie usypia tak bardzo, jak inne leki, które wcześniej stosowałem.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie
      Córka przyjmuje lek nie powoduje senności, hamuje łzawienie oczu, katar i kichanie. Dodatkowo do noska przyjmuje Flixonase.

      Odpowiedz
    • Witam. Ja podaję mojej 22 miesięcznej córce JOVESTO Nie ma żadnych skutków ubocznych.Widać poprawę na jej skórze iż ma na coś uczulenie.Ja bymgo poleciła lecz lek może na każdego inaczej działać.

      Odpowiedz
    • Podałam 23 miesięcznemu synkowi tylko raz i więcej już nie próbowałam. Dziecko wpadło mi niemal w szał, zupełnie nie do uspokojenia, przez jego całe życie nie widziałam nic podobnego. Ponadto bardzo wzmożone pragnienie. Nie polecam.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Jovesto. Podziel się doświadczeniami na forum.