Leki przeciwbólowe różnią się pod wieloma względami, a przede wszystkim substancją czynną, od której zależy efekt terapeutyczny produktu. Aby szybko i bezpiecznie uwolnić się od nieprzyjemnych dolegliwości, należy odpowiednio dobrać skład leku w zależności od etiologii problemu i innych czynników.
Jaki lek i kiedy?
Ból to jeden z powszechnych, ale jednocześnie mało charakterystycznych objawów, który pojawia się w przebiegu wielu różnorodnych chorób przewlekłych i ostrych stanów, np. pourazowych czy alergicznych. Rynek oferuje szeroki wybór farmaceutyków ukierunkowanych na neutralizację nieprzyjemnych dolegliwości różnego pochodzenia i odzyskanie formy, jednak aby produkt w bezpieczny sposób wywołał efekt terapeutyczny, musi być odpowiednio dopasowany do potrzeb. Leki przeciwbólowe różnią się pod wieloma względami, dlatego chcąc uwolnić się od bólu czy stanu zapalnego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na substancję czynną zawartą w produkcie.
Skład leku powinien być dobrany przede wszystkim w zależności od etiologii i charakteru problemu. Innego bowiem leku potrzebują osoby zmagające się z ostrym bólem głowy, a inny potrzebny będzie do walki z dolegliwościami układu kostno-stawowego na tle zwyrodnieniowym.
Co ważne, nie każda substancja czynna działa tak samo. Szczególną ostrożność podczas doboru środków przeciwbólowych należy zachować w stosunku do dzieci. Ze względu na dużą zmienność dojrzewającego organizmu dziecka, dotyczącą czasu wchłaniania i stopnia tolerowania substancji czynnych, farmakoterapia u najmłodszych jest bardziej wymagająca niż u dorosłych, a dawkowanie wybranego leku ustalane indywidualnie. Najczęściej stosowaną substancją aktywną w lekach przeciwbólowych dla najmłodszych jest paracetamol. Inną może być ibuprofen, który oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego może być stosowany w przebiegu wielu chorób i stanów.

Bezpieczne dawkowanie
Ze względu na różnorodność dostępnych leków przeciwbólowych oraz ich szerokie spektrum działania, wybór tego odpowiedniego może przysparzać wiele dylematów, dlatego zawsze z pomocą spieszą farmaceuci, którzy udzielą cennych informacji na temat każdego z produktów i pomogą dopasować odpowiedni rodzaj. Leki przeciwbólowe wywołują indywidualną odpowiedź organizmu, co oznacza, że efekt terapeutyczny nie zawsze może być taki sam. Jest on uwarunkowany wieloma czynnikami. Z tego powodu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Źle dopasowany lek oraz jego niewłaściwe ilości czy sposób zażywania, mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia i pojawienia się dodatkowych efektów ubocznych. Farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym najlepiej stosować w narastającej fazie bólu, kiedy dolegliwości nie osiągnęły jeszcze maksymalnego poziomu. Zdarza się jednak, że lek został podany w niewystarczającej ilości do skali problemu. Wówczas można powtórzyć dawkę lub zastosować inny środek na bazie tej samej substancji czynnej, ale jest wskazane kojarzenie różnych leków o odmiennym składzie, nawet kiedy ból nie ustępuje.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.