Artykuł sponsorowany

Jak dbać o swoje zdrowie pracując za biurkiem? O tych zasadach musisz pamiętać!

Praca w biurze wielu osobom wydaje się czymś prostym, łatwym i przyjemnym. Wydawać by się mogło, że „siedzenie za biurkiem” nie jest obarczone zbyt dużym ryzykiem kontuzji oraz urazów i osoba, która ma taką pracę, jest prawdziwym szczęściarzem. Jednak czy naprawdę tak to wygląda? Oczywiście, że nie! Nie tylko praca fizyczna może obciążać nasz organizm i prowadzić do wielu chorób. Osoby, które spędzają zbyt dużą ilość czasu przed komputerem, są narażone na pogorszenie się stanu zdrowia. Bóle pleców i szyi, pogorszenie się wzroku, wzrost masy ciała – to tylko część z problemów, które dotykają pracowników biurowych. Jak więc dbać o swoje zdrowie mając pracę biurową? Podpowiadamy!

Stanowisko pracy

Podstawową rzeczą, którą możemy zrobić dla swojego zdrowia oraz dobrego samopoczucia w pracy przed komputerem jest zadbanie o odpowiednie stanowisko pracy. Fotel powinien mieć możliwość regulacji, oparcie powinno mieć odpowiedni kąt nachylenia, a podłokietniki muszą być odpowiedniej wysokości. Jeśli będziesz pracować na dobrym krześle i w odpowiedniej pozycji to możesz uniknąć bólu pleców i szyi. Warto też pamiętać o robieniu sobie krótkich przerw, podczas których oderwiesz wzrok od monitora. Możesz zerknąć za okno lub na roślinę, dzięki temu zrelaksujesz swoje oczy.

stanowisko_pracy

Aktywność fizyczna

Osoby, które cały dzień spędzają przed komputerem, powinny znaleźć czas na aktywność fizyczną. Warto jest przywiązać do tego szczególną uwagę, ponieważ brak ruchu bardzo szybko może odbić się na Twoim zdrowiu. Nie musisz zaczynać wyczynowo uprawiać sportów. Na sam początek wystarczą spacery, jazda na rowerze czy po prostu wizyta na siłowni przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Brak ruchu jest przyczyną wielu chorób, dlatego nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Znajdź sport, który stanie się dla Ciebie przyjemnością i chętnie będziesz go uprawiać – możliwości jest naprawdę wiele.

Reklama

Dieta

Nieodpowiednia dieta i brak ruchu to prosta droga do tego, aby masa naszego ciała się zwiększyła. Z kolei nadwaga i otyłość bardzo często są przyczyną wielu chorób np. cukrzycy. Warto więc zadbać o to, aby jeść zdrowo i zabierać do biura pożywne śniadanie lub obiad. Dobrym pomysłem jest też zabieranie zdrowych przekąsek w postaci owoców, warzyw i orzechów. W pracy biurowej łatwo popaść w rutynę picia samej kawy i zagryzania jej słodkimi przekąskami. Do tego szybki i wysoko kaloryczny lunch podczas przerwy, wcale nie ułatwia zachowania wagi. Warto więc wypracować zdrowe nawyki, które pozwolą Ci zachować zdrowie i nie będą stanowiły dla Ciebie przykrego obowiązku.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.