Konsultacja merytoryczna:

Irinotecan SUN

Irinotecan SUN jest lekiem przeciwnowotworowym, zawierającym jako substancję czynną irynotekanu chlorowodorek trójwodny.

Irynotekanu chlorowodorek trójwodny zakłóca wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie.

Irinotecan SUN jest wskazany w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu pacjentów z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem jelita grubego lub odbytnicy.

Irinotecan SUN można stosować samodzielnie u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego lub odbytnicy, u których nastąpił nawrót lub progresja choroby po początkowej terapii fluorouracylem.

Jaki jest skład Irinotecan SUN, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest irynotekan (w postaci chlorowodorku trójwodnego).

– Pozostałe składniki to: glukoza, sorbitol (E420), kwas (S)-mlekowy, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny stężony (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.

Jeden worek do infuzji o pojemności 180 ml zawiera 234 mg irynotekanu (co odpowiada 270 mg irynotekanu chlorowodorku trójwodnego).

Jeden worek do infuzji o pojemności 200 ml zawiera 260 mg irynotekanu (co odpowiada 300 mg irynotekanu chlorowodorku trójwodnego).

Jeden worek do infuzji o pojemności 220 ml zawiera 286 mg irynotekanu (co odpowiada 330 mg irynotekanu chlorowodorku trójwodnego).

Jeden worek do infuzji o pojemności 240 ml zawiera 312 mg irynotekanu (co odpowiada 360 mg irynotekanu chlorowodorku trójwodnego).

Jeden mililitr roztworu do infuzji zawiera 1,5 mg irynotekanu chlorowodorku trójwodnego (co odpowiada 1,3 mg/ml irynotekanu).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Irinotecan SUN – jak stosować ten lek?

W przypadku przepisania pacjentowi leku Irinotecan SUN, lek ten będzie podawany wyłącznie przez lekarzy lub pielęgniarki doświadczone w podawaniu chemioterapii.

Sposób podawania

Lek Irinotecan SUN podaje się we wlewie dożylnym (kroplówce), trwającym od 30 do 90 minut.

W trakcie przyjmowania leku Irinotecan SUN pacjent może otrzymywać również inne leki mające na celu zapobieganie nudnościom, wymiotom, biegunce i innym działaniom niepożądanym. Przyjmowanie tych leków może być wymagane przez co najmniej jeden dzień po wlewie leku Irinotecan SUN.

Należy poinformować osoby sprawujące opiekę nad pacjentem o ewentualnym odczuwaniu pieczenia, bólu lub obrzęku wokół miejsca wkłucia igły dożylnej w trakcie podawania leku Irinotecan SUN. Wydostanie się leku poza żyłę może powodować uszkodzenie tkanek. W przypadku wystąpienia wrażenia bólu, zaczerwienienia lub obrzęku wokół miejsca wkłucia igły dożylnej w trakcie podawania leku Irinotecan SUN należy niezwłocznie poinformować o tym fachowy personel medyczny.


Ile wynosi dawka leku Irinotecan SUN

Dawka leku zależy od wielu czynników, w tym od schematu leczenia, rozmiarów ciała, wieku i ogólnego stanu zdrowia, wyników morfologii krwi, czynności wątroby, radioterapii jamy brzusznej/miednicy oraz obecności działań niepożądanych, takich jak np. biegunka. Lekarz obliczy powierzchnię ciała w metrach kwadratowych (m2).

– Pacjenci uprzednio leczeni 5-fluorouracylem będą z reguły przyjmować lek Irinotecan SUN w monoterapii, rozpoczynając od dawki 350 mg/m2 pc. co trzy tygodnie.

– Pacjenci nieprzyjmujący dotychczas chemioterapii będą z reguły przyjmować lek Irinotecan SUN w dawce 180 mg/m2 pc. co dwa tygodnie, a następnie zostanie podany kwas folinowy i 5-fluorouracyl.

U pacjentów przyjmujących lek Irinotecan SUN w skojarzeniu z cetuksymabem, leku Irinotecan SUN nie wolno podawać wcześniej niż po upływie 1 godziny od zakończenia wlewu cetuksymabu.

Czas trwania leczenia może zostać oceniony wyłącznie przez lekarza prowadzącego.

Liczba podanych wlewów będzie zależała od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Kwestia ta zostanie omówiona z pacjentem przez lekarza prowadzącego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku Irinotecan SUN, powinien zwrócić się o doraźną pomoc medyczną. Przedawkowanie nasila działania niepożądane, takie jak biegunka czy neutropenia (zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi). W takim przypadku pacjent otrzyma leczenie mające na calu zapobieganie odwodnieniu. Liczba krwinek białych będzie monitorowana, a ewentualne zakażenia będą leczone stosownie do sytuacji.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Irinotecan SUN – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Irinotecan SUN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w wieku rozrodczym oraz mężczyźni muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia oraz odpowiednio przez okres do 1 miesiąca i 3 miesięcy po jego zakończeniu.

Ciąża
W przypadku stosowania w momencie poczęcia lub w czasie ciąży ten lek może powodować uszkodzenie płodu. Mężczyźni i kobiety, którzy przyjmują ten lek powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia. Ważne jest, aby skonsultować z lekarzem, jaki rodzaj środków antykoncepcyjnych może być stosowany. W przypadku kobiet w ciąży leczenie tym lekiem należy stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Karmienie piersią
Nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących karmienia piersią, niemniej jednak lek ten przenika do mleka matki i może mieć wpływ na dziecko.

Należy przerwać karmienie piersią podczas stosowania tego leku.

Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Wpływ na płodność
Nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu na płodność, niemniej jednak lek ten może mieć wpływ na płodność. Należy skonsultować się z lekarzem na temat możliwego ryzyka związanego ze stosowaniem tego leku oraz możliwości zabezpieczenia pacjenta, aby mógł w przyszłości mieć dzieci.

Ulotka Irinotecan SUN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Irinotecan SUN, 1,5 mg/ml, roztwór do infuzji (irynotekanu chlorowodorek trójwodny)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 753.30 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Irinotecan SUN m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Irinotecan SUN, 1,5 mg/ml, roztwór do infuzji (irynotekanu chlorowodorek trójwodny)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 722.13 KB

Cena - ile kosztuje Irinotecan SUN?

Cena Irinotecan SUN i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Irinotecan SUN.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Irinotecan SUN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie NIVEROSIN krem (Opakowanie: 50 g)NIVEROSIN krem (Opakowanie: 50 g) przeznaczony jest dla osób z tak zwaną skórą naczynkową, objawiającą się miejscowym zaczerwienieniem wynikającym z osłabienia i pękania naczynek krwionośnych w skórze. Ich kruchość może być wrodzona lub wynikać z niewłaściwej diety, pielęgnacji lub gospodarki hormonalnej. Może być stosowany na twarz i na większe obszary skóry…

Zastosowanie Cremobaza 50% krem (Opakowanie: 30 g)Cremobaza 50% krem (Opakowanie: 30 g) to wyrób medyczny w postaci kremu, zawierający mocznik o stężeniu 50%, który ma właściwości złuszczające i zmiękczające zrogowaciały naskórek. Jest szczególnie polecany do stosowania na twardej skórze łokci, kolan, stóp (zwłaszcza pięt) i skutecznie wspomaga leczenie modzeli, odcisków i nagniotków.

Efekt dział…

Zastosowanie Lacalut extra sensitive pasta do zębów (Opakowanie: 75 ml)Pasta polecana jest do profilaktyki próchnicy oraz do niwelowania bólu zębów i dziąseł. Wspomaga remineralizację zębów.Efekt działania Lacalut extra sensitive pasta do zębów (Opakowanie: 75 ml)Produkt zmniejsza dyskomfort w przypadku zębów szczególnie wrażliwych na ból. Kanały zębowe mogą ulegać odsłonię…

Zastosowanie Isla Junior pastylki do ssania smak truskawkowy (Opakowanie: 20 )Isla Junior pastylki do ssania smak truskawkowy (Opakowanie: 20 ) to wyrób medyczny w postaci pastylek do ssania dla dzieci, które chronią suchą i podrażnioną błonę śluzową jamy ustnej i krtani, a także przynoszą ulgę w najczęściej spotykanych dolegliwościach związanych z przeziębieniem i podrażnieniami gardła.

Isla dla dzieci zawiera wyciąg z…

Zastosowanie Loxon 2% płyn (Opakowanie: 60 ml)Loxon 2% płyn (Opakowanie: 60 ml) to płyn pobudzający porost włosów u pań i panów. Stosowany jest przy łysieniu androgenowym, czyli dziedzicznym.

Przy regularnym stosowaniu Loxon 2 minimalizuje łysinę w zakolach czy na czubku głowy.
Efekt działania Loxon 2% płyn (Opakowanie: 60 ml)Wcierka Loxon 2 zawiera minoksydyl – substancję stymulującą porost włosów poprzez zwiększenie ilości przepł…