Irinotecan medac

Działanie i wskazania

Lek Irinotecan medac należy do grupy leków cytostatycznych (leki przeciwnowotworowe).

Lek Irinotecan medac można stosować samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów. Lek w skojarzeniu z innymi lekami można stosować do leczenia zaawansowanego stadium raka jelita grubego (okrężnicy lub odbytu).

Lekarz może zastosować lek Irinotecan medac w skojarzeniu z 5-fluorouracylem/kwasem folinowym (5-FU/FA) i z bewacyzumabem w celu leczenia raka jelita grubego (okrężnicy lub odbytu).

Lekarz może zastosować lek Irinotecan medac w skojarzeniu z cetuksymabem w celu leczenia specyficznego rodzaju raka jelita grubego, którego komórki wykazują ekspresję proteiny o nazwie EGFR.

Aby uzyskać dalsze informacje dotyczące choroby, należy zwrócić się do lekarza.

Irinotecan medac cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Irinotecan medac:

  • cena leku Irinotecan medac (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Irinotecan medac z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Irinotecan medac - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek irynotekanu trójwodny. Jeden mililitr koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 20 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego, co odpowiada 17,33 mg irynotekanu.

Jedna fiolka z 2 ml leku zawiera 40 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (40 mg/2 ml).

Jedna fiolka z 5 ml leku zawiera 100 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (100 mg/5 ml).

Jedna fiolka z 15 ml leku zawiera 300 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (300 mg/15 ml).

Jedna fiolka z 25 ml leku zawiera 500 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (500 mg/25 ml).

Jedna fiolka z 50 ml leku zawiera 1000 mg chlorowodorku irynotekanu trójwodnego (1000 mg/50 ml).

Pozostałe składniki leku to sorbitol (E420), kwas mlekowy, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH 3,5) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.

Lek Irinotecan medac podawany jest w infuzji dożylnej trwającej od 30 do 90 minut. Dawka leku Irinotecan medac zależy od wieku, wzrostu, wagi i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dawka zależy także od innych leków przyjmowanych przez pacjenta w leczeniu nowotworu. Lekarz wyliczy powierzchnię ciała w metrach kwadratowych (m²) na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta.

• Jeśli pacjent był wcześniej leczony preparatem 5-fluorouracil, to zwykle otrzyma leczenie tylko samym lekiem Irinotecan medac, poczynając od dawki 350 mg/m² raz na trzy tygodnie.

• Jeśli pacjent nie był wcześniej leczony chemioterapią, to zwykle otrzyma dawkę leku Irinotecan medac 180 mg/m² raz na dwa tygodnie, a następnie kwas folinowy i 5-fluorouracyl.

Jeśli pacjent otrzymuje lek Irinotecan medac w skojarzeniu z cetuksymabem, wtedy leku Irinotecan medac nie należy podawać wcześniej niż po godzinie od zakończenia infuzji cetuksymabu. Należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących aktualnego leczenia.

Lekarz może dostosować powyższe dawki do stanu zdrowia pacjenta oraz występujących działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Irinotecan medac, mogą wystąpić bardziej dotkliwe działania niepożądane. Pacjentowi zostanie zapewniona możliwie najlepsza opieka w zapobieganiu odwodnienia z powodu biegunki oraz leczeniu występujących zakażeń. Jeśli pacjent uważa, że otrzymał dawkę większą niż zalecana, powinien skontaktować się z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku Irinotecan medac nie należy stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka lub jej partner leczeni są lekiem Irinotecan medac, powinni stosować środki zapobiegające zajściu w ciążę w okresie leczenia oraz przez trzy miesiące po jego zakończeniu. Jednocześnie, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii powinna niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Karmienie piersią
Należy przerwać karmienie piersią na czas terapii lekiem Irinotecan medac.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

W niektórych wypadkach lek Irinotecan medac może powodować działania niepożądane, które wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn i urządzeń mechanicznych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Podczas pierwszych 24 godzin po podaniu leku Irinotecan medac u pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy oraz zaburzenia wzroku. Jeśli wystąpią takie objawy nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn lub urządzeń mechanicznych w ruchu.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Irinotecan medac - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here