Ipravent Inhaler

Ipravent Inhaler to lek zawierający bromek ipratropium. Należy on do grupy leków rozszerzających oskrzela. Jest stosowany w celu ułatwienia oddychania dorosłym z przewlekłą astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Działa poprzez otwieranie dróg oddechowych. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ipravent Inhaler. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Ipravent Inhaler zawiera ipratropiowy bromek. Należy on do grupy leków rozszerzających oskrzela.

Jest on stosowany w celu ułatwienia oddychania dorosłym z przewlekłą astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Ipravent Inhaler działa, otwierając drogi oddechowe.

Jaki jest skład Ipravent Inhaler, jakie substancje zawiera?

Substancja czynną leku jest ipratropiowy bromek.
Jedna dawka zawiera 20 mikrogramów ipratropiowego bromku (w postaci jednowodnej). Każdy pojemnik zawiera 200 dawek.

Pozostałe składniki to: Norfluran [HFA 134a, (1,1,1,2-tetrafluoroetan)], kwas cytrynowy bezwodny, etanol bezwodny i woda oczyszczona.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ipravent Inhaler – jak stosować?

Zalecana dawka to:

Osoby dorosłe (w tym osoby w podeszłym wieku)
– 1–2 inhalacje cztery razy na dobę.
– Maksymalnie 12 inhalacji na dobę.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Nie stosować większej liczby inhalacji niż zalecona przez lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Sprawdzenie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora należy sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Inhalator należy także sprawdzić, jeśli nie był używany przez 3 dni lub dłużej.

1. Zdjąć osłonkę ustnika, delikatnie ściskając jej boki kciukiem i palcem wskazującym.
2. Skierować ustnik od siebie i dwukrotnie nacisnąć pojemnik (raz, a potem drugi raz), aby uwolnić dwie dawki do otoczenia.

Jak używać inhalator
Ważne jest jak najwolniejsze oddychanie tuż przed zastosowaniem inhalatora.
1. Z inhalatora należy korzystać w pozycji stojącej lub siedzącej.
2. Zdjąć osłonkę ustnika. Sprawdzić ustnik z zewnątrz i wewnątrz, aby upewnić się, że jest on czysty i nie zawiera cząstek (rysunek A).
3. Przytrzymać inhalator pionowo, chwytając kciukiem za podstawę pod ustnikiem. Wykonać wydech dopóki nie spowoduje to dyskomfortu (rysunek B). Nie wykonywać jeszcze wdechu.
4. Umieścić ustnik między zębami. Zamknąć wokół niego usta. Nie zagryzać.
5. Wykonać wdech przez usta. Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu należy nacisnąć górną część pojemnika, aby uwolnić dawkę leku. Należy to zrobić, kontynuując spokojny i głęboki wdech.
6. Wstrzymać oddech, wyjąć inhalator z ust i zdjąć palec z górnej części inhalatora. Wstrzymywać oddech przez kilka sekund lub dopóki nie spowoduje to dyskomfortu.
7. Jeśli lekarz zalecił przyjęcie dwóch dawek, przed przyjęciem kolejnej dawki należy poczekać około minutę. Należy powtórzyć czynności od 3 do 7.
8. Po użyciu inhalatora należy od razu założyć osłonkę ustnika, aby zapobiec zakurzeniu. Założyć osłonkę, mocno ją wciskając.

Ustnik jest przeznaczony specjalnie do użytku tylko z tym lekiem. Z lekiem nie wolno używać innego ustnika ani ustnika nie wolno używać z innym lekiem.

Kilka razy należy przećwiczyć korzystanie z inhalatora przed lustrem. Jeśli w górnej części inhalatora lub po bokach ust wydobywa się mgiełka, należy spróbować ponownie.

Dla osób ze zmniejszoną siłą rąk wygodniejsze może być trzymanie inhalatora obiema rękami. Należy wówczas umieścić oba palce wskazujące na górnej części inhalatora i oba kciuki w jego dolnej części pod ustnikiem. Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta udzieli pacjentowi pomocy.

Inhalator można używać ze spejserem Aerochamber Plus. Może być to przydatne dla osób, którym synchronizacja oddechu i uruchomienia inhalatora sprawia trudności.

W razie trudności z zastosowaniem leku Ipravent Inhaler należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie udać się do lekarza lub szpitala. Należy zabrać ze sobą wszystkie inhalatory i inne leki, które pacjent przyjmuje (oraz, o ile to możliwe, ich opakowania). W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku może wystąpić suchość w jamie ustnej, przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu, ból oczu i głowy, zaparcia i zawroty głowy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ipravent Inhaler – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Ipravent Inhaler w okresie ciąży i karmienia piersią?

W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Ipravent Inhaler w okresie ciąży. Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowanie tego leku w okresie ciąży. Przed zastosowaniem leku Ipravent Inhaler w okresie ciąży należy poradzić się lekarza.

Nie wiadomo, czy lek Ipravent Inhaler przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku Ipravent

Inhaler w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ipravent Inhaler

Ulotka Ipravent Inhaler – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ipravent Inhaler przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ipravent Inhaler m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Ipravent Inhaler w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ipravent Inhaler

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ipravent Inhaler? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ipravent Inhaler. Podziel się doświadczeniami na forum.