IodoMet-123I

Produkt przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

IodoMet-123I jest sterylnym, bezbarwnym roztworem przeznaczonym do podawania dożylnego. IodoMet-123I zawiera 3-[123I]jodo-α-metylo-L-tyrozynę i jest radiofarmaceutykiem stosowanym:

1. Diagnostyka guzów mózgu, w tym
– w różnicowaniu rozrostu nowotworowego od zmian o innym charakterze
– w rozpoznawaniu wznowy guzów mózgu
– w ocenie masy resztkowej,
– w planowaniu zabiegu chirurgicznego,
– w planowaniu i monitorowaniu radioterapii,
– przy wyborze optymalnego miejsca do pobrania materiału podczas biopsji stereotaktycznej,
– przy wyborze miejsca do przeprowadzenia spektroskopii rezonansu magnetycznego (MR)

2. Diagnostyka innych nowotworów, w tym
– raka płuc, raka płaskonabłonkowego okolicy głowy i szyi, czerniaka złośliwego, raka trzustki.

Produkt IodoMet-123I jest radioaktywny, dlatego jego gromadzenie w narządach jest rejestrowane przez specjalne urządzenia detekcyjne, za pomocą których możliwe jest uzyskanie obrazów rozmieszczenia substancji radioaktywnej w organizmie pacjenta. Obrazy te dokładnie pokazują miejsca gromadzenia się zawartej w produkcie radioaktywności. Dostarcza to prowadzącemu lekarzowi istotnych informacji, np. o obecności i lokalizacji zmian chorobowych w organizmie.

Jaki jest skład IodoMet-123I, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest 3-[123I]jodo-α-metylo-L-tyrozyna w ilości 22 – 59,2 MBq/ml

Inne składniki leku to:
Sodu chlorek
Woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu IodoMet-123I – jak stosować?

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący przebieg badania ustala odpowiednią dawkę właściwą dla danego pacjenta. Jest to najmniejsza ilość produktu niezbędna do osiągnięcia zamierzonego efektu diagnostycznego. Zalecana dawka dla dorosłych wynosi od 370 do 550 MBq.

Stosowanie u dzieci
U dzieci i młodzieży, lekarz dostosuje podawaną dawkę do masy ciała dziecka.

Podanie produktu
Przed podaniem produktu lekarz zaleci pacjentowi przyjęcie kilku tabletek lub płynu, zawierających jod. Zapobiegnie to nadmiernemu nagromadzeniu radioaktywności w obrębie tarczycy. Zaleca się, aby pacjenci pozostawali na czczo do czasu zakończenia badania. IodoMet-123I podaje się w postaci wstrzyknięcia dożylnego, zazwyczaj w ramię (w żyłę kończyny górnej)

Czas trwania procedury
Ten produkt radiofarmaceutyczny zostanie podany przez personel medyczny – dożylnie, powoli (przez ok. 30 sekund). Pomiary specjalną kamerą zwykle wykonuje się 15 min po wstrzyknięciu preparatu IodoMet-123I.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Radiofarmaceutyk IodoMet-123I należy do preparatów podawanych w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej wyłącznie w zakładach medycyny nuklearnej, przez wykwalifikowany personel, dlatego ryzyko ewentualnego pomyłkowego podania jest niezwykle małe.

W przypadku, gdy dojdzie do podania nadmiernej radioaktywności produktu IodoMet-123I należy stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować większe ilości płynów i częściej opróżniać pęcherz moczowy. Ułatwi to wydalenie leku z organizmu. Podczas oddawania moczu konieczne będzie zachowanie podstawowych zasad higieny. Jest to standardowe postępowanie przy stosowaniu radiofarmaceutyków diagnostycznych.

IodoMet-123I, który pozostanie w obrębie ciała, utraci w sposób naturalny swoją radioaktywność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania IodoMet-123I – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się, aby pacjenci pozostawali na czczo do czasu zakończenia badania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować IodoMet-123I w okresie ciąży i karmienia piersią?

Preparatu nie należy podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Przed podaniem produktu należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej jeśli:
– u kobiety istnieje podejrzenie ciąży
– nie wystąpiła miesiączka w przewidywanym terminie
– kobieta karmi piersią.

W razie wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym lub lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej, który nadzoruje przebieg badania. Lekarz rozważy podanie produktu IodoMet-123I kobiecie w ciąży, tylko w przypadku absolutne
konieczności.

W przypadku karmienia piersią, lekarz może:
– odroczyć badanie
– poprosić o przerwanie karmienia piersią i wylewanie mleka do czasu zaniku radioaktywności w organizmie.

Należy zaprzestać karmienia piersią po podaniu pierwszej dawki radiofarmaceutyku z powodu możliwego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Karmienie może zostać wznowione za zgodą lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, gdy dawka promieniowania, jaką dziecko mogłoby otrzymać podczas karmienia i podczas kontaktu z matką, będzie mieścić się w wyznaczonych prawnie normach.

Do tego czasu należy stosować u dziecka sztuczny pokarm, a pokarm naturalny regularnie odciągać i usuwać.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Prowadzenie pojazdów

Brak danych.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego IodoMet-123I

Ulotka IodoMet-123I – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka IodoMet-123I przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat IodoMet-123I m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność IodoMet-123I w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę IodoMet-123I

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz IodoMet-123I? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o IodoMet-123I. Podziel się doświadczeniami na forum.