Introna

IntronA (interferon alfa-2b) zmienia reakcję układu odpornościowego organizmu, co pomaga w zwalczaniu zakażeń i ciężkich chorób.

IntronA stosowany jest u dorosłych pacjentów w leczeniu niektórych chorób krwi, szpiku kostnego, węzłów chłonnych lub skóry, które mogą również objąć cały organizm. Do chorób tych należą: białaczka włochatokomórkowa, przewlekła białaczka szpikowa, szpiczak mnogi, chłoniak grudkowy, rakowiak oraz czerniak złośliwy.

IntronA jest również stosowany u dorosłych pacjentów w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby typu B lub C, które są wirusowymi zakażeniami wątroby.

U dzieci w wieku 3 lat lub więcej i młodzieży, wcześniej nieleczonych z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, IntronA jest stosowany w skojarzeniu z rybawiryną.

Jaki jest skład Introna, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rekombinowany interferon alfa-2b. Każda fiolka zawiera 3 miliony j.m. w 0,5 ml roztworu.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan bezwodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu edetynian, sodu chlorek, m-krezol, polisorbat 80, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Introna – jak stosować?

Lekarz prowadzący określa dokładną dawkę leku IntronA, jaką należy przyjmować, indywidualnie dla każdego pacjenta. Dawka ta może być różna w zależności od leczonego schorzenia.

Jeśli pacjent samodzielnie wykonuje zastrzyki leku IntronA, musi być pewny, że przepisana dawka jest zgodna z dawką zakupionego leku. W przypadku schematu dawkowania 3 razy w tygodniu, najlepiej podawać lek co drugi dzień.

Zazwyczaj stosowana dawka początkowa w poszczególnych schorzeniach odpowiada opisanym poniżej. Jednakże dawki stosowane u poszczególnych osób mogą się różnić. Lekarz może zmienić dawkę leku dostosowując ją indywidualnie dla każdego pacjenta.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B: 5 do 10 milionów j.m. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C: Dorośli – 3 miliony j.m. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie w skojarzeniu z rybawiryną lub nie. Dzieci w wieku 3 lat i starsze oraz
młodzież – 3 miliony j.m./m2 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie w skojarzeniu z rybawiryną (patrz także ulotka dla pacjenta rybawiryny).

Białaczka włochatokomórkowa: 2 miliony j.m./m2 pc. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Przewlekła białaczka szpikowa: 4-5 milionów j.m./m2 pc. codziennie wstrzykiwane podskórnie.

Szpiczak mnogi: 3 miliony j.m./m2 pc. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Chłoniak grudkowy: Dodatkowo oprócz chemioterapii, 5 milionów j.m. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Rakowiak: 5 milionów j.m. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Czerniak złośliwy, terapia indukcyjna: 20 milionów j.m./m2 pc., dożylnie, przez 5 dni w tygodniu przez okres 4 tygodni. Terapia podtrzymująca: 10 milionów j.m./m2 pc. 3 razy w tygodniu (co drugi dzień) wstrzykiwane podskórnie.

Lekarz prowadzący może zalecić inną dawkę leku IntronA, w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami (np. cytarabiną, rybawiryną). Jeśli zalecono podawanie leku IntronA razem z innym lekiem, należy także zapoznać się z „Ulotką dla Pacjenta” tego leku. Dokładny schemat dawkowania określa lekarz prowadzący, odpowiednio dla każdego pacjenta. W przypadku wrażenia, że działanie leku IntronA jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie podskórne:
IntronA jest zwykle podawany podskórnie. Oznacza to, że IntronA wstrzykiwany jest za pomocą krótkiej igły w tkankę tłuszczową tuż pod skórą. Jeśli pacjent wykonuje zastrzyk samodzielnie, powinien zostać poinformowany w jaki sposób przygotować i wykonać zastrzyk. Szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu podania podskórnego leku znajdują się w tej ulotce (patrz punkt „JAK SAMODZIELNIE WSTRZYKIWAĆ INTRONA” na końcu ulotki).

Podanie dożylne:
Wlew musi być przygotowany bezpośrednio przed podaniem. Można użyć każdą wielkość fiolki do odmierzenia wymaganej dawki. Jednakże ostateczne stężenie interferonu w roztworze chlorku sodu nie może być mniejsze niż 0,3 miliona j.m./ml. Odpowiednią dawkę produktu IntronA pobiera się z fiolki (fiolek), dodaje do 50 ml 0,9% (9 mg/ml) roztworu chlorku sodu do wstrzykiwań w pojemniku z PCW lub szklanej butelce i podaje w co najmniej 20-minutowym wlewie.

Jednocześnie z lekiem IntronA nie wolno podawać żadnego innego leku.

Każdego dnia zaplanowanego leczenia podaje się jedną dawkę leku IntronA. IntronA podawany jest albo codziennie (5 lub 7 razy w tygodniu), albo trzy razy w tygodniu, co drugi dzień, na przykład w poniedziałek, środę i piątek. Interferony mogą powodować uczucie nadmiernego zmęczenia, dlatego jeśli zastrzyki wykonuje się samodzielnie lub wykonuje dziecku, należy robić je wieczorem przed snem.

Lek IntronA należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie podawać dawki większej niż zalecana.

Przyjmować IntronA tak długo, jak zostało zalecone przez lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to jest możliwe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Introna – czy mogę spożywać alkohol?

Aby zapobiec spadkom ciśnienia krwi w trakcie leczenia, lekarz prowadzący może zalecić picie dodatkowych porcji płynów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Introna w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W badaniach na ciężarnych zwierzętach interferony powodowały czasami poronienie. Wpływ na przebieg ciąży u człowieka nie jest znany.

Jeśli pacjentowi zalecono stosowanie leku IntronA razem z rybawiryną, rybawiryna może spowodować ciężkie uszkodzenia u nienarodzonego dziecka. Dlatego też, zarówno kobiety, jak mężczyźni leczeni tym lekiem, powinni zachowywać szczególne środki ostrożności podczas kontaktów seksualnych, jeśli tylko istnieje jakakolwiek możliwość zajścia w ciążę:
– jeśli leczona dziewczyna lub kobieta jest w wieku rozrodczym, wynik testu ciążowego, wykonywanego przed rozpoczęciem leczenia, w każdym miesiącu jego trwania oraz w ciągu 4 miesięcy po jego zakończeniu musi być ujemny. Kobieta powinna stosować skuteczne środki zapobiegania ciąży w czasie leczenia rybawiryną i przez 4 miesiące po odstawieniu leku. Należy to omówić z lekarzem prowadzącym.
– jeśli rybawirynę przyjmuje mężczyzna, nie powinien mieć kontaktów seksualnych z kobietą ciężarną, chyba że używa prezerwatyw. Postępowanie takie ma zmniejszyć możliwość przedostawania się rybawiryny do organizmu kobiety. Jeżeli partnerka leczonego mężczyzny nie jest w ciąży, ale jest w wieku rozrodczym, to musi w czasie leczenia partnera oraz przez 7 miesięcy po odstawieniu leku wykonywać co miesiąc testy ciążowe. Należy to omówić z lekarzem prowadzącym. Mężczyzna leczony rybawiryną lub jego partnerka, powinni stosować skuteczne środki zapobiegania ciąży w czasie leczenia mężczyzny i w ciągu 7 miesięcy po odstawieniu leku. Należy to omówić z lekarzem prowadzącym.

Nie wiadomo czy lek przenika do mleka u ludzi, dlatego też nie należy karmić dziecka piersią podczas stosowania leku IntronA. W przypadku skojarzonego leczenia z rybawiryną należy zapoznać się z odpowiednimi tekstami informacyjnymi o lekach zawierających rybawirynę.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Introna

Ulotka Introna – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Introna przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Introna m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Introna w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Introna

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Introna? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Introna. Podziel się doświadczeniami na forum.