Konsultacja merytoryczna:

Injectio Glucosi 5% Baxter

Injectio Glucosi 10% Baxter jest roztworem cukru (glukozy) w wodzie. Glukoza jest jednym ze źródeł energii dla organizmu. Ten roztwór do infuzji dostarcza 400 kilokalorii na litr.

Lek Injectio Glucosi 10% Baxter jest stosowany:
– w celu dostarczania samego cukru (węglowodanów) lub w żywieniu pozajelitowym, jeśli to wymagane. Żywienie pozajelitowe stosuje się u pacjentów, którzy nie są w stanie jeść. Podaje się go w postaci infuzji (powolne wstrzyknięcie) do żyły;
– w celu zapobiegania lub leczenia zmniejszonego stężenia cukru we krwi (hipoglikemia, która wywołuje objawy, ale nie zagraża życiu);
– w celu dostarczania płynów, kiedy w organizmie jest za mało wody (w przypadku odwodnienia) i potrzebny jest dodatkowy cukier (węglowodany);
– w celu rozpuszczania/rozcieńczania innych leków, które mają być podane do żyły.

Jaki jest skład Injectio Glucosi 5% Baxter, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest glukoza (w postaci glukozy jednowodnej): 100 g na litr.
Jedynym innym składnikiem jest woda do wstrzykiwań.

Skład na 250 ml
Glukoza (w postaci glukozy jednowodnej): 25 g

Skład na 500 ml
Glukoza (w postaci glukozy jednowodnej): 50 g

Skład na 1000 ml
Glukoza (w postaci glukozy jednowodnej): 100 g

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Injectio Glucosi 5% Baxter – jak stosować ten lek?

Lek Injectio Glucosi 10% Baxter jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. O dawce leku oraz czasie jego podawania decyduje lekarz. Będzie to zależało od wieku pacjenta, masy ciała, stanu zdrowia i powodu leczenia. Na stosowaną dawkę mogą także wpływać inne równocześnie stosowane leki.

NIE wolno podawać leku Injectio Glucosi 10% Baxter, jeśli zawiera on widoczne cząstki lub jeśli opakowanie jest w jakikolwiek sposób uszkodzone.

Injectio Glucosi 10% Baxter jest zwykle podawany przez plastikową rurkę dołączoną do igły umieszczonej w żyle. Zazwyczaj do infuzji używana jest żyła w ramieniu. Jednakże, lekarz może zastosować inną metodę podania tego leku.

W przypadku stosowania Injectio Glucosi 10% Baxter, lekarz będzie regularnie przeprowadzał badania krwi, aby monitorować:
– ilość cukru we krwi;
– stężenie określonych elektrolitów (np. sód, potas) we krwi.

Lekarz będzie monitorował także ilość przyjętych płynów i ilość wydalonego moczu (równowagę płynową).

Pozostały niewykorzystany roztwór należy wyrzucić. NIE wolno podawać Injectio Glucosi 10% Baxter z częściowo zużytego worka.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Podanie zbyt dużej ilości leku Injectio Glucosi 10% Baxter (przedawkowanie) lub podanie go zbyt szybko, bądź zbyt często, może powodować następujące objawy:
– gromadzenie się płynu w tkankach powodujące opuchnięcie (obrzęk) lub zatrucie wodne, z mniejszym niż prawidłowe stężeniem sodu we krwi (hiponatremia);
– większa niż prawidłowa ilość cukru we krwi (hiperglikemia);
– zbyt duża gęstość krwi (hiperosmolarność);
– cukier w moczu (hiperglikozuria);
– zwiększenie ilości wytwarzanego moczu (diureza osmotyczna);
– utrata wody z organizmu (odwodnienie).

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie poinformować lekarza. Lekarz przerwie lub zmniejszy infuzję. Należy podać insulinę oraz zastosować odpowiednie leczenie w zależności od objawów.

Jeżeli przed wystąpieniem objawów przedawkowania do infuzji leku Injectio Glucosi 10% Baxter dodano inny lek, może on również być powodem objawów. Należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania dodawanego leku, w celu zapoznania się z możliwymi objawami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Injectio Glucosi 5% Baxter – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zapytać lekarza, co można jeść lub pić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Injectio Glucosi 5% Baxter w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Roztwór glukozy może być stosowany w trakcie ciąży. Jednakże, należy zachować ostrożność w trakcie podawania glukozy pacjentce w trakcie porodu.

Wpływ na płodność
Brak jest odpowiednich danych dotyczących wpływu glukozy na płodność. Jednakże, nie oczekuje się wpływu na płodność.

Karmienie piersią
Brak jest odpowiednich danych dotyczących stosowania roztworu glukozy na pacjentki karmiące piersią. Jednakże, nie oczekuje się wpływu na pacjentki karmiące piersią. Roztwór glukozy może być stosowany w trakcie karmienia piersią.

Przed dodaniem jakiegokolwiek leku do roztworu Injectio Glucosi 10% Baxter stosowanego w czasie ciąży lub karmienia piersią, należy:
– skonsultować się z lekarzem,
– przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania leku, który ma być dodany.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Injectio Glucosi 5% Baxter

Ulotka Injectio Glucosi 5% Baxter – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Injectio Glucosi 10% Baxter, roztwór do infuzji Substancja czynna: glukoza

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Injectio Glucosi 5% Baxter m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Injectio Glucosi 10% Baxter, roztwór do infuzji Substancja czynna: glukoza

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 13 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Injectio Glucosi 5% Baxter?

Cena Injectio Glucosi 5% Baxter i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Injectio Glucosi 5% Baxter.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Injectio Glucosi 5% Baxter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz