Konsultacja merytoryczna:

Imatinib Teva Pharmaceuticals

Imatinib Teva Pharmaceuticals jest lekiem zawierającym substancję czynną o nazwie imatynib. Lek ten działa poprzez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek w przebiegu choroby o nazwie przewlekła białaczka szpikowa (CML – ang. Chronic Myeloid Leukaemia). Białaczka jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek. Zwykle białe krwinki pomagają organizmowi zwalczać zakażenia. Przewlekła białaczka szpikowa jest rodzajem białaczki, w której pewne nieprawidłowe białe krwinki (zwane komórkami mieloidalnymi) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób.

U dorosłych pacjentów Imatinib Teva Pharmaceuticals jest stosowany w leczeniu późnego etapu przewlekłej białaczki szpikowej zwanego przełomem blastycznym.

Jednakże u dzieci i młodzieży może on być stosowany w leczeniu choroby na wszystkich jej etapach.

W pozostałej części ulotki będzie używany skrót CMLw odniesieniu do nazwy tej choroby.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących sposobu działania i zasadności podawania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals, należy skierować je do lekarza.

Jaki jest skład Imatinib Teva Pharmaceuticals, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest imatynib (w postaci mezylanu). Każda tabletka powlekana leku Imatinib Teva Pharmaceuticals zawiera 100 mg imatynibu (w postaci mezylanu).

Pozostałe składniki to: mannitol, krospowidon (typ A), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

– Otoczkę tabletki stanowi: kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poli(winylowego), poliwinylowy alkohol, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, tytanu dwutlenek t (E171), żelaza tlenek żółty (E172) i żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Imatinib Teva Pharmaceuticals – jak stosować ten lek?

Lekarz przepisał lek Imatinib Teva Pharmaceuticals z powodu ciężkiego stanu pacjenta. Lek Imatinib Teva Pharmaceuticals może pomóc poprawić ten stan. Jednak ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Jest ważne aby stosować lek tak długo, jak to zalecił lekarz lub farmaceuta. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nie należy przerywać stosowania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals, jeśli nie zaleci tego lekarz. Jeśli pacjent nie może przyjąć przepisanego przez lekarza leku lub uważa, że go nie potrzebuje, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W jakiej dawce przyjmuje się lek Imatinib Teva Pharmaceuticals

Stosowanie u pacjentów dorosłych
Lekarz określi dokładną liczbę tabletek leku Imatinib Teva Pharmaceuticals, którą należy przyjmować.

Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 600 mg, przyjmowane jako 6 tabletek raz na dobę

Lekarz może przepisać większą lub mniejszą dawkę w zależności od odpowiedzi na leczenie. Jeśli dawka dobowa wynosi 800 mg (8 tabletek), należy przyjmować 4 tabletki rano i 4 tabletki wieczorem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lekarz określi ilość tabletek leku Imatinib Teva Pharmaceuticals, którą należy podać dziecku. Dawka leku Imatinib Teva Pharmaceuticals będzie zależała od stanu dziecka, jego masy ciała i wzrostu. Całkowita dawka dobowa u dzieci i młodzieży nie może być większa niż 800 mg. Dawkę można podawać dziecku raz na dobę lub podzielić ją na dwie dawki (połowę dawki rano i połowę dawki wieczorem).

Tabletkę można podzielić na równe dawki łamiąc ją wzdłuż linii podziału, w przypadku gdy lekarz przepisał dorosłemu pacjentowi lub dziecku dawkę, gdzie potrzebna jest połowa tabletki.

Kiedy i jak przyjmuje się lek Imatinib Teva Pharmaceuticals
– Lek Imatinib Teva Pharmaceuticals należy przyjmować razem z posiłkiem w celu ochrony żołądka w czasie przyjmowania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą szklanką wody.

Jeśli pacjent nie jest w stanie połknąć tabletek, może rozpuścić je w szklance niegazowanej wody lub soku jabłkowego:
• Należy użyć około 50 ml na każdą tabletkę 100 mg.
• Mieszać łyżeczką do czasu, aż tabletki rozpuszczą się całkowicie.
• Po rozpuszczeniu tabletki, należy natychmiast wypić całą zawartość szklanki. Ślady rozpuszczonych tabletek mogą pozostać na szklance.

Jak długo przyjmuje się lek Imatinib Teva Pharmaceuticals
Należy przyjmować lek Imatinib Teva Teva Pharmaceuticals codziennie tak długo, jak długo zaleci lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może być konieczna opieka medyczna. Należy wziąć ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Imatinib Teva Pharmaceuticals – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Imatinib Teva Pharmaceuticals należy przyjmować razem z posiłkiem w celu ochrony żołądka w czasie przyjmowania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Imatinib Teva Pharmaceuticals w okresie ciąży i karmienia piersią?

– W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
– Lek Imatinib Teva Pharmaceuticals nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, ponieważ może zaszkodzić dziecku. Lekarz przedstawi możliwe zagrożenia mogące wystąpić w trakcie przyjmowania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals w czasie ciąży.
– Zaleca się, by kobiety, które mogą zajść w ciążę stosowały skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia.
– Nie karmić piersią w czasie leczenia lekiem Imatinib Teva Pharmaceuticals.
– Pacjenci zwracający uwagę na swoją płodność podczas stosowania leku Imatinib Teva Pharmaceuticals, powinni skonsultować się z lekarzem.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Podczas przyjmowania tego leku mogą wystąpić zawroty głowy lub senność lub zaburzenia widzenia. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi czy maszyn do czasu, aż pacjent poczuje się znowu dobrze.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Imatinib Teva Pharmaceuticals

Ulotka Imatinib Teva Pharmaceuticals – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Imatinib Teva Pharmaceuticals, 100 mg, tabletki powlekane (Imatynibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 121.72 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Imatinib Teva Pharmaceuticals m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Imatinib Teva Pharmaceuticals, 400 mg, tabletki powlekane (Imatynibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 120.73 KB

Cena - ile kosztuje Imatinib Teva Pharmaceuticals?

Cena Imatinib Teva Pharmaceuticals i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Imatinib Teva Pharmaceuticals.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Imatinib Teva Pharmaceuticals? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz