Imatinib Apotex

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Imatinib Apotex jest lekiem zawierającym substancję czynną o nazwie imatynib. Lek ten działa poprzez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek, występujących w niżej wymienionych chorobach. Należą do nich niektóre rodzaje nowotworów.
– Imatinib Apotex jest wskazany w leczeniu dzieci z przewlekłą białaczką szpikową (CMLang. chronic myeloid leukaemia). Białaczka jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek.
Zwykle białe krwinki biorą udział w zwalczaniu zakażeń organizmu. Przewlekła białaczka szpikowa jest rodzajem białaczki, w której pewne nieprawidłowe białe krwinki (zwane komórkami mieloidalnymi) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób.
– Ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (ang. Ph-positive ALL).Białaczka jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek. Zwykle białe krwinki biorą udział w zwalczaniu zakażeń organizmu. Ostra białaczka limfoblastyczna jest rodzajem białaczki, w której pewne nieprawidłowe białe krwinki (zwane limfoblastami) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Apotex hamuje wzrost tych komórek. Imatinib Apotex jest także wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z:
– Zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD- ang. myelodysplastic/myeloproliferative diseases). Jest to grupa chorób krwi, w których niektóre białe krwinki zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Apotex hamuje wzrost tych komórek w pewnych podtypach tych chorób.
– Zespołem hipereozynofilowym (HES- ang. hypereosinophilic syndrome)i (lub) przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL- ang. chronic eosinophilic leukaemia). Są to choroby krwi, w
których niektóre komórki krwi (zwane eozynofilami) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Apotex hamuje wzrost tych komórek w pewnych podtypach tych chorób.
– Guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP – ang. dermatofibrosarcoma protuberans). DFSP jest nowotworem skóry i tkanek podskórnych, w którym niektóre komórki zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Apotex hamuje wzrost tych komórek.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest imatynibu mezylan.
Każda tabletka powlekana leku Imatinib Apotex zawiera 100 mg imatynibu (w postaci imatynibu mezylanu).

Pozostałe składniki to: krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, Makrogol 8000, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

W jakiej dawce przyjmuje się lek Imatinib Apotex

Stosowanie u pacjentów dorosłych
Lekarz prowadzący dokładnie określi liczbę tabletek leku Imatinib Apotex, którą należy przyjmować.

– W przypadku leczenia CML:
Zależnie od stanu pacjenta, zazwyczaj zalecaną dawką początkową jest 600 mg:
– 600 mg przyjmowane raz na dobę.

W przypadku leczenia CML, lekarz może przepisać większą lub mniejszą dawkę w zależności od odpowiedzi na leczenie. Jeśli dawka dobowa wynosi 800 mg, należy przyjmować 400 mg rano i 400 mg wieczorem.

• W przypadku leczenia Ph-positive ALL:
Dawka początkowa to 600 mg, przyjmowane raz na dobę.

• W przypadku leczenia MDS/MPD:
Dawka początkowa to 400 mg, przyjmowane raz na dobę.

• W przypadku leczenia HES/CEL:
Dawka początkowa to 100 mg, przyjmowane raz na dobę. Lekarz prowadzący może zdecydować o zwiększeniu dawki do 400 mg przyjmowanych raz na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
• W przypadku leczenia DFSP:
Dawka dobowa to 800 mg, przyjmowane 400 mg rano i 400 mg wieczorem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lekarz określi liczbę tabletek leku Imatinib Apotex, które należy podać dziecku. Dawka leku będzie zależała od stanu dziecka oraz masy jego ciała i wzrostu. Całkowita dawka dobowa u dzieci nie może być większa niż 800 mg w leczeniu CML oraz 600 mg w leczeniu Ph-dodatniej ALL. Dawkę można podawać dziecku raz na dobę lub podzielić ją na dwie dawki (połowę dawki rano i połowę dawki wieczorem).

Kiedy i jak przyjmuje się lek Imatinib Apotex
• Imatinib Apotex należy przyjmować razem z posiłkiem w celu ochrony żołądka w czasie przyjmowania leku.
• Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą szklanką wody.

Jeśli pacjent nie jest w stanie połknąć tabletek, może rozpuścić je w szklance niegazowanej wody lub soku jabłkowego:
• Należy użyć około 50 ml na każdą tabletkę 100 mg.
• Mieszać łyżeczką do czasu, aż tabletki rozpuszczą się.
• Po rozpuszczeniu tabletki, należy natychmiast wypić całą zawartość szklanki. Ślady osadu po rozpuszczonych tabletkach mogą pozostać na szklance.

Jak długo przyjmuje się lek Imatinib Apotex

Należy przyjmować Imatinib Apotex codziennie tak długo, jak zaleci lekarz.

REKLAMA

Przedawkowanie

Pacjenci, którzy przyjęli przypadkowo zbyt dużą liczbę tabletek, powinni natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ mogą wymagać pomocy lekarskiej. Należy wziąć ze sobą opakowanie leku.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Imatinib Apotex należy przyjmować razem z posiłkiem w celu ochrony żołądka w czasie przyjmowania leku.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

– W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
– Imatinib Apotex nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, ponieważ może zaszkodzić dziecku. Lekarz przedstawi możliwe zagrożenia mogące wystąpić w trakcie przyjmowania leku Imatinib Apotex podczas ciąży.
– Zaleca się, by kobiety, które mogą zajść w ciążę stosowały skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Imatinib Apotex.
– Nie wolno karmić piersią w czasie leczenia lekiem Imatinib Apotex.
– Pacjenci niepokojący się o swoją płodność w okresie stosowania leku Imatinib Apotex powinni skonsultować się z lekarzem.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne


Charakterystyka, właściwości farmakologiczne


Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.