Artykuł sponsorowany

Ile jest ważna e-recepta na antybiotyk?

E-recepty to elektroniczna forma recepty wystawionej przez lekarza, czyli pisemnego polecenia dotyczącego wykupienia konkretnych leków. Każda jej postać ma ograniczoną datę ważności, po której upływie apteka nie będzie mieć możliwości zrealizowania zlecenia i tym samym pacjent nie będzie w stanie wykupić zalecanych mu leków. Ile jest ważna e recepta na antybiotyk? Dowiedz się już dziś, jak wygląda termin realizacji w ich przypadku.

E-recepta na antybiotyk – co warto o niej wiedzieć?

E-recepta została wprowadzona w 2019 roku i stanowi odpowiednik tradycyjnej recepty otrzymywanej od lekarza. Co ciekawe, od 8 stycznia 2020 roku funkcjonuje wyłącznie w postaci elektronicznego dokumentu. Wszystkie informacje, które dotyczą danych pacjenta, leków przeznaczonych do wykupienia w aptece oraz sposób ich dawkowania jest opisany w specjalnym systemie elektronicznym.

W celu wykupienia e-recepty należy przekazać farmaceucie otrzymany kod składający się z czterech cyfr otrzymany SMS-em lub też pokazać kod QR w telefonie do zeskanowania. Dzięki temu nie ma konieczności udostępniania dodatkowych danych, w tym również numeru PESEL, gdyż wszystko jest zapisane w systemie, do którego ma bezpośredni wgląd farmaceuta obsługujący pacjenta w aptece.

ilejestwaznaereceptanaantybiotyk

Zalety e-recepty i jej przewaga nad papierową wersją

E-recepta łączy w sobie mnóstwo zalet, które są przewagą nad papierową wersją. Przede wszystkim nie ma ryzyka przypadkowego zgubienia, zamoczenia lub potargania zlecenia od lekarza. Ponadto kolejnym plusem jest fakt, że dane z e-recepty widoczne w systemie elektronicznym odczyta każdy. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których farmaceuta miał problem z rozszyfrowaniem pisma lekarskiego w celu odczytania nazwy zaleconych leków do przyjmowania oraz ich dawkowania. Co więcej, każdy pacjent może skorzystać z IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta, gdzie widnieją wszystkie zapisy dotyczące e-recepty, dzięki czemu można na bieżąco zweryfikować zalecenia lekarza oraz rozpisany sposób stosowania leków. Historia jest przydatna także w celu skontrolowania sytuacji, kiedy np. dochodzi do zwiększenia lub zmniejszenia dawki. Dzięki temu można na bieżąco monitorować swoje leczenie i nie ma konieczności zapamiętywania, od kiedy przyjmuje się inną dawkę, gdyż wszystko można sprawdzić na swoim internetowym profilu. Poza dawkowaniem i nazwą leku, na e-recepcie widnieją także dane lekarza, który ją wystawił oraz data wystawienia.

Reklama

Antybiotyki – co to za leki i kiedy się je stosuje?

Antybiotyki to rodzaj leków, które są zalecane w przypadku zakażeń bakteryjnych. Powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, nigdy na własną rękę, gdyż nie są to suplementy, a silnie działające medykamenty, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich przyjmowania.

Działanie antybiotyków jest skuteczne wyłącznie wtedy, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego, niewirusowego. Ich zadaniem jest hamowanie namnażania się bakterii i niszczenie ich żywych komórek. Niezwykle istotne jest także ich prawidłowe stosowanie. Przede wszystkim ważne są stałe godziny przyjmowania antybiotyku oraz zażywanie dokładnie takiej liczby tabletek, jaka została zalecona. Niestety wielu pacjentów przerywa leczenie, gdy tylko poczują się lepiej. To duży błąd, gdyż w takim przypadku bakterie mogą ponownie zwiększyć swoją aktywność, przez co leczenie okaże się zupełnie nieskuteczne. Ponadto podczas przyjmowania antybiotyku warto zadbać o ochronę układu pokarmowego, stosując preparaty osłonowe znane jako probiotyki. Dzięki nim flora bakteryjna znacznie szybciej się odbuduje, a ryzyko pojawienia się skutków ubocznych antybiotykoterapii zostanie zminimalizowane.

E recepta na antybiotyk – jak można ją uzyskać?

E recepta na antybiotyk wystawiana jest przez lekarza specjalistę, który wcześniej przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona lub zleci niezbędne badania. Warto wiedzieć, że antybiotyki to leki wydawane wyłącznie na podstawie ważnego zlecenia wystawionego przez lekarza, dlatego nie ma możliwości otrzymania ich bez recepty. Komfortowym rozwiązaniem jest skorzystanie także z pomocy lekarskiej dostępnej on-line, na której istnieje możliwość wystawienia e-recepty przez całą dobę przez specjalistę na podstawie wypełnionego formularza i przeprowadzonej konsultacji lekarskiej.

Ile jest ważna e recepta na antybiotyk?

Każda e-recepta ma określony termin ważności, który zwykle wynosi 7, 30, 120 lub 365 dni i zależy od rodzaju przepisanego leku. W przypadku opisywanych medykamentów stosowanych przy zakażeniu bakteryjnym czas ten jest zdecydowanie najkrótszy. E-recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni, zatem każdy pacjent ma tydzień na jej zrealizowanie, licząc od daty wystawienia lub od daty realizacji, która określania jest na dokumencie tuż obok adnotacji „od dnia”. Jeśli nie zdążymy w określonym czasie wykupić leków, należy ponownie udać się na wizytę lub skorzystać z teleporady w celu prośby o ponowne wystawienie e-recepty na antybiotyk.

 

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.